פגיעת גראד בבית בבאר שבע. צילום פרטי

"כל המדינה חזית בפני טילי החמאס והעיר אופקים בה אני מתגורר במיוחד. לפני קצת יותר משבוע חמאס הוכיח לדאבוננו כי הוא ארגון לומד ומשתפר ובתצוגת תכלית אימתנית בת שתי יממות הוא הנחית על ראשינו מעל 700 רקטות. ב׳צוק איתן׳ לקח לו שבוע וחצי להגיע לכמות הזו. אבל בעוד חמאס הולך ומשתכלל, חלק מהרשויות המקומיות הולכות ומידרדרות ברמת ההגנה על תושביהן.

אמש, בישיבת מועצת עיריית אופקים בערו אוזניי למשמע הצהרות כדוגמת: "שהתושבים ידאגו לעצמם", "העירייה לא אחראית על מיגון במרחב הציבורי" והשיא - "אנו לא מודיעים על פתיחת מקלטים ציבוריים כדי שהציבור לא ייבהל". ישמע הנייה ויתעודד.

המדינה חוטאת בהעניקה סמכות יתר לעיריות בתחום הביטחון והגנת העורף.
הפתרון הוא בחיזוק, שידרוג כוח האדם המקצועי והענקת סמכויות סטטוריות לוועדות החירום העירוניות. בהינתן אלו יוכלו הוועדות לתכנן וליישם תכניות הגנת עורף אפקטיביות לערים השונות. היערכות דקדקנית עד לרמת ׳מקרים ותגובות׳ יחד עם תרגולים בשגרה יהפכו את החירום למאיים פחות.

להגן זה מקצוע ותורה שלמה, ראש רשות אשר אינו מקצועי דיו, צריך לתת לגורמי מקצוע וביטחון לנהל את העורף. המדינה חייבת להסדיר את התפקוד בעת חירום וההיערכות אליו ברחבי הערים, לא רק אופקים חשופה, גם בערים אחרות אנו עדים להזנחת מקלטים פושעת, קבלת החלטות תמוהה ובעיקר אדישות נוכח האיום התכוף והמסוכן הזה.

עד מתי חמאס ישתפר ואנו ניסוג לאחור? זה אמור, צריך וחייב להיות ההיפך".


הכותב הוא חבר מועצת עיריית אופקים ומפקד פלוגת מילואים באוגדת עזה.