אתר מדרג פרסם השבוע את תוצאות הסקר שנערך ב-21 ערים ברחבי הארץ ומטרתו לשקף את תחושות התושבים על התמורה אותה מקבלים מהעיריות. התוצאות עבור עיריית באר שבע הציגו עלייה בהשוואה לשנה שעברה ומיקמו אותה במקום ה-8 בארץ, אחרי ראשון לציון, תל אביב ומודיעין שעומדת בראש.

21 עיריות נכנסו השנה למידרג. צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

6,424 העונים על הסקר הארצי התבקשו לדרג את העירייה שלהם ב-16 פרמטרים: ניקיון, חינוך, תרבות, תכנון  ובנייה, תקשורת מול התושבים ועוד. טעות הדגימה הייתה 0.06. אז במה השתפרה באר שבע מאז שנה שעברה? אלו תחומים צריכה העירייה לשפר? ומה התושבים היו עושים לו הם היו ראש העיר?

באופן כללי ניכר כי תושבי העיר אופטימיים מהתנהלות העירייה ומהיחס שהם מקבלים. יותר מ-80%, אחד מהנתונים הגבוהים בכלל העיריות, ענו לשאלה "האם לדעתך העיר צומחת או נובלת?", כי העיר צומחת.

לשאלה האם הם מקבלים תמורה לארנונה, הדעות היו חלוקות: 25% אמרו "כן", 25% אמרו "לא", ו-50% הכריזו כי הם מקבלים תמורה חלקית. מה עוד מתסכל את התושבים? גובה הארנונה, ניקיון העיר וחנייה. חלק מהמשתתפים ציינו את המחסור בשבילי אופניים, מצב הכבישים והביוב, אפליה בין חלקי העיר וטענות על עודף מזרקות.

מה מתסכל את תושבי באר שבע? נתונים: אתר מידרג

קטגוריית הניקיון, נושא שניכר כי מפריע לתושבים (מנהל המחלקה העירונית הממונה על התחום אף עזב לאחרונה), קיבל ציונים נמוכים: תחום הטיפול בצואת כלבים קיבל את הציון 2.56 והניקיון הכללי ברחובות הגיע ל-3.06. נתנחם בכך שבאר שבע לא לבד וכי 40% מהעיריות בסקר לא עברו את הציון 3 בתחום הניקיון ברחובות.

אחת הנקודות החיוביות בדירוג העירייה בבאר שבע נוגע למערכת החינוך העירונית, כאשר המשתתפים בדירוג התייחסו גם למצבם הפיזי של מוסדות הלימוד וגם לאיכות מערכת החינוך. גני הילדים קיבלו את הציון 3.60, בתי הספר היסודיים 3.50 והתיכונים עם 3.15. בסך הכל באר שבע נמצאת במקום ה-12 בהשוואה לשאר העיריות בדירוג.

גם המאבקים האזרחיים בנושאי התכנון והבנייה משתקפים היטב בתוצאות וניכרת מורת רוח מצד התושבים. ציון 2.03 בנושא קידום תמ"א 38, וציונים נמוכים גם בתחומי התכנון הכללי (2.77) ודיור לזוגות צעירים (2.84).

נוחם אוחנה, מנהל אתר מידרג, הסביר מה עומד מאחורי הדירוג: "מידרג העיריות מאפשר להשוות, בשקיפות מלאה, את התפקוד של העיריות בישראל. אני מאמין שאם כל שירות ציבורי ימודרג בצורה הזו לאורך שנים, עם השוואה ושקיפות מלאה, זה ייצור שינוי אמיתי".