המדבירים בפעולה | צילום: עיריית אופקים

                

 בסיום תהליך של ניטור נרחב של 'זבוב החול', החל השבוע באיזור שכונת מישור הגפן באופקים מבצע ריסוס, במטרה למגר את זבוב החול.

זבובי החול הם יתושים מעופפים קטנים הנפוצים באזורים רבים בארץ. הם פעילים בעונה החמה בשעות החשיכה ובין הערביים. עקיצותיהם מכאיבות, מטרידות ועלולות להעביר לאדם טפילים מסוג ליישמניה, הגורמים למחלות הלישמניאזיס של העור (המוכרת בשם "שושנת יריחו").

הזבוב עוקץ זוחלים שונים כמו פסמון וגרבילים (סוגים של חולדות), הנגועות בטפיל הלישמניה המהווה את הגורם למחלה ובמקביל יכול לעקוץ גם בני אדם, דבר היכול לגרום לסיטואציות רפואיות וסיכון לעיתים.

במהלך חודשי הקיץ נערכו מספר ניטורים על ידי הנחת מלכודות הלוכדות את הזבוב, ולאחר מכן נשלחות המלכודות למעבדות לצורכת ספירה ובדיקה האם הזבוב נושא את המחלה. לאחר שאותר וסומן האזור בו הוא מתרבה נערכה ההדברה, שהתאפשרה הודות לתקציבי הרשות ותקציבי המשרד להגנת הסביבה.

בעירייה מדגישים עם זאת כי ההדברה אינה תחליף להתמגנות אישי כנגד עקיצת זבוב החול, וכי לשם כך יש להתקין רשתות עדינות עם חורים זעירים, כדי  למנוע מזבובי החול לחדור פנימה, לשמור על חלונות ודלתות סגורים בשעות הערב והלילה, להשתמש בתכשירי אידוי ונידוף למעופפים ולהעדיף שימוש במאווררים ובמזגנים.