(מימין) יוחנן לוקר, אהרון ידלין וערן דורון בטקס הענקת אות יקיר הנגב. צילום" כיל

בכנס "קהילות הנגב מובילות שינוי" של חברת כיל, בשיתוף המועצה האזורית רמת הנגב, העניקו יו''ר כיל יוחנן לוקר וראש מועצת רמת הנגב ערן דורון את "אות יקיר הנגב" בתחום חינוך וחברה לשר החינוך לשעבר, אהרון ידליןידלין, חבר קיבוץ חצרים, חתן פרס ישראל ושר החינוך לשעבר, קיבל את האות על פועלו למען הנגב.

בקבלת האות סיפר ידלין על החיים בנגב בשנים הראשונות של המדינה ועל הקשר עם בן גוריון: "מי ששלח אותי לנגב היה דוד בן גוריון. שנים לאחר מכן, לחצתי להקמת אוניברסיטה בבאר שבע ובן גוריון ביקש להקים את האוניברסיטה דרומה מבאר שבע בטענה שהיא צפונית מדי. כשאפגוש את בן גוריון, אגיד לו שהצלחנו להקים חלק מהאוניברסיטה גם במקום שאהב, בשדה בוקר. אני מודה לכם על שבחרתם להעניק לי את אות יקיר הנגב".

300 משתתפים הגיעו לכנס בירוחם. צילום: מועצה אזורית רמת הנגב

בכנס התקיים פאנל עם ראשי רשויות מהנגב, בו דנו על החיים בנגב והרצון להמשיך לפתח את איכות החיים בדרום. בפאנל שהנחה יוהן אטלן, מנכ"ל מועצת הנגב, השתתפו מיכאל ביטון ראש מועצת ירוחם לשעבר וכיום ח"כ מטעם מפלגת כחול-לבן, בני ביטון ראש עיריית דימונה, ערן דורון ראש מועצת רמת הנגב ורוני מרום ראש מועצת מצפה רמון, ששוחחו על החזון הדמוגרפי לנגב ועל מעורבותם של תושבי האזור בעיצוב עתידו.

במהלך הפאנל אמר התייחס ערן דורון למצוקת זמינות השטחים בנגב וטען כי היא "מונעת ממאות המשפחות המבקשות לעבור לחיות בנגב כבר היום". בשטחי המועצה האזורית רמת הנגב ישנם שטחי אש רבים ושמורות טבע, שאינם מופשרים לבנייה.

"הנגב הפך בשנים האחרונות לאבן שואבת בשל האיכויות שיש בו וכבר היום מהווה דוגמה לחלון ראוה של מדינת ישראל", הוסיף דורון, "יחד, ורק ביחד, נצליח למשוך אל הנגב פרויקטים לאומיים ולממש את הפוטנציאל האדיר הקיים באזור בזכות האנשים החיים בו, בזכות הקהילות, בזכות השותפות".

אל הכנס הגיעו כ-300 משתתפים, בהם גם מנכ"ל כיל רביב צולר, ראש מועצת ירוחם טל אוחנה, ראש עיריית ערד עו"ד ניסן בן-חמו וראש מועצת תמר דב ליטבינוף. בכנס הציגו יזמים חברתיים מיזמים שונים למען הקהילה בנגב. לסיום בחרו באי הכנס שלושה מיזמים בהם יתמכו כיל והרשויות בשנה הקרובה.