חלק מהפסולת שהוצאה מבור הביוב. צילום: 'מי שבע'

השלכתם מגבונים לחים לאסלה ושפכתם שומנים לכיור? בתאגיד 'מי שבע' מתמודדים עם סתימות ביוב קשות המשפיעות על שכונות שלמות בבאר־שבע ואופקים. המגבונים, שאינם מתכלים או מתפרקים, סותמים את המעברים בצנרות הביוב הפרטיות והציבוריות, וכתוצאה מכך נגרמים נזקים קשים, שחלקם מתבטאים בהצפות ביוב וסתימות חוזרות ונשנות.

באחרונה נאלצו עובדי התאגיד להתמודד עם סתימת ביוב מורכבת שנמשכה לסירוגין שישה ימים ברחוב אביגדור אביטל בבאר־שבע. לשטח הוזעקו ביוביות ומכונות שאיבה מהמתקדמות בארץ לשחרור הסתימות. מי שנסע בנתיב בימים האחרונים ודאי שאל את עצמו מדוע ישנם פקקי תנועה כבדים באזור. אז לטובת אלו שלא היו מעודכנים במתרחש, נספר כי שיבושי התנועה נגרמו בשל חסימת נתיב נסיעה ביציאה הצפונית משכונת רמות.

צוות העובדים שעמל במשך ימים נדהם לגלות פסולת במשקל כולל של טון במערכת הביוב ובעומק של שבעה מטרים. לדברי התאגיד, אירוע זה מהווה דוגמה להתמודדות מעת לעת עם בעיות של חסימות שנגרמות בשל חוסר מודעות של תושבים לעניין השלכת מגבונים ופריטים אחרים, דבר המצריך, מחד, השקעת משאבים, ומאידך, גורם לשיבושים ולתקלות.

לשם כך, התאגיד פתח בקמפיין תחת הכותרת "את המגבונים הלחים לפח זורקים" ולצידו הסבר לתושבים על הנזקים שנגרמים כתוצאה מהשלכתם לאסלות ולכיורים.