אורי כרמל | צילום: הרצל יוסף


אורי כרמל (
40) עיסוק: מנכ"ל עמותת 'ארץעיר' וחבר הקהילה השיתופית־עירונית 'קמה' בבאר־שבע. נשוי לסיון ואבא ליפתח, יסמין ורונה, תושב באר־שבע.

מתי מתחילה השבת שלך?

"השבת מתחילה אצלי ביום שישי בבוקר, בארוחת בוקר משותפת שאנו עושים יחד עם כל חברי הקהילה, כ־20 איש, דרך קבע, כל פעם בבית של משפחה אחרת. יושבים יחד ומשתפים קצת ממאורעות השבוע ובכלל. בכלל, כל סוף השבוע שלי מוקדש למשפחה שלי ולקהילה שלי. אחרי שבוע גדוש בעבודה, משימות, פגישות ברחבי הארץ עם יזמים, חברי קהילות נוספות ושותפים, כבר ביום שישי בבוקר אני עוצר את הכל ונהנה מזמן איכות עם המשפחה ועם החברים".

מי מכין ומה מכינים לשולחן השבת?
"בדרך כלל אני קצת יותר לוקח פיקוד על הילדים וסיון מופקדת על הבישולים. מנת הדגל של שבת תהיה בדרך כלל עוף במגוון צורות ומתכונים שנוטים ליישר קו עם טעמם של הילדים".

מה המאכל המועדף על שולחן השבת?
"גם את ארוחת השבת אנו נוהגים לעשות יחד עם הקהילה שלנו, הפעם גם יחד עם הילדים, שבבוקר היו בבית הספר ובגנים. כך יושבים בשולחן ארוך כ־40 ילדים ומבוגרים. חוויה מלכדת ומגבשת. אנחנו לא מוותרים על הארוחות המשותפות. שולחן השבת מלא בכל טוב, שכל משפחה מביאה. אנחנו מביאים בדרך כלל עוף במגוון צורות ומתכונים".

הולכים לבית הכנסת?
"אני הולך בשישי בערב לבית הכנסת של קהילת 'בארות', קהילה דתית־שוויונית, שבית הכנסת שלה נמצא ב'בית יציב' בבאר־שבע, ממש מול ביתי. קהילת 'בארות' היא אחת מהקהילות שאנחנו ב'ארץעיר' מלווים ומעניקים להם. מדובר בקהילה מיוחדת שמאזנת בין מסורת לחדשנות".

אתה מצליח לנוח בשבת?
"למרות הסיטואציה בחיים, כאשר יש לנו שלושה ילדים קטנים, לרוב אנחנו מצליחים לעמוד במשימת ה'סיאסטה' ונחים".

מהו בילוי השבת המשפחתי המועדף עליך?
"הבילוי המועדף בשבת הוא לפתוח את הבוקר עם ג'חנון, לעשות מסלול בטבע ולסיים בפיקניק כייפי".

זיכרון ילדות מיוחד מהשבת?
"זיכרון הילדות שלי הוא מתקופת ילדותי בארגנטינה. כל המשפחה מעבירה את כל השבת ב'קאנטרי' של הקהילה היהודית. הרבה כדורגל, חברים ואוכל טוב, כמו שרק הארגנטינאים יודעים לעשות".