תושב ערד (42), שהורשע בגין ריבוי עבירות הסתה לאלימות ולגזענות כלפי אנשים ממוצא ערבי, אותן הוא ביצע באמצעות הפייסבוק, נדון בתחילת השבוע על ידי בית משפט השלום בבאר־שבע ל־18 חודשי מאסר בפועל ולמאסר על תנאי בן שמונה חודשים למשך שלוש שנים.

צילום אילוסטרציה: Shutterstock

העבירות שיוחסו לנאשם בוצעו, כך על פי כתב אישום מתוקן שהוגש נגדו, באמצעות שני עמודים בשם "כנופיית אל יהוד", שהוא הקים בפייסבוק ובהם הוא קרא לנקוט באלימות כלפי אנשים ממוצא ערבי ופרסם גם פרסומים המסיתים לגזענות.

עמוד אחד נוצר, כך נטען בכתב האישום, בסוף חודש יוני 2014 על רקע חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים גיל־עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח זכרם לברכה, שנחטפו במחצית חודש יוני 2014 וכשלושה שבועות מאוחר יותר אותרו גופותיהם בשדה סמוך לחברון. ימים אחדים לאחר מכן נחטף הנער מוחמד אבו ח'דיר ממזרח ירושלים וגופתו נמצאה ביער סמוך לירושלים. באותו מועד פרסם הנאשם בעמוד הפייסבוק פוסט בו קרא לביצוע מעשי חטיפה ורצח נוספים כנגד אנשים ממוצא ערבי.

עוד באותו היום בו העלה הנאשם את הפוסט, נסגרה פעילותו של החשבון הראשון על ידי חברת פייסבוק, אך הנאשם לא ויתר ופתח חשבון נוסף באמצעותו פרסם פוסטים מסיתים נגד ערבים במשך ארבעה ימים. בהכרעת הדין נקבע כי בהזדמנויות רבות, באמצעות שני עמודי הפייסבוק, פרסם הנאשם פרסומים מסיתים לאלימות ולגזענות נגד ערבים. בסך הכל מדובר היה, כך על פי הכרעת הדין, ב־39 פרסומים.

טרם נגזר דינו טען הנאשם כי בתקופה בה ביצע את העבירות שיוחסו לו הוא היה מוטרד מהאירועים הפוליטיים שהתרחשו, ולדבריו, ייתכן כי לעובדה שבאותה תקופה הוא צרך סמים באופן יומיומי היתה השפעה על תוכן הדברים שכתב. הוא הביע חרטה על התנהלותו, וטען כי מאז ועד היום הוא אינו מפעיל אתרים בעלי תוכן גזעני או פוגעני מכל סוג.

"לא התכוונתי להסית", טען הנאשם בטרם נגזר דינו, "ספגתי את מה שהיה. אני משנה את החיים. אין לי עבר, אני לא עושה שטויות ומשקם את עצמי. לא נוגע בדברים ומבקש סליחה. אני לא כותב יותר. אני בעולם אחר עם ילדים ומשפחה ומבקש סליחה".

בגזר הדין ציינה השופטת שרה חביב כי "תוכן הפרסומים מציב את מעשיו של הנאשם ברף חומרה גבוה. הנאשם לא בחל בפרסומים קשים, מלאי שטנה ואלימות. נחישות זו להפצת הפרסומים האלימים והגזעניים עומדת לחובתו של הנאשם ומצביעה על רף פליליות גבוה שבמעשים ובכלל".

סניגורו של הנאשם, עו"ד נועם בונדר, הודיע כי יוגש ערעור על גזר הדין לבית המשפט המחוזי.

בעקבות הודעת הסניגור והסכמת הפרקליטות לעכב את ביצוע עונש המאסר עד לאחר החגים, החליטה השופטת שרה חביב, כי עונש המאסר יעוכב עד ה־7 בנובמבר הקרוב, וזאת בהיעדר החלטה אחרת מערכאת הערעור.