עם כל הכבוד למירוץ לראשות עיריית באר שבע, בו די ברור לאן הרוחות נושבות, המאבק בבחירות המקומיות שייערכו ביום שלישי מתמקד ב־27 המושבים במועצת העירייה.

ישיבת מועצה לאחר הבחירות הקודמות. מי יהיו החברים החדשים צילום: הרצל יוסף

אמרנו מאבק, אבל זו בעצם מלחמה על כל קול. לא פחות מ־12 רשימות יתמודדו על נתח מנדטים יחסית קטן במציאות לא פשוטה עבור הרשימות הקטנות.

כיום לרשימתו של ראש העירייה המכהן, רוביק דנילוביץ', ישנם 14 חברי מועצה. לא צריך להיות גאון במתמטיקה כדי להבין שאם הרשימה תשמור על כוחה ותקבל את אותו מספר מנדטים בבחירות הקרובות, יישארו על הנייר 13 מושבים בלבד עליהם יתמודדו 11 רשימות.

אמנם לראש העירייה הנבחר ישנן סמכויות נרחבות לניהול העיר, אולם הוא לא כל יכול, ויש לו תלות מכרעת בהרכב המועצה שמבטא את ייצוג כלל הציבור בעיר. ללא רוב קואליציוני, אין ביכולתו להעביר החלטות של ועדות העירייה ואישור פרויקטים ומיזמים, והוא לא יכול לאשר תקציבים, מה שעשוי לגרום לשיתוק המועצה ולהשליך באופן ישיר על תיפקודו.

אז כיצד מורכבת מועצת העירייה? במועצת עיריית באר שבע מכהנים 27 חברים (כולל ראש העירייה שנבחר בבחירות ישירות) ובה סיעות הבית משתפות פעולה על פי הסכמים קואליציוניים ביניהם.

במועצה היוצאת למעלה ממחצית חברי המועצה (52%) היו מסיעת 'דרך חדשה' של רוביק דנילוביץ', ולכן תלותו בסיעות אחרות היתה נמוכה. למעשה, כל סיעות הבית היו שותפות בקואליציה, מלבד סיעת 'אור' של משה ינאי שהיתה סיעת האופוזיציה היחידה שהצבעותיה היו בהתאם לשיקולים של סדרי עדיפויות.

חלוקת המושבים במועצה היוצאת.

בנוסף לנאמר, החוק מחייב שחבר מועצה שלא נמנה עם הנהלת העירייה, יכהן כיו"ר ועדת ביקורת, כפי שעשה זאת משה ינאי במשך כל הקדנציה, ובכך יתריע וייבקר את פעולות הרשות ללא משוא פנים.

מהמועצה היוצאת רק רשימת 'אופק' נעלמה. יוסי בן עמי הצטרף ל"דרך חדשה" ואורטל שמואלי־פרלמן מתמודדת ברשימת "הליכוד". יתר הרשימות מתמודדות בבחירות ואליהן נוספו שש רשימות חדשות: "גשר", "מגיע לנו יותר", "כוח באחדות", "דרכי נועם", "קהילה" ו"קול באר שבע".

המצב רק הולך ומסתבך כשבוחנים את אופי הרשימות. סיעות רבות נלחמות על אותו נתח של קולות ופונות לאותם מגזרים. פיצול ופילוג הוא מנת חלקם, והתוצאה הבלתי נמנעת היא איבוד קולות שעשויים לרדת לטמיון. מבולבלים? מספר ימים לפני שעת האמת, "ידיעות הנגב" עושה לכם סדר בבלגן.

החרדים: כאן מפוצלים
מי שמבקר בימים אלה בקרייה החרדית בבאר שבע רואה בכל פינה שלט בחירות שונה מזה שראה בצומת שלפניו. השכונה שנחשבה בעבר למעוז של מפלגת ש"ס וגם של מפלגות חרדיות אחרות כגון "אגודת ישראל" ו"יהדות התורה", לא מציגה חזית אחידה בכל הנוגע למועמד המוביל שלהם בבחירות למועצה.

הפיצול בין חברי מפלגת ש"ס מורגש היטב בשטח. חבר המועצה שמעון טובול עזב את המפלגה בטריקת דלת, ורץ ברשימת "גשר" שמאחוריה עומד הרב יוסף חיים בצרי. מסיור שערכנו השבוע בשכונה ניתן להבחין בשלטים רבים הקוראים להצביע למפלגה.

זה לא אומר שמקומה של ש"ס נפקד מהזירה המקומית, ממש לא. בש"ס משדרים עסקים כרגיל ולא מודאגים יתר על המידה, ומסתמכים על דפוסי ההצבעה לכנסת ה־19 שבהם ש"ס קיבלה בבאר שבע 13% מקולות הבוחרים (10,939 קולות) והיתה למפלגה השנייה בגודלה בבירת הנגב אחרי הליכוד.

רשימות נוספות שפונות לאותו קהל מצביעים הן "דרכי נועם" של הרב נחום מאיר קרליץ, ו"קול באר שבע" בראשות יצחק דהאן, בנו של מי שהיה הרב הספרדי של העיר, הרב מישאל דהאן המנוח, ובעבר מבכירי המועצה הדתית.

גם רשימות אלה עשויות לנגוס בקולות חרדיים ודתיים, כך שהתמונה די ברורה, ועדיין לא דיברנו על רשימת "הבית היהודי" שאמנם לא פונה ישירות למצביעים החרדים, אבל בהחלט רואה את עצמה ככוח מוביל בין התושבים הדתיים.

הימניים: טרייד מעניין
שתי רשימות שביצעו סוג של טרייד הן "הליכוד ו"הבית היהודי", אבל לכך נגיע בהמשך. מי שגויס לטובת הקמפיין של "הליכוד" היה כצפוי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמופיע בשלטי החוצות של הרשימה תחת הסלוגנים "ליכודניק אמיתי מצביע מח"ל" ו"רוביק צריך ליכוד חזק". המסר די ברור.

פעילים במטה 'הבית היהודי'. צילום: הרצל יוסף

במפלגה מקווים שמצביעי הליכוד המסורתיים, שתמכו ברשימה של רוביק דנילוביץ', יעבירו את קולותיהם לרשימה המזוהה עם מפלגת השלטון, אולי מתוך הבנה שרשימת "דרך חדשה" גם כך תשלוט במועצה.

בבחירות לכנסת ה־19, מפלגת "הליכוד" קיבלה 38% מקולות הבוחרים בבאר שבע (32,525 קולות), אך באותה שנה הרשימה המקומית של המפלגה הצליחה לגרד בקושי מנדט אחד בבחירות המקומיות עם 2,051 קולות ששלחו את יוסי דלויה כנציג בודד למועצת העירייה. ההסבר? כנראה שמצביעי "הליכוד" עושים הבחנה בין נושאים מדיניים־ביטחוניים לנושאי איכות סביבה וחינוך.

אם נגענו בדלויה, אז הוא והליכוד כבר לא. לראש רשימת "הליכוד" נבחר שמעון בוקר, המשמש כיו"ר מועצת הסניף ונחשב למקורב של ראש הממשלה נתניהו. בוקר הצהיר כי הוא שואף להיות סגן ראש העירייה וממונה על תיק ההנדסה, אבל יודע שכדי להיכנס למועדון הסגנים היוקרתי יהיה על הרשימה לזכות לפחות בשלושה מנדטים.

אם יצליח, יעשה היסטוריה משפחתית קטנה. אחיו, אלי בוקר, כיהן בעבר כסגן ראש עירייה וממונה על תיק ההנדסה. בוקר בונה על מצביעי הליכוד וגם על "הרכש" החדש שהביא בדמותה של אשת החינוך ד"ר רות פרנקל, שפרשה מהבית היהודי. את הדרך ההפוכה עשה כמובן יוסי דלויה, ששובץ כמספר 2 במפלגת "הבית היהודי" אותה מוביל הרב גדי מזוז.

כל הרשימות המתמודדות בבחירות הקרובות.

החברתיים: שוב חוזר הניגון
לא מעט רשימות חרטו על דגלן את הטיקט החברתי ובולטת במיוחד רשימת "קהילה" בראשות יסמין סקס־פרידמן. לא פחות מארבע נשים תופסות מקומות בחמישייה הראשונה של הרשימה, כשהגבר היחיד הוא הבעלים של קפה 'לולה', צח ברק. מדובר ברשימה מסקרנת, אך כזו שקשה באמת לדעת מה כוחה אל מול רשימות ותיקות ומסורתיות.

האם הטיקט החברתי מספיק כדי לקדם רשימה בבחירות למועצה? מדובר בשאלה טובה. אם ניקח לדוגמה את בחירות 2013, אפשר ללמוד מהם ולהבין שככל שהפיצול במחנות השונים הוא גדול, כך גם בזבוז הקולות בא לידי ביטוי בהתאם.

ניקח לדוגמה רשימות שהתמודדו ולא הצליחו להיכנס למועצה בשל העובדה שלא עברו את אחוז החסימה, כולן הניפו את הדגל החברתי: 'צח' בראשות ציפורה חלפון קיבלה 1,002 קולות. 'מר"צ - כוח לתושבים' בראשות יהודה אלוש קיבלה 863 קולות. 'תקווה לבאר שבע' בראשות אבנר לואיה קיבלה 987 קולות. 'באר שבע שלנו' בראשות יעקב אוחיון קיבלה 1,164 קולות. 'נתיב הדרום' בראשות זכריה אוהב שלום זכתה ל־1,590 קולות ו'תפוז' בראשות נחום מאיר קרליץ אספה 269 קולות.

הבנתם לאן הרוח נושבת: קרוב ל־6,000 קולות, שווי ערך לשלושה מנדטים למפלגות חברתיות, שפשוט ירדו לטמיון. בכל מקרה, גם הפעם מקווה הפעיל החברתי יהודה אלוש להיכנס למועצה ויינסה לעשות זאת דרך רשימת "מגיע לנו יותר".

באר שבע ביתנו: מאבק מול פימה
ואם הזכרנו את הפיצול במגזר החרדי, הרי שגם בצד השני של המפה הפוליטית קיים חוסר ודאות. עבור רבים "באר שבע ביתנו" שמזוהה כמובן עם מפלגת "ישראל ביתנו" היא נעלם גדול בבחירות האלה. שלושה חברים הובילו את הסיעה המקומית בשני העשורים האחרונים. קהל מצביעיה מגיע בעיקר מיוצאי ברית המועצות.

יוחאי פרץ במטה 'כוח באחדות'. מאבק על קולות 'באר שבע ביתנו'. צילום: הרצל יוסף

עו"ד יגאל אובשייביץ ומשה בורוכוב שימשו כסגני ראש העירייה והיו דמויות מפתח בפוליטיקה העירונית ביחד עם ולרי מיגירוב. כיום הרשימה נבנתה מחדש והיא על טהרת דמויות חדשות ואלמוניות. השמות ויאצ'סלב רוזנברג, דינה סקין, נסים סבג, מריה יעקובוב וולדימיר זיימן, אולי לא אומרים הרבה לציבור, אבל אלה עשויים להחליף את הגווארדיה הישנה. בבחירות הקודמות "באר שבע ביתנו" קיבלה 6,638 קולות שתורגמו לשלושה מנדטים.

למרות שבכנס בשבוע שעבר עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, פעילים במפלגה דיברו על ארבעה וחמישה מנדטים, סביר להניח שברשימה ישמחו לשמור על כוחם. מעבר לפנטזיות וציפיות, ראשי "באר שבע ביתנו" מבינים כי ביום שלישי הבא הם עומדים בפני מבחן אמיתי, כי על אותה משבצת מתמודדת הפעם רשימה חדשה: "כוח באחדות" בראשות אפרים (פימה) פיינבלום, שחומד גם את תפקיד ראש העירייה.

גם הרשימה הזו פונה למצביעים מסורתיים של יוצאי ברית המועצות, עם פזילה לדור הצעיר המתגורר בעיקר בשכונות נחל עשן, נחל בקע וי"א. הדמיון בין שתי הרשימות, כולל העובדה ששני חברי "באר שבע ביתנו" הזדהו עם הרשימה של פיינבלום, ואחד מהם, ולרי מיגירוב, שובץ בה כמספר 2, מטשטש את הגבולות ביניהם ומגביר את הפיצול בקרב המצביעים הפוטנציאליים של שתי הרשימות.

משה ינאי: מחפש את הפריצה
אם לשפוט על פי כמות שלטי הבחירות המתנוססים ברחבי באר שבע, אז המועמד לראשות העירייה, משה ינאי, שמוביל את רשימתו "אור" למועצה, הוא כנראה המנצח. ינאי התחיל בקמפיין הבחירות שלו לפני כולם ושטף את העיר בשלטי פרסום עוד לפני שהמועמדים האחרים בכלל פתחו בקמפיין.

משה ינאי. החל את הקמפיין לפני כולם. צילום: שי שמואלי

כמי שמוביל את המאבק בתאגיד "מי שבע" ומדבר השכם והערב על שיקום השכונות הוותיקות, לועג ינאי ברשתות החברתיות לחברי מועצה שמתמודדים בבחירות, ופונה אליהם בזו הלשון: "שלום לכל החקיינים, המתחזים והטרמפיסטים שנזכרו דקה לפני הבחירות בתושבי השכונות, בבעלי העסקים הקטנים ובציבור הנהגים. איפה הייתם עד היום ומי מנע מכם לקדם את הנושאים האלה במועצה עד עכשיו?".

הקמפיין של ינאי נמשך עם סרטונים נוספים שבהם מתועד המאבק שלו למען העסקים והשכונות. ינאי מקווה שבבחירות הללו ישבור את מחסום שני המנדטים ויהפוך סוף סוף לראש הסיעה הגדולה אחרי סיעתו של ראש העירייה. האם ישיג את מבוקשו? את זה נדע ביום שלישי הבא סמוך לחצות.