סוגיית הסדרי החניה בבאר שבע עלתה לדיון בישיבת מועצת עיריית באר שבע בשבוע שעבר, דיון שעד מהרה עלה לטונים גבוהים והאשמות שהעירייה סוחטת את הציבור.

אחד הנושאים הבוערים לקראת הבחירות באוקטובר. צילום אילוסטרציה: קובי קואנקס

את הנושא העלה חבר האופוזיציה, משה ינאי. בהצעה לסדר שהגיש, הוא האשים: "בתוך עשר שנים הפכתם את תושבי העיר לעבריינים". ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', הדף את הביקורת ואמר: "התפקיד שלנו לשמור על הסדר הציבורי".

בתחילת הדיון ביקש ינאי לדעת, כמה הכנסות היו לעירייה בשנת 2017 מדו"חות חניה שניתנו לתושבים. דנילוביץ' העביר את תשובתו בכתב ממנה עולה כי הכנסות העירייה מדו"חות הסתכמו ב- 16,568,973 ש"ח.

ינאי העלה את נושא הדו"חות שמקבלים אוהדי הספורט שבאים לאצטדיון טוטו-טרנר לצפות במשחקי הכדורגל והתלונן: "העירייה בנתה איצטדיון לתפארת, מישהו לקח בחשבון את 16 אלף הבאים שצריכים חניות? ונניח ולקחתם בחשבון, זה הגיוני להעמיד מראש עשרות פקחים כציידים, למי זה מפריע בשם אלוהים?".

משה ינאי המשיך בלהט, פנה לדנילוביץ' והאשים אותו: "אתה גרמת למי שנהנה מכדורגל לשלם 750 שקלים, למה? אתה גורם לאנשים לא ללכת למשחקים".

משה ינאי. הפקחים הפכו לציידים. צילום: הרצל יוסף

רוביק דנילוביץ' הקשיב, אולם לא נשאר חייב והגיב להאשמותיו של ינאי: "אין אף רשות שבאחריות רבה הוציאה לא מעט כסף, כדי לאפשר לתושבים להגיע כמעט מכל שכונות העיר בשאטלים ממומנים מכספי העירייה. אנחנו אומרים לתושבים, מעניקים לכם שירות חינם אל תבואו עם רכב".

דנילוביץ' סיפר כי בדק תלונות של תושבים שקיבלו דו"חות חניה, ולא תמיד מה שטענו הוא נכון: "יש הרבה אנשים שעושים רעש ובסוף כשאתה מוציא את התמונה (שהפקח מצלם ומצרף לדו"ח. י.ל.), הוא בכלל על הדשא ועל הצמחייה ולא ספר אף אחד".

דנילוביץ' סיפר עוד על התלונות שהוא מקבל מתושבים המתגוררים בסמוך לאיצטדיון, כי חוסמים להם את החניה ואת המעברים: "פעם אחת היה לנו סיפור שאמבולנס לא יכול היה להיכנס לפנות מישהו", גילה דנילוביץ'.

בסיום הדיון ביקש משה ינאי להנפיק תו חניה חינם לכל הסוחרים בעיר העתיקה, בשל מצוקות חניה, אך ההצעה ירדה מהפרק. ההסבר של דנילוביץ' היה כי תו חניה כזה לא ישרת את הסוחרים, ויגרום לכך שללקוחות לא יהיו מקומות חניה מזדמנים סמוך לבתי העסק. הוא הציע לסוחרים לחנות את רכביהם בשולי העיר העתיקה במקומות חניה מוסדרים חינם.