המאבק על הקולות החרדיים מסלים. אלמונים השחיתו שלטי בחירות של תנועת ש"ס, שנתלו על גדרות בשכונה ו' החדשה בסמוך לקרייה החרדית, עליהם מתנוסס דיוקנו של סגן ראש העירייה עופר כרדי.

שלטי הבחירות שהושחתו. צילום פרטי

כרדי, שעודכן על ידי פעיליו אודות השחתת השלטים, ביקש שלא להיגרר לאלימות ולהימנע מעימותים עם יריבים פוליטיים. בשיחה עם 'מיינט באר שבע', כרדי גינה את הוונדליזם ומי שעומד מאחורי ההשחתה, והעביר מסר להרגעת הרוחות: "זו לא דרכנו, אנחנו מגנים כל סוג של אלימות. בואו ניתן לבוחרים להצביע ולהכריע את מי הם רוצים לראות במועצה".

מנגד, גורמים במגזר החרדי טוענים כי ידם לא במעשה, ומאשימים דווקא את הגורמים בש"ס, ולא מוציאים מכלל אפשרות "פרובוקציה יזומה כדי להכפיש ציבור שלם".

לשאלה מדוע בש"ס לא דאגו להתלונן במשטרה על השחתת השלטים, נאמר לנו על ידי אנשי התנועה הספרדית כי "המטרה היא להרגיע את הרוחות ולא לחמם את האווירה".

הרחוב החרדי מפוצל ומפולג. צילום פרטי

זה לא סוד שהרחוב החרדי מפוצל ומפולג בבחירות הללו, ומושפע גם ממה שקורה בבחירות המוניציפאליות בערים אחרות, אחת מהן ירושלים.

לראשונה מזה שנים, תנועת ש"ס בבירת הנגב עומדת למבחן באשר לכוחה האלקטוראלי. בבחירות הקודמות (2013) זכתה התנועה בשלושה מנדטים, מה שהעניק לראש הרשימה, עופר כרדי, את סגנות ראש העירייה ומינוי על תיק החינוך התורני, מכיוון ששלושה מנדטים ומעלה זהו המפתח שנקבע לקבלת סגנות ראש עיר.

במהלך הקדנציה התעוררו חילוקי דעות בין חברי המועצה של ש"ס, בעיקר בנוגע לחלוקת תקציבים. שמעון טובול, שמייצג את חצרו של הרב יוסף חיים בצרי, ביקש שתהיה חלוקת תקציבים שווה לכל הישיבות, ללא העדפה מסוימת לישיבה כזו או אחרת, אולם תביעתו לא נענתה.

בצעד דרמטי, במונחים מקומיים, טובול חבר לתנועת 'דגל התורה - גשר' (שמייצגה בכנסת הוא חה"כ משה גפני) והחליט לרוץ לבחירות למועצה מטעמה. גם נסיונות השכנוע של מנהיג ש"ס שר הפנים, אריה מכלוף דרעי, לא הועילו והפילוג היה בלתי נמנע.

בקרייה החרדית לא סולחים לש"ס כי לא תמכה מספיק בהקמת המרכז הרוחני "בית יוסף", שהוא חזונו של הרב בנימין בצרי ז"ל שנפטר בדצמבר 2013 בגיל 57. המרכז הרוחני שהגה ואמור להיקרא "הכותל הדרומי", הוא למעשה הצוואה של הרב בנימין בצרי ורעייתו יוכבד נושא רחל ז"ל שנפטרה באפריל באותה שנה שבעלה נפטר והיא רק בגיל 54.

מדובר בפרויקט שעלותו נאמדת בעשרות מיליוני שקלים, והניסיון לגייס את הכספים נתקל בקשיים. ההסבר של אברכים בחצר בצרי לאי קידום המרכז הרוחני הוא "החשש שאנחנו נהפוך לכוח משמעותי שיאיים על ההגמוניה של ש"ס בעיר". בש"ס כמובן דוחים את הטענות ואומרים, כי הם סייעו ועדיין מנסים לסייע להקמת המרכז הרוחני, בלי קשר לזהות מי עומד מאחורי הפרויקט.

עופר כרדי. "המטרה היא להרגיע את הרוחות ולא לחמם את האווירה". צילום ארכיון: הרצל יוסף

במצב שבו הציבור החרדי מבולבל ומחפש דרך, לא פלא שרבנים ואנשי חצרות חשים שזו שעת כושר להשתתף בנתח חלוקת הקולות בבחירות שיתקיימו ב-30 באוקטובר.

הרב נחום קרליץ,  אחיו של מרדכי (מוטל'ה) קרליץ, לשעבר ראש עיריית בני ברק, החליט לרוץ ברשימת "דרכי נועם", ועד סגירת המועד להגשת הרשימות מחר (רביעי, 26.09) סביר שעוד יצוצו מתמודדים מחצר של רב כזה או אחר, מה שמבטיח שבכל הקשור לציבור בחרדי והבחירות למועצה, הולך להיות מעניין וכלל לא שקט.