פעילי עמותת צער בעלי חיים בבאר שבע. בקשיים כלכליים. צילום: הרצל יוסף

עמותת 'צער בעלי חיים' באר שבע והדרום, נמצאת במצב של הישרדות יום יומי ונקלעה לקשיים כלכליים ופתחה בקמפיין לגיוס תרומות וסיוע. העמותה, שמחזיקה כלבייה בה למעלה מ-100 בעלי חיים ומעסיקה 12 עובדים, רובם בשכר מינימום, מתלוננת כי הפסקת תמיכת עיריית באר שבע זו השנה הרביעית ברציפות, בטענה כי הם נדרשים לרישיון עסק, החמירה את המצב ומקשה מאוד על תפקודה.

למרות שמדובר בתמיכה של כ-22 אלף שקלים בלבד בשנה, סבורים אנשי העמותה, כי מדובר בסכום שהם זקוקים לו כמו אוויר לנשימה: "אי תמיכת העירייה מקשה עלינו עוד יותר" הם אומרים.

בשיחה עם מנכ"לית העמותה, רוחה בן דהן, היא מספרת, כי ביקשה פגישה דחופה עם ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', בנוגע לסיוע. אם הפגישה לא תצא לפועל והתייחסות העירייה לעמותה לא תשתנה, מתכוונים אנשי העמותה להקים אוהל מחאה ברחבת העירייה ולשבות.

"השלב הבא לצערי לאור הגירעונות שהעמותה צוברת במהלך השנים, הוא שאם הפגישה לא תעזור, זה לצאת להפגנה עם בעלי החיים והפעילים שלנו ופשוט לשבת ברחבת העירייה, עד שיינתן לנו סיוע כלכלי וביטול הדרישה לרישיון עסק, כפי שלא נדרש מאף עמותה שפועלת למען בעלי חיים בכל רחבי ישראל" אומרת בן דהן.

לעמותה, שמעניקה חיסונים לבעלי חיים וניתוחי עיקור וסירוס וטיפולים אחרים, הוצאות המסתכמות בעלות חודשית יקרה. אם יאלצו לשלם כ-60 אלף שקלים ארנונה שנתית, ללא קבלת תמיכה מהעירייה, "יווצר מצב שאנו לא נוכל לעמוד בהוצאות", אומרת בן דהן.

"כבר 43 שנה" מוסיפה בן דהן, "שאנו הקול של בעלי חיים ואנחנו לא נוותר עליהם, נמשיך להילחם למענם ובשבילם עד שיקום מישהו שמספיק אכפת לו מבעלי חיים ויעזור לנו, או עד שראש העירייה שלנו יחליט להרים את הכפפה ולתמוך בנו, ולעזור לנו לטפל בבעלי חיים שלנו. הכוח הוא בידיים שלו, הוא רק צריך רצון".

בחודש אפריל מסר דובר העירייה, אמנון יוסף, תגובה לטענות העמותה ואמר: "עמותת 'צער בעלי חיים' נדרשת לעבוד על פי החוק ולהמציא כדין רישיון עסק. עיריית באר שבע אינה רשאית ואינה מוסמכת לתמוך בפעילות שמתקיימת ללא כל האישורים הנדרשים על פי דין. יש לציין", אמר הדובר, "כי העירייה לא דחתה את הבקשה לתמיכה, אלא להיפך, היא אישרה אותה ונתנה לעמותה זמן להשגת האישורים הנדרשים".

"הטענות על כן שעמותות בארץ אינן נדרשות לרישיון עסק אינן נכונות. יש רשויות שאינן דורשות מטעמים השמורים עימן, ויש רשויות שמחייבות על פי החוק לנהוג כדין".

בשלב זה, כחלק מגיוס כספים, הרחיבה העמותה את שעות פעילותה משעות הבוקר ועד שעה 21:00 בערב, במטרה לייצר הכנסה נוספת, וכן פתחה חשבון לתרומות: בנק לאומי, סניף 922, מספר חשבון 500483/65.