חלק מהמתנדבים. צילום: יח"צ

מתנדבים מהלב: מבין 262 המתנדבים שסיימו השנה שנתיים שירות לאומי בולטים  18.7% תושבי באר שבע והסביבה,  המדורגים במקום השלישי הארצי מבין מסיימי שנתיים שירות לאומי אחרי תל-אביב וירושלים.

הטקס התקיים בשבוע שעבר במרכז הירידים בתל-אביב, הוענקו תעודות סיום והוקרה לצעירים עם מוגבלות, המסיימים השנה את השירות הלאומי, שביצעו בהתנדבות במסגרת תוכנית "פסיפס" - המופעלת על ידי עמותת אלווין ישראל בהובלת עמותות השירות הלאומי שלומית ועמינדב.

"מדובר בעלייה משמעותית במספר המתנדבים לשירות הלאומי בקרב אנשים עם מוגבלויות פיזיות, נפשיות וקוגניטיביות בשנים האחרונות", נמסר מעמותת אלווין ישראל המפעילה את תוכנית "פסיפס" המקדמת, מעודדת ומכינה אנשים עם מוגבלויות לשירות הלאומי.

עד לפני 6 שנים מספר המתנדבים והתקנים עמד על 85 בלבד וכיום עומד על כ-1,300.  יחד עם זאת אמר מנכ"ל אלווין ישראל, דוד מרקו: "צריך להמשיך ולפעול להעלאת המודעות והסרת חסמים בקרב האנשים עם המוגבלויות, אשר אינם יכולים להתגייס לצה"ל, להתנדב לשירות לאומי משמעותי. הסיפוק, לצד רכישת כלים להכנה לחיים העצמאיים, חשובים לשילוב חברתי בהמשך החיים".

כאמור,  בשנים האחרונות עלו תקני השירות הלאומי לאנשים עם מוגבלויות גופניות, נפשיות וקוגניטיביות ל- 1,500. אם לפני 6 שנים מימשו את זכותם רק 85 בעלי צרכים מיוחדים הרי שכיום מנוצלים כ-1,300 תקנים. "אנו רואים עליה של מאות אחוזים מדי שנה", הסביר מרקו.   

בין המקומות בהן משולבים המתנדבים בשירות הלאומי ניתן למצוא בין השאר סיוע לילדים ונוער במסגרות החינוך רגיל והמיוחד, סיוע לאוכלוסייה עם מוגבלויות שונות, כולל שילוב בעבודה סיעודית וחינוכית, התנדבות בפעילויות שונות של הנהלת בתי המשפט, ביצוע תפקידים חיוניים בבתי חולים, קופות חולים ומגן דוד אדום, פעילות למניעת תאונות דרכים,  סיוע לקשישים, ניצולי שואה ועולים חדשים, פעילות במסגרת המשרד לבטחון פנים, משרד הבטחון, משרד ראש הממשלה ועוד רבים אחרים.

"בתחילת השירות הלאומי התלבטתי אם לעשות שירות של שנה או שנתיים. היום, אחרי שסיימתי שנתיים בהצלחה, רכשתי חברים וכלים חדשים, והתפתחתי בהרבה תחומים שאת חלקם לא הכרתי - אני יודעת שקיבלתי מתנה גדולה". מספרת אושרת, בוגרת תוכנית "פסיפס".