רשימות ומפלגות רבות עלו לכותרות במהלך מערכות הבחירות השונות בארץ. כאלו שייצגו אג'נדות חברתיות וחרטו על דגלן סיוע לנזקקים או לזוגות צעירים, אבל על רשימה שתייצג את המתים, עדיין לא שמענו.

עזריאל גהסי. "המצב מחייב טיפול שורש". צילום: הרצל יוסף

מי שעומד מאחורי הרשימה שתיקרא 'מפלגת המתים' הוא חבר עמותת 'זיכרון', עזריאל גהסי (66), המופקד על הטיפול בבית העלמין הנוצרי בבאר שבע הסמוך ל'בית יציב' ושהגיע לתפוסה מלאה.

כחלק ממאבקו להקמת בית עלמין נוצרי נוסף, שאושר לבסוף בדרך ג'ו אלון, גהסי נפגש עם גורמים בכירים בעולם הנוצרי, ביניהם הפטריארך הנוצרי־אורתודוכסי בירושלים. גהסי אמור לנהל את בית העלמין הנוצרי החדש, ובמסגרת עבודתו בבתי העלמין, הוא נחשף למה שהוא מכנה "ביזיון המתים".

"המצב בבתי העלמין בבאר שבע מחייב טיפול שורש, לא יתכן שהמצבות מנותצות ושבורות והלכלוך חוגג בין הקברים", אומר גהסי, "ישנם קברים שאתה לא יודע בוודאות מי קבור שם, אין דרכי גישה והכל מתפורר. בני משפחה שמבקשים להדליק נרות נשמה בקבר יקיריהם מגלים שהמתקנים פשוט נעלמו, ככה אנחנו מכבדים את המתים?! אם אנחנו לא יודעים לכבד את כבוד המת, אז גם לא נדע לכבד את החיים", אומר גהסי בזעם.

גהסי מבטיח לציבור הבוחרים: "אדאג שבתי העלמין ייראו בצורה מכובדת". מתמודד למועצת העירייה שאינו חבר מועצה, מחויב להשיג כ־200 חתימות של תומכים בעלי זכות הצבעה. גהסי מתכוון לפעול על מנת להשיג חתימות אלה, "כדי לייצג את הקול הדומם", לדבריו.