לא מעט נושאים עומדים על הפרק בבחירות לרשויות המקומיות, אולם הדבר הבולט שהפך לחלק מסדר היום הציבורי, הוא שילוב של צעירים וצעירות ברשימות המתמודדות למועצת העירייה ביישובים השונים. אם בעבר הם "קישטו" את הרשימות ונותרו הרחק מאחור, בבחירות הללו הם שובצו במקומות ריאליים וחלקם מובילים בראש זקוף.

(מימין) דוד פורטל, חני אביטן-אזולאי, יערית לובל-אשוש, שיר אלימלך וסיוון כהן-אביטן. צילום: הרצל יוסף

קיימנו רב-שיח פורה ומעניין עם חמישה צעירים המתמודדים במספר רשויות בנגב, כאשר לכולם מכנה משותף אחד: הרצון להיות מעורבים ולהשפיע על הסביבה בה הם חיים.

"אני מרגישה שהתפקיד שלי הוא משולש", אומרת יערית לובל־אשוש, "אני גם אשה, גם צעירה וגם בת הנגב". לובל־אשוש (35), נשואה ואם לשניים, היא סטודנטית לתואר שני בייעוץ ופיתוח ארגוני שהחליטה לחבור לסיעת 'צעירי דימונה", בתקווה להשמיע את קולם של הצעירים.

בשמונה השנים האחרונות עסקה בחינוך והוראה, ובימים אלו היא נמצאת בחופשה ללא תשלום (חל"ת) לטובת קמפיין הבחירות בו היא רצה כמספר 2 ברשימה, אותה מוביל יהודה בצלאל למועצת העירייה. "רק בפוליטיקה צעירים באים עם רעל בעיניים לעשייה. הרגשתי שפעמים רבות אני מתלוננת על דברים שמפריעים לי, אבל לא עושה מעשה, לכן החלטתי לעזוב את שיחות הסלון ולהיכנס לזירה הפוליטית, בתקווה ליצור שינוי אמיתי", מספרת לובל־אשוש.

הצעירים התעוררו
דוד פורטל (35), רווק, עוזרו לשעבר של ראש עיריית אופקים, שובץ כמספר 2 ברשימת 'תנופה לאופקים' אותה מוביל גדעון סבגי המתמודד לראשות העירייה.
פורטל רואה בשיבוץ הצעירים במקומות ריאליים ברשימות למועצת העירייה כסוג של "רנסאנס".

דוד פורטל. התעוררות מחודשת של הדור הצעיר. צילום: הרצל יוסף

"בן גוריון התחיל את דרכו הפוליטית בגיל 24, בגין כמוהו בתנועת בית"ר, ביבי נתניהו היה בגיל 35 שגריר באו"ם. אני חושב שיש התעוררות מחודשת של הדור הצעיר בכניסה לפוליטיקה, ומבחינתי הפוליטיקה היא אמצעי לשבת סביב שולחן מקבלי ההחלטות, אני חושב שכולם מברכים על ההתעוררות הזו".

לדיון מצטרפת גם סיוון כהן־אביטן (32), נשואה ואם לשניים, המוצבת במקום הרביעי ברשימת 'עתיד חדש לערד' בראשותו של עו"ד ניסן בן חמו המתמודד לקדנציה שנייה לראשות העירייה.

"ניסן הגיע לערד עם רוח חדשה ולא כפוליטיקאי ותיק, ואני מרגישה שאני מצטרפת לעשייה שהיא מאוד משקפת את מה שאני רוצה להגיד ואת מה שאני רוצה להוביל ולשנות בעיר. במהלך שלוש השנים שהוא מכהן כראש העירייה, רואים את העשייה ורואים את השינוי והמגמה החדשה שלא מדברת על הפוליטיקה הישנה ואני ממש התחברתי לזה", מספרת כהן־אביטן.

נציגת בירת הנגב היא שיר אלימלך שבחרה להצטרף לרשימת 'דרך חדשה' לבקשתו של רוביק דנילוביץ' המתמודד לקדנציה שלישית לראשות עיריית באר שבע כחלק "מאמונה בתהליך שהוא מתווה".

אלימלך (25), רווקה, סטודנטית שנה שנייה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, שובצה במקום ה־14 ברשימה. "יש תחושה שצעירים מהפריפריה שהצליחו - לא נשארו בפריפריה, ודווקא בגלל זה, בתור צעירה שכן חשוב לה להישאר כאן וברצוני להיות רופאה באזור הדרום ולא במרכז, אז אני חושבת שזה המקום להשמיע את קולך, להיות מעורב בעשייה הציבורית ולהראות את החשיבות של צעירים שנשארים בנגב", מציינת אלימלך.

"ברגע שנחשפתי למצע המפלגה של משה בנימין פרץ המתמודד לראשות עיריית נתיבות, הבנתי שאלו הנושאים שבאמת נוגעים לליבי ויש מקום לקדם אותם. אני מרגישה שלצעירים יש רצון עז להוכיח את עצמם ולהוביל את העיר במגוון תחומי עשייה", מספרת עו"ד חני אביטן־אזולאי (34), נשואה ואם לשניים ששובצה במקום השלישי ברשימת 'דרך ארץ'.

אביטן־אזולאי היא דמות מוכרת ופעילה בנתיבות שהחזיקה בעבר משרד עצמאי המתמחה בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה ובתי דין צבאיים. לאחר מספר שנים בסקטור הפרטי עברה לסקטור הציבורי ועבדה במחלקה המשפטית בעירייה, בין היתר כתובעת עירונית.

אביטן־אזולאי מתנדבת בקהילה במגוון תחומים, וכחלק מתרומתה לקהילה הסכימה לחשוף מקרה אישי של ניתוח ראש קשה שעברה ואף השתתפה בסדרת "המתמחים" על מנת להעלות את המודעות לנושא מפרצות מוחיות. המקרה שלה נגע לליבם של התורמים והיא הצליחה לגייס כספים לטובת בית החולים 'שיבא' בתל השומר. לדבריה, שילוב של צעירים לצד ותיקים ברשימה הוא תהליך טבעי וחשוב לקידום נושאים כגון חינוך, רווחה, תעסוקה, וכדומה.

נישאר כאן
השיח שהתפתח במהלך המפגש לא הותיר ספק שכל המתמודדים מעוניינים להטביע חותם בעשייה הציבורית ומעוניינים לקחת חלק משמעותי בתהליך קבלת ההחלטות מתוך רצון לתרום את חלקם. ביקשנו לדעת איזה דגל כל אחד מהם היה רוצה להניף במועצת העירייה במידה שהם יזכו בקולות הבוחרים.

יערית לובל-אשוש. הגיע הזמן להתחיל לעבוד. צילום: הרצל יוסף

"בתור אשת חינוך, הנוער הוא אחד מהדגלים שהייתי מאוד רוצה להניף", אומרת יערית לובל־אשוש, "האמירה 'בוחרים להישאר כאן' היא יותר מסיסמת בחירות, הרצון להילחם בבריחת מוחות מדימונה, זה מה שמתווה את הדרך של 'צעירי דימונה' לאורך כל הקמפיין".

"נמאס לי להתנצל שאני מדימונה, נמאס לי שאומרים שאנחנו מייצאים צעירים והם לא חוזרים (לדימונה), ואם אתה לא מתחיל לטפל בדור הצעיר וגורם לו להרגיש שיש לו לאן לחזור, אז זה מה שיקרה. בדימונה זה ממש מובהק, צעירים מסיימים את הצבא ופשוט לא חוזרים".

מה אתם חושבים על מידת ההשפעה שלכם, במידה שתיבחרו?
"למרות שעצוב לומר את זה, צריך לומר בקול רם, בעבר היו נוהגים להציב נשים במקום השני והשלישי כדי שיהיו קישוט ופוסטר. אנחנו סיימנו להיות בתפקיד הזה. אני אומרת את זה בתור אשה שמוצבת במקום השני ביחד עם יהודה בצלאל שהוא מאוד פתוח וקשוב, ואני באמת מרגישה שיכולה להיות לי השפעה", אומרת בביטחון יערית לובל־אשוש.

בשלב זה, דוד פורטל מתערב בשיחה ומבקש לומר כי סוגיית מידת ההשפעה היא "שאלה מצוינת". לדבריו, זה תלוי במספר גורמים, ביניהם האישיות של ראש הרשימה המוביל.

"בפוליטיקה שלנו יש דבר שאני מכנה אותו 'דוקטרינת ביבי', זאת אומרת אתה מגיע לאיזושהי מידת השפעה ומתפתח כמו שצריך, וזה תחילת הסוף שלך. אני חושב שזה תלוי מאוד באישיות של מי שאתה חובר אליו. אני גם הייתי מייעץ לכל מועמד צעיר לא להגיע על תקן 'הרכש', אלא לגייס ציבור בוחרים שמאמין בו, ואחר כך שישאיר למועמד את מרחב התמרון, האם הוא חובר פוליטית לאיזשהו ראש רשימה או ממשיך לרוץ בתוך רשימה משלו, אני חושב שזה המתכון להישאר תמיד בעל השפעה, כי בסופו של דבר הכוח מגיע מהציבור שנותן לך את האמון".

"משב רוח רענן"
עו"ד חני אביטן־אזולאי מאמינה כי תהיה לה השפעה על מידת הנושאים שביחד עם ראש הרשימה הם רוצים לקדם. "אני ומשה בנימין פרץ די רואים עין בעין את הנושאים, כגון מעמד האשה והעצמת האשה ומקומה בעשייה הציבורית. אנחנו מעוניינים לשים נשים בתפקידי מפתח בעשייה הציבורית בעיר".

חני אביטן-אזולאי. אסור לפספס אנשים מוכשרים. צילום: הרצל יוסף

"יש לתת כמובן משקל לנושא התעסוקה, אנחנו מאמינים בתושבי העיר שלנו, כאקדמאית, אני מאמינה שיש לנו אנשים מוכשרים שיכולים לתרום מניסיונם וכישורם לעיר, צריך להשאיר אותם בנתיבות כדי שיתרמו ויהיו חלק מהתפתחות העיר ואסור לנו לפספס אותם. בנוסף, מאוד חשובים לנו נושאי הרווחה, החינוך והתרבות, אני מרגישה שאני חלק מקבוצה שכל מטרתה לקדם ולהביא לשגשוגה של העיר שלי, וזה בהחלט משב רוח רענן ובשורה לתושבים".

שיר אלימלך לא חוסכת שבחים מראש עיריית באר שבע, ומציינת כי רוביק דנילוביץ' מחבק יוזמות ומעודד אותן. "רוביק יודע לעשות חיבורים בין העיר לאוניברסיטה, לעודד את ההשכלה הגבוהה ולייצר כאן מקומות עבודה מאוד משמעותיים - חברות בינלאומיות שהגיעו לישראל והתיישבו דווקא בבאר שבע, לא סתם רוביק מכנה את באר שבע כ'בירת הסייבר הבינלאומית', ואם זה בית חולים חדש שנמצא בפיתוח".

"אני חושבת שמגיל צעיר בכל מיני שיתופי פעולה כיזמית חברתית בשדה שלי, שמתי לב כמה העירייה והמועצה מחבקת את היוזמות האלה, ולכן אני מרגישה שיש לצעירים מקום להשפיע ברשימה שלנו".

עו"ד חני אביטן־אזולאי מנתיבות מציינת כי בבחירות הקרובות הם שמים דגש על נושא החינוך ורואים בו אבן יסוד להצלחת העיר וקידומה. "כאמא אכפתית שדואגת לעתיד ילדיה זה נושא מאוד חשוב שאנחנו נשקיע בו. נושא נוסף שצריך לקבל עדיפות זה נושא התיירות, כעיר שיש בה קברות צדיקים, אפשר לשמר את המורשת החשובה, לבנות מלונות בוטיק ללינה ולקדם תיירות דת בעיר".

גם סיוון כהן־אביטן שותפה לדעה שיש לה מקום להשפיע בערד. "אני חושבת שמידת ההשפעה מאוד תלויה במידת מוטיבציה של המועמד. זה יכול להיות אדם בן 25 או בן 50, אם העיר מספיק חשובה לו והוא מצליח לגייס משאבים אישיים של זמן, אנרגיה, כוחות וחבירה לשותפים, השמיים הם הגבול".

החיידק הפוליטי
רואים את הניצוץ בעיניים של המועמדים הצעירים שנחושים לפעול לשינוי במקום מגוריהם. במקום להצטרף למקטרגים בשיחות הסלון וברשתות החברתיות, הם החליטו לצעוד לקדמת הבמה ולהיכנס לעובי הקורה. וכן, הם קיבלו את ברכת הדרך מבני משפחתם לפני שהחליטו להיכנס לזירה הפוליטית.

סיוון כהן-אביטן. השמיים הם הגבול. צילום: הרצל יוסף

"אצלי בבית מאוד מפרגנים ומאמינים בי ותומכים. הם מבינים שיש לי המון חלומות שאני נחושה להגשים", אומרת עו"ד חני אביטן־אזולאי.

דוד פורטל מחייך כשהוא מתבקש להתייחס לשאלה. "אף אחד לא הופתע שנכנסתי לקלחת הפוליטית", הוא אומר בחיוך, "התחלתי לפני חמש שנים והחיידק הפוליטי תמיד היה חלק ממני, כמה ילדים בני שש אתה מכיר ש'פופוליטיקה' זו התוכנית האהובה עליהם? לא הרבה".

שיר אלימלך מספרת כי מאז ומתמיד היא היתה פעילה חברתית. "סיימתי תוכנית לפיתוח מנהיגות בת עשר שנים שנקראת 'קו הזינוק' וגם עכשיו אני ב'שגרירי רוטשילד'. זה לא משהו שהפתיע את המשפחה שלי, תמיד הייתי מעורבת, לא פוליטית אבל חברתית, הם מאוד תומכים ומאוד שמחים, מאוד מעריכים את רוביק".

גם בביתה של סיוון כהן־אביטן לא הופתעו מכניסתה לפוליטיקה, אולם כאשה שמגדירה את עצמה כטוטאלית, יש בליבה חשש כי העשייה הציבורית תבוא על חשבון הבית והתא המשפחתי. "אני מאוד מקווה שאצליח למצוא את האיזון הנכון בין העשייה הציבורית לבין העיסוקים האחרים".

יערית לובל־אשוש מקבלת רוח גבית מהבית וסבורה כי העובדה שהיא אמא לא אמורה להוות מכשול. "אני חושבת שאיזונים זה דבר מאוד משמעותי בחיים, צריך לדעת לעשות את השילוב הנכון וחוץ מזה, אני מרגישה שאני דואגת לעתיד של הילדים שלי בתוך 'צעירי דימונה'".

זה לא סוד שהפוליטיקה מרתיעה לא מעט אנשים בשל הדברים הפחות טובים שהיא מייצגת, ולכן היו כאלה שדחו באדיבות פנייה להצטרף למערכת הפוליטית ולהתמודד בבחירות, מתוך חשש שהנזק שעלול להיגרם להם גדול יותר מהתועלת.

אם תשאלו את סיוון כהן־אביטן, הכל תלוי באישיות של המתמודד והמניעים שלו. לדבריה, היא באה עם האמת שלה ולא מתוך אינטרס כלשהו, אלא מתוך כוונה של עשייה אמיתית. "אני לא מרגישה שאני נגועה בדבר הזה שנקרא 'פוליטיקה' ובהיבטים השליליים של הפוליטיקה, אני לא באה כי אני מצפה לקבל משהו בתמורה, אני באה למען מטרה מסוימת וזה מה שמוביל אותי, אני באה כנאמנה לרעיון".

יערית לובל־אשוש מציגה מצידה זווית שונה: "רוב הציבור מכיר את נושאי התפקידים הראשיים. מועצת העיר היא תפקיד בהתנדבות, תפקיד שמי שנכנס אליו, בעצם בא ממקום של אחריות אישית וציבורית, מהרצון לשנות את המקום שבו אנחנו חיים, וכן אני מרגישה כי אפשר לעשות את זה אחרת, הגיע הזמן להניח את הסיסמאות בצד ולהתחיל לעבוד".

בלי מניע מוסתר
דוד פורטל מודה ומתוודה שרבים מפנים אליו את השאלה "למה לך פוליטיקה?" מספר פעמים ביום. "אני חושב שככל שייכנסו אנשים יותר טובים, אנשים שבאים לפוליטיקה שלא על מנת לקבל פרס, אז העסק ייראה אחרת לגמרי".

שיר אלימלך. "חשוב לי להישאר ולהיות מעורבת". צילום: הרצל יוסף

לא בכדי עו"ד חני אביטן־אזולאי הצטרפה לרשימה ששמה 'דרך ארץ' שמקפל בתוכה את דרך התקינות הפוליטית והשיח התרבותי. "אנחנו באמת מאמינים בשפה שהיא שפה של איכות, תרבות והידברות. דיבור וסגנון מכבד כל אדם מביא לפתרון על הצד הטוב ביותר".

שיר אלימלך רואה בפוליטיקה סוג של "מחויבות", ומבחינתה, "מדובר בסך הכל בתפקיד התנדבותי, ככל שאתה יותר מחויב - אתה יותר צמוד לעניין הזה ופחות גולש לעניינים אחרים".

לסיום, ביקשנו מכל אחד מהמרואיינים להעריך ולנבא כמה מנדטים הרשימות שבהן הם מתמודדים יקבלו בבחירות.
יערית לובל־אשוש: "'צעירי דימונה' יקבלו שלושה מנדטים".
סיוון כהן־אביטן: "'עתיד חדש לערד' יקבלו שבעה־שמונה מנדטים".
שיר אלימלך: "'דרך חדשה' בראשות רוביק דנילוביץ' תקבל 17 מנדטים".
עו"ד חני אביטן־אזולאי: "'דרך ארץ' בראשות משה בנימין פרץ בנתיבות חמישה מנדטים".
דוד פורטל: "שלושה מנדטים ל'תנופה לאופקים' יהיה הישג נהדר".