זה כבר הפך למסורת: בכל שנה עיריית ערד מניפה את דגל הגאווה לכבוד האירועים המתקרבים של הקהילה הגאה. ראש העירייה, ניסן בן חמו, הגדיל לעשות כשהצטלם עם הדגל, באקט שהצליח להרגיז לא מעט גורמים מהקהילה החרדית בעיר. בן־חמו עצמו לא מתרגש מהביקורות.

בניין עיריית ערד עם דגל הגאווה

"אני מאמין שעל כולנו לכבד את האחר", אומר ראש העירייה, "להיות קשובים לצרכים של כל אחד ואחת ולפעול לשוויון זכויות מלא בין כל התושבים באשר הם, כי ערד היא עיר פלורליסטית, פתוחה ושוויונית והיא תישאר כזו עוד שנים רבות".

בן חמו התייחס גם למצעד הגאווה המתוכנן: "אני שמח שאנחנו לוקחים חלק באירועי שבוע הגאווה ומקיימים פעילויות שונות לבני נוער ולציבור על הנושא הרחב, ביניהן הרצאה של אם ובתה על היכרותן עם עולם ערכים פרטי ומאתגר, ערב הסברה לנוער, הקרנת סרט מתוך פסטיבל דוקו־אביב, וסיור לבני הנוער בתל אביב הגאה. אני מזמין לפעילויות אלה גם את בני הנוער שמתגוררים מחוץ לערד".

עבור החרדים מדובר בנושא שהוא טאבו מבחינתם, אך כולם סירבו להתייחס לנושא. הרב צבי ביאלוסטוצקי, שעומד בראש חסידות גור בערד, הגיב בקצרה: "זה לא מעניין", וסיים את השיחה.

האם הנפת הדגל על בניין העירייה זו פרובוקציה של בן חמו? חבר האופוזיציה בעירייה, מנו ביטמן, שמתח לא פעם ביקורת על ראש העירייה, דווקא מחזק אותו: "אני אמנם באופוזיציה, אך אין לזה כל קשר", אומר ביטמן, "אני מחזק את ראש העירייה בנושא זה. גם בשנה שעברה הנפנו את הדגל בעירייה. עצם הנפת הדגל מסמלת את קבלת האחר. זו בהחלט לא פרובוקציה, זה מראה על חיבוק וקבלה".

הצילום שהרגיז. ניסן בן חמו עם דגל הגאווה. צילום פרטי

צועדים שוב
את אירוע מצעד הגאווה שהתקיים בשנה שעברה בבאר שבע מכנים בבית הגאה בבירת הנגב 'מהפכה', כאשר לראשונה צעדו אלפים במרכז העיר על דרך שדרות רגר. מבחינתם של חברי הקהילה ופעיליה, האירוע ההוא יצר רף שממנו אין חזרה. גם השנה יתקיים אירוע דומה (28.06), כאשר התהלוכה תחל בצומת רגר-וינגייט ותסתיים ברחבת העירייה עם מיטב האמנים שכבר הוזמנו לאירוע ויופיעו, אחד מהם הוא הראל סקעתאת האירוע תנחה מלכת הדראג של הדרום, סלין לה דיווין.

השנה המצעד יעמוד בסימן 'ותיקי הקהילה - גיל הזהב' מתוך "הצדעה והבעת הערכה לפורצי ופורצות הדרך, שבאומץ רב פילסו עבורנו את הדרך לגאווה, שוויון, סובלנות וקבלה", אומרים בקהילה. הנואם המרכזי שהוזמן לאירוע הוא ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', שצפוי לדבר על חופש ביטוי, סובלנות, צדק ושוויון.

הראל סקעת. יופיע במצעד הגאווה בבאר שבע. צילום: טל שחר