אילנה דוד. קפטן נבחרת ישראל לגברים בשחמט | צילום: יח"צ

"אני שמחה ונרגשת", אמרה דוד לאחר המינוי, "לקראת האתגרים העומדים בפניי". תפקיד הקפטן אינו זר לה. בין השנים 206-2018 היא שימשה כקפטנית נבחרת ישראל לנשים בשחמט, אולם הפעם זה לראשונה משמשת אשה כקפטן נבחרת הגברים.

אילנה דוד, המכהנת כחברת הנהלת האיגוד הישראלי לשחמט מעל עשר שנים, למדה שחמט מאביה בגיל ארבע ושנתיים לאחר מכן החלה להתאמן. בגיל שבע זכתה באליפות באקו לשחמט ובגיל 16 זכתה באליפות הנשים של אזרבייג'אן. שנה לאחר מכן היא זכתה באליפות ברית המועצות בשחמט.

בשנת 1979 עלתה דוד ארצה עם משפחתה והצטרפה למועדון השחמט של באר-שבע. בשנת 1980 זכתה באליפות ישראל לנשים ובאותה שנה היא גם ייצגה את ישראל באולימפיאדת השחמט לנשים במלטה בלוח הראשון של הנבחרת.

שנה לאחר מכן היא השיגה תואר אמן פיד"א (הפדרציה הבינלאומית לשחמט) ובשנת 1982 קיבלה דרגת אמן בינלאומי. באותה שנה היא השתתפה באולימפיאדת שחמט בלוצרן וזכתה במקום הראשון בתחרות בינלאומית במסגרת פסטיבל דורטמונד.

לצד עיסוקה האינטנסיבי בשחמט, פנתה אילנה דוד לתחום המוסיקה ובין השנים 1980-1984 היא רכשה תואר ראשון באקדמיה למוסיקה בירושלים ובין השנים 1985-1987 רכשה תואר שני במוסיקה באוניברסיטה העברית. מאוחר יותר היא ניהלה את הקונסרבטוריון למוסיקה בירוחם ובין השנים 1994-2017 היא לימדה במגמה למוסיקה בבית הספר תיכון מקיף א' בבאר-שבע.

בחמש השנים האחרונות היא מנהלת את מועדון השחמט העירוני של באר-שבע, וכעת זכתה לכבוד מיוחד ומונתה כאמור לקפטן הקבוצה הישראלית.