זה לא סוד שהאגף לאיכות הסביבה בעיריית באר שבע נחשב לאחד הקשים לניהול. השבוע, רק שנתיים לאחר שמונה למנהל האגף, הודיעה העירייה על סיום תפקידו של נועם יחיאל.

נועם יחיאל. מצא את עצמו ללא תקציבים ועם צוות קטן ולא כשיר. צילום: דייגו מיטלברג

לטענת גורמים בעירייה, יחיאל פשוט מצא את עצמו, כמו קודמיו בתפקיד, ללא תקציבים הולמים ועם צוות עובדים קטן שחלקו אינו כשיר, במה שהוביל להחלטה על סיום תפקידו.

יש לציין כי תקציב האגף גדל השנה בשמונה אחוזים ומגיע ל־ 136 מיליון שקל, אולם גורמים בעירייה אומרים שזה עדיין לא מספיק למציאות המתהווה בשטח.

"אין סיכוי לאף אחד להצליח בתפקיד מנהל האגף לאיכות הסביבה", אומר בנחרצות עובד ותיק בעירייה שמכיר היטב את האגף. "לצד עובדים מסורים ונאמנים באגף, ישנם עובדים שבאים לעבודה, מדפיסים כרטיס ובזה מסתיים חלקם. כל הגורמים האחראים מכירים את התופעה ולא עושים כלום".

עוד מוסיף ואומר העובד הוותיק: "מאחר שצעירים לא מוכנים לעבוד בניקיון, רבים מהעובדים הם בגילאי פנסיה ואף מבוגרים יותר. איזה הספק אותם עובדים יכולים לתת?".

בעירייה ציפו שיחיאל יביא לשינוי משמעותי בניקיון העיר. צילום אילוסטרציה: גיל לרנר

מעדויות של עובדים אחרים עולה כי נעם יחיאל נאלץ להיאבק על תקציבים נוספים לרכישת ציוד, אולם נתקל בסירוב מהגזברות. גורם בתוך האגף סיפר: "בגלל שאין ציוד עודף, כלי שמתקלל משבית אזור שלם, ואז צריך לאלתר כדי לבצע ניקיון באותו אזור".

יחד עם זאת, בעירייה ציפו שנעם יחיאל יביא לשינוי משמעותי בכל הקשור לניקיון העיר ופינוי אשפה, מה שלא קרה בפועל, ומכאן האכזבה. תמונות של ערימות אשפה ברחובות עושות את ההבדל, ובמידה רבה קובעות את תקופת כהונתו של מנהל אגף איכות הסביבה.

עם אותם תנאים התמודדו קודמיו של יחיאל, אמנון כהן, ועוד קודם לכן איציק הלמן, כשהאגף אז נקרא שפ"ע (שיפור פני העיר), בקדנציה של יעקב טרנר כראש עירייה.

חצי הביקורת תמיד הופנו נגדם ובסופו של דבר הם מצאו את עצמם בחוץ. "במקום להחליף מנהלים, שיחליפו את השיטה" אומר גורם בעירייה.

בתנאים האלו לא היו לנעם יחיאל אלטרנטיבות. הוא הוזמן לשיחה עם ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', בסיומה הודיע כי הוא מסיים את תפקידו.

בהודעת העירייה נכתב: "ראש העיריה הודה לו על תקופת שירותו כמנהל האגף, תפקיד מאתגר ומורכב. עוד ציין ראש העירייה את מסירותו וחריצותו לביצוע התפקיד ואיחל לו בהצלחה בהמשך דרכו".

בקרוב ייבחר מנהל חדש לתפקיד.