צילום: הרצל יוסף

"יש כאן החלטה פוליטית במסווה של החלטה ביטחונית וזו בושה וחרפה". חברי הקהילה הגאה בבאר־שבע ותומכיהם זועמים ובעיקר מתוסכלים מהחלטת בג"ץ לדחות את בקשתם לקיים מצעד גאווה ראשון בעיר האבות. הם מפנים אצבע מאשימה נגד ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', רב העיר, יהודה דרעי, והמשטרה, ומביעים אכזבה עמוקה מעמדת בית המשפט העליון.

כל הדוברים חוזרים ומדגישים כי המאבק על זכותם לצעוד בחוצות העיר וההכרה של הממסד המקומי בצרכיהם רק החל, וצפוי להיות מאבק ממושך ובלתי מתפשר. למחאה שקיימו בשבוע שעבר מול בניין העירייה הגיעו כ־1,500 איש שהפגינו ונשאו שלטים נוסח "לא מאמינים בשנאת חינם", "גזענות לא היהדות שלי", "רוביק תתעורר, הדם שלנו לא הפקר".

במהלך המחאה פגשנו חברי קהילה שסירבו להרים ידיים ובאו למחות כנגד החלטת בג"ץ. כולם אומרים פה אחד שטרם נאמרה המילה האחרונה בנושא.

דובר העירייה, אמנון יוסף, מסר בתגובה לטענות: "העירייה מקיימת קשר ישיר ושיח ישיר עם נציגי הקהילה הגאה כמקובל ולא באמצעי התקשורת, בתקווה שגם הצד השני ינהג בהתאם".

דוברת מרחב הנגב במשטרה, רב פקד נוה טבו, מסרה בתגובה: "משטרת ישראל אישרה לקיים את ההפגנה במועד ובמתווה על פי בקשת הפונים. כמו כן, המשטרה אף הסכימה ואישרה ציר מרכזי חלופי בו תנוע התהלוכה, מדובר במסלול בולט ומרכזי שאפשר לקיים את תכלית ההפגנה המבוקשת ויחד עם זאת צמצם את הפגיעה בסדר הציבורי למינימום ההכרחי".

עוד נמסר מהמשטרה כי "השיקולים לשינוי המסלול היו בהתאם להיערכות מבצעית, מקצועית ונטולת שיקולים זרים. לנגד עיני המשטרה עמדו אך ורק האינטרסים הציבוריים, תוך מציאת נקודת האיזון הנכונה והראויה בין קיום זכות היסוד לחופש המחאה והביטוי לבין שמירת שלום הציבור. בדיון שהתקיים, בג"ץ ציין כי ההחלטה המשטרתית התקבלה באופן ענייני, סביר ומידתי ודחה את העתירה תוך שהציע לעותרות תוואי חלופי, פשרה שנדחתה על ידי העותרות. 'לאחר ששקלנו את המכלול, השתכנענו כי המידע המודיעיני שהוצג לעיוננו, מצדיק סטייה חלקית מציר רגר, שאושר עקרונית על ידי המשטרה כאמור בתאריך 27.6.16. אנו סבורים כי אין בשינוי כדי לפגוע בחופש ההפגנה ובחופש הביטוי של העותרות המוכר בפסיקה, אלא איזון שהתבקש מחובתו של המשיב לדאוג לשמירה על הביטחון והסדר הציבורי, בנסיבות".

נטו פוליטיקה
אדיר אבן חיים (23), חבר הקהילה הגאה מבאר־שבע, מאמין כי לולא רב העיר היה מאיים להתפטר, המצעד היה מתקיים כמתוכנן

אדיר אבן חיים (23), חבר הקהילה הגאה מבאר־שבע, הגיע למחאה מול בניין העירייה כשהוא עטוף בדגל הצבעוני שהפך לסימן ההיכר של הלהט"בים בעולם. "זה תהליך מאוד ארוך ומאוד מייגע, עם זאת, אני מאמין שבסופו של דבר אנחנו נגיע לאן שאנחנו רוצים. דואגים לדחוק אותנו הצידה במיוחד פה בבאר־שבע עם כל נושא התקצוב ל'בית הגאה' וקיום המצעד. נכון להיום, אנחנו מצליחים להתמודד עם זה, אבל זה לא מספיק, אנחנו צריכים הסברה, ואנחנו זקוקים לניראות. אנחנו לא מתכוונים לוותר", מבהיר אבן חיים בטון נחרץ.

"נעשה כל מה שאפשר כדי שהעיר הזאת תוכל להתקדם ולראות את האור". למרות האופטימיות שמפגין אבן חיים, הוא יודע היטב שעוד צפויים מאבקים לא פשוטים עד שחברי הקהילה הגאה בעיר ישיגו את מטרותיהם. "כל מה שקרה פה הוא נטו פוליטיקה, הרב של העיר, שבמקרה מקורב לדרעי (אחיו הוא השר אריה דרעי - י.ל), איים להתפטר במידה שיתקיים מצעד. בסופו של דבר, הגענו למצב שאנחנו דחוסים במתחם העירייה ולא צועדים בשדרות רגר, כמו שאנחנו צריכים להיראות עם כל הגאווה וכל האהבה שאנחנו מביאים איתנו", הוא מוסיף.

מה דעתך על ההנהגה המקומית ועמדתה בנושא?
"רוביק עשה באמת טוב לעיר, אבל לא לקהילה הגאה. הקהילה הגאה נדחקה הצידה. התפתחנו מאוד בכל הקשור לתחום החינוך והניראות של העיר, אבל מה עם הקהילה? אנחנו נדחקנו הצידה. בעתיד, אנחנו נדאג להילחם כדי שהניראות שלנו תהיה גדולה ואנשים יבינו שאנחנו לא שונים, אנחנו כמו כולם".

"אנחנו מתחילים מהפכה"

אביב פאונץ' (25) קורא להוקיע אלימות ולגלות פתיחות כלפי השונה מאיתנו

אביב פאונץ' (25), חבר הקהילה הגאה מבאר־שבע, סבור שמה שהתחולל בשבועות האחרונים נגד הקהילה בבירת הנגב "זאת הומופוביה וניסיון להסתיר את הקהילה בתוך ארון. להגיד שהם לא קיימים פה ולא להכיר בהם, לא לתת להם את חופש הביטוי המגיע להם". אולם באותה נשימה, פאונץ' מאמין שמעז יצא מתוק. "על אפם וחמתם של כל תושבי העיר יהיה פה מצעד. אני חושב שדווקא מעכשיו יהיה טוב יותר, עכשיו בכל רחבי הארץ יודעים שיש קהילה גאה בבאר־שבע, ולא רק בתל־אביב, ירושלים או חיפה. בכל מקום בארץ יש הומואים, לסביות, טראנסים וביסקסואלים. אנחנו מתחילים מהפכה, אנחנו רק נעלה מכאן ובסוף יהיו מצעדי גאווה בבאר־שבע. אנחנו צריכים לתמוך אחד בשני".

גם לפאונץ' כמו ליתר חברי הקהילה, יש בטן מלאה על רב העיר והמשטרה שמנעו מהם לקיים את המצעד. "הם לא אוהבים אותנו, הם חושבים שאנחנו לא אנושיים. אני נגד העמדה הזאת, אני חושב שהיא לא טובה, היא לא בריאה כלפי אף מגזר, זאת אלימות וצריך להוקיע את האלימות".

לדבריו, המחאה מול בניין העיריה נועדה להשמיע את קולם של חברי הקהילה שמוחים על הפגיעה בדמוקרטיה ובזכותם לחופש ביטוי. בסוף התהליך, פאונץ' מאמין כי יחול שינוי במוסדות החינוך ובמקומות העבודה בכל הקשור לזהות מגדרית ונטייה מינית.

"נלך ראש בראש"

ים בכר (21), ביסקסואלית מבאר־שבע מצהירה שחברי הקהילה הגאה לא יחדלו להיאבק למען שוויון זכויות ותקצוב ל'בית הגאה' בעיר

ים בכר (21), ביסקסואלית מבאר־שבע שהשתחררה לפני שבועיים משירות צבאי, לא רואה באופק את הסוף למאבק של חברי הקהילה הגאה. לדבריה, עוד רחוק היום בו החברה הישראלית תשכיל לקבל את השונה ממנה. "זה לא רק חופש הביטוי, זו היכולת להתמודד עם טראנסיות וטראנסים, קוויריות וקווירים וכל חברי הקהילה במערכות החינוך ובמקומות העבודה, אין חינוך בנושא. יש פאב אחד בעיר שהוא באמת להט"בי, שחברי הקהילה הגאה מרגישים בו בנוח. התחושה שרבים מאיתנו חיים איתה היא שלא נותנים להם להיות מי שהם באמת. אני יודעת שהמצב שלי עוד טוב כי אני לבנה, אני בחורה צעירה, ויש כאלה שאוכלים את החרא יותר ממני, כמו בחורות אתיופיות משכונות יותר עניות וטראנסים שגדלים בבית דתי. זה לא הגיוני שנמשיך לחיות בסיטואציה הזאת".

כר משוכנעת, כמו אחרים שהתבטאו בעצרת המחאה, כי הייתה כאן סוג של קנוניה נגד הקהילה הגאה מצד כל הרשויות. "האיומים של הרב דרעי השפיעו על ההחלטה האם לקיים את המצעד או לא. המשטרה היא כלי בידיים של העירייה, כשאנחנו ניגשנו למשטרה, הם אמרו לנו ש'לא יאהבו את זה בעירייה', איזו מן משטרה זאת אמורה להיות? המשטרה אמורה להגן עליי ולתת לי לממש את זכותי הדמוקרטית להפגין ולא להגיד לי שאולי לא יאהבו את זה למעלה, זה אווילי".

"תם ולא נשלם", כך סיכמו מארגני המחאה את ההפגנה מול בניין העירייה. יתכן ששוב יצטרכו לפנות לערכאות משפטיות למרות שזו הפנתה להם עורף בהחלטה האחרונה.

לחברי הקהילה הגאה עוד צופיים מאבקים עד שיזכו לצעוד בראש מורם בשדרות רגר, אבל אם זה תלוי בבכר: "נלך ראש בראש כדי להשיג את זכויותינו וננסה להשיג תקציב ל'בית הגאה' בעיר".