מתי מתחילה השבת שלך?

"למעשה, במהלך כל השבוע השבת היא בראש שלי. אני לומד את פרשת השבוע שתיקרא בתורה בשבת הקרובה, תוך כדי עיון ועריכת דברי המפרשים. ביום שישי נפגשים במטבח להכנת המנות לשבת. לקראת השבת אני מכין את הנרות ומכוונן את שעון השבת".

מי מכין ומה מכינים לארוחת השבת?

"אשתי דורית מכינה את כל המאכלים לכבוד שבת. אני עוזר לה בחיתוך הירקות. עריכת השולחן היא באחריותי. השבת בשבילי הוא יום של חג, בו אנו מודים לבורא על העולם הנפלא שהוא ברא בשבילנו. השולחן צריך לקבל צורה חגיגית עם עיצוב מיוחד וסידור פרחים על השולחן".

הרב ישראל נתנאל וורצמן | צילום: הרצל יוסף

מה המאכל המועדף על שולחן השבת?

"כל בני המשפחה לא מוכנים לוותר על המרק של סבתא, הכולל את ה'קיגל' שאשתי למדה מאמי זיכרונה לברכה ושיכללה אותו".

הולכים לבית הכנסת?

"ייסדתי את קהילת "טוב להודות לה'' לעולים מדרום אמריקה. רבים מהם הינם צאצאי אנוסים שאולצו בכוח להתנצר על ידי האינקוויזיציה. תפילות השבת המתקיימות בקהילה נאמרות בקול, תוך כדי שירה. קשה לתאר לעצמי שבת בלי ה'לכה דודי', 'יגדל אלוהים חי', 'אדון עולם', ושאר מזמורים וקטעי תפילה המושרים על ידי כולם בקול, בהתלהבות, בקצב מיוחד ובשמחה. בראש השנה, כמסורת הקיימת בקהילתנו, תתקיים סעודת ליל ראש השנה עם כל סדר ה'סימנים'".

אתה מצליח לנוח בשבת?

"בנוסף לתפילות, שיעורים וסעודות, עם המשפחה או בקהילה, אני מקדיש כמה שעות ללימוד תורה. השינה והמנוחה הן חיוניות כדי שהלימוד הזה יהיה יעיל ומהנה, וגם כדי לצבור כוחות של רעננות ושל התחדשות".

מהו בילוי השבת המשפחתי המועדף עליך?

"הגעתי לארץ לבד בגיל 16. היום, ברוך השם, יש לי משפחה גדולה. המשפחה מהווה מקור האושר שלנו. המפגש איתם תמיד מהווה חוויה משמחת, ובמיוחד השיחה עם הנכדים, שירת הזמירות ודיון בסוגיות אקטואליות הקשורות בפרשת השבוע".

זיכרון ילדות מיוחד מהשבת?

"נולדתי בברזיל ושם גדלתי כילד. בגיל 14 שיחקתי בקבוצת הכדורסל של מועדון בשם 'טיאטה'. בתקופה מסוימת האימון הועבר לליל שבת. ביקשתי מאמא שתזדרז להגיש את האוכל כדי שאוכל להספיק להגיע בזמן לאימון. אמא ענתה: 'לזה אני לא מוכנה. שבת זו שבת'. לא הופעתי לאימונים בשבת. מנהל מדור הכדורסל אסף בהזדמנות את השחקנים ואמר לנו: 'מי שלא יבוא לאימונים לא ייכלל בחמישייה'. כששמעתי את דבריו התחלתי לבכות. המנהל שאל אותי למה אני בוכה. הסברתי לו שאני יהודי ואסור לי להשתתף באימון בשבת. הוא ענה לי: 'אל תדאג, ישראל. אנחנו נכבד את הדת שלך'".

איחולים לשנה החדשה?

"אני מאחל לכל עם ישראל ולתושבי באר־שבע בפרט, שנה טובה, מתוקה ומבורכת, כתיבה וחתימה טובה. שתהיה לנו שנה של אחדות, רעות, אהבה, ראיית הטוב בכל אחד ואחד, שנדע לדון כל אדם לכף זכות ובורא עולם יברך אותנו, יפרוש עלינו סוכת שלום וייתן לנו בריאות, אהבה, נחת, אושר וכל טוב".