תכנית העסקת בני נוער היא פתרון יצירתי של חברת אדמה מכתשים לתעסוקת בני נוער במהלך החופש הגדול. ילדי עובדי החברה מתנדבים מזה שנים רבות במהלך החופש הגדול למען הקהילה ברחבי הנגב וכולם יוצאים נשכרים.

צילום: באדיבות 'אדמה מכתשים'

הילדים לא משתעממים ועושים משהו משמעותי בחופש, הם מחזקים את הקשר עם מקום מגוריהם והעמותות ומוסדות הרווחה השונים זוכים לתגבור כוח אדם נמרץ ומלא מוטיבציה בהתנדבות. הילדים מקבלים שכר הוגן כחוק המשולם להם על ידי החברה.

סמנכ"ל תפעול 'ישראל אדמה' צבי מנור, מספר כי "התנדבות ילדי העובדים הינה חלק מהפעילות הנרחבת של חברת אדמה בקהילה. במסגרת זו החברה חרתה על דגלה לקדם חינוך למצוינות והקניית ערכים של נתינה ואכפתיות. חשוב לנו מאוד להחדיר את הערכים הללו גם לילדינו, שהם דור העתיד של החברה הישראלית".

בין הילדים שעבדו השנה בקהילה היו גם שקד סיבוני ואריאל מרקס, שתיהן סיימו יב' ועתידות להתגייס בחודש הקרוב. שקד היא תושבת העיר דימונה, בתו של דוד סיבוני, עובד במתקן האלקטרוליזה במפעל החברה בנאות חובב, והיא עבדה בבית אבות בדימונה. לדבריה, "זה היה המשך ישיר לפעילות בקהילה שהשתתפתי בה במהלך השנה במסגרת תעודת בגרות חברתית. ביקשתי להמשיך לעבוד איתם גם בקיץ כי כבר יצרתי איתם קשרים אישיים".

איך זה עובד?

"אני מגיעה לשם בבוקר, יושבת עם הקשישים שמגיעים, משחקת איתם בינגו, רואה איתם סרטים, או סתם יושבים ומדברים. אני מרגישה סיפוק אדיר ללכת לשם, ולא סתם לבזבז את הזמן בבית עד הגיוס. אני חושבת שזה גם משתלם כלכלית וגם מבחינת התחושה האישית – שאתה עושה משהו חשוב עבור אחרים וגם עבור עצמך".

התופעה הזו של פעילות חברתית בקרב בני נוער תופסת תאונה בשנים האחרונות ושקד מספרה כי חברים רבים שלה בחרו השנה לעבוד בקהילה במהלך הקיץ ולפני הגיוס במקום לנסוע לטיולים או סתם להעביר את הזמן.

גם אריאל מרקס, מעומר, בתו של ינון מרקס, מהנדס בטיחות במפעל נאות חובב השתתפה בפרויקט של אדמה. אריאל מתגייסת השבוע לחיל התקשוב ומספרת כי "לא מעניין אותי לנסוע לחו"ל למסיבות כמו הרבה צעירים לפני הגיוס. אני מעדיפה לעשות משהו משמעותי". אריאל עבדה באגף הבטיחות והאבטחה בעיריית באר שבע יחד עם עוד 11 ילדי עובדי מכתשים. הם צבעו ושיפצו בתי ספר ברחבי העיר ועזרו לעובדי האגף גם בעבודות משרדיות. "הכרתי חבר'ה חדשים שהם ילדי עובדים, האווירה הייתה כיפית והרגשנו שאנחנו תורמים למשהו חיובי".