"בראשית דרכי המקצועית טיפלתי בניצולי שואה חולי שחפת. כשהגעתי לבאר-שבע לא היה ענף מקצועי של חולי ריאות, לכן עבדתי שנתיים בליגה למניעת מחלות ריאה בבאר-שבע". הדוברת היא ד"ר ויולה – איבי טורק, בת 103 שהשתתפה בטקס מיוחד שארגנה העירייה לכבודה הצדעה למייסדיה.

כאזרחית ותושבת וותיקה, ויולה התרגשה מאוד מהמחווה לכבוד המייסדים, ושמחה מאוד שתיעוד המייסדים נעשה על ידי בני נוער מבתי ספר תיכוניים באמצעות צילומים וסרטים.

ד"ר ויולא טראק | צילום: דוברות העירייה

"נגע לה ללב שזה מפעל של צעירים שלא שוכחים את העבר ילדים מקסימים", מספרת חנה יבלונקא, מרצה להיסטוריה באוניברסיטת בן גוריון, בתה של ד"ר ויולה. הסרטים תיעדו את סיפור חייהם של תשעה ממייסדי וותיקי בירת הנגב: גאולה דישון, שרה חסון, יצחק טאיטו, ויולה טורק, חיים כהן, עו"ד בלפור קויתי, שולה רוזנהיים, חסיה שוורץ ותיאודור שנברג.

ד"ר ויולה נולדה ב 21 במאי 1916 בעיירה לבוצ'ה בהרי הטטרה צ'כוסלובקיה. ביולי 1949 עלתה לארץ עם האנייה 'עצמאות' לחיפה ולאחר מספר שנים הגיעה לבאר-שבע.  

היא החלה לעבוד כרופאה וטיפלה בחולי שחפת באזור הנגב. משנת 1966 עד 1988 היתה רופאה מחוזית בבאר-שבע. במהלך כל השנים שלה בעיר עסקה בעשייה בלתי פוסקת למען החברה, עשייה שלא פסקה גם לאחר פרישתה לגמלאות בשנת 1988 בהיותה בגיל 72.

סגנית וממלא מקום ראש העירייה, ד"ר חפצי זוהר, אומרת: "כל אחד ממייסדי העיר הביא עמו את הלהט הייחודי, הצבע המקורי והחלומות האישיים, שיחד התחברו לעיר בעלת מסורת, קדמה, התפתחות ופריצות דרך. אנו מאמינים כי הדור הצעיר שילמד ממעשי בוני העיר ומייסדיה יוכל לחוש את הרוח המיוחדת, זו המניעה לתרומה, לנתינה ולעשייה מתוך תחושת שליחות, תשוקה ואהבה".

יו"ר ועדת ההיגוי למייסדי העיר, חברת המועצה עו"ד מינה קלמן חדד, הוסיפה: "כל שנה מרגש מחדש לראות את הדור הצעיר משתוקק ונרגש מהמפגשים עם דור המייסדים וותיקי העיר. למידת העבר תוך שילוב דור העתיד, מערכת החינוך ותלמידי התיכון במיזם המתעד את פעילותם החלוצית של מייסדי העיר ומחזק את הקשר הבין דורי, חשובה ומרגשת מאין כמוה. עיריית באר-שבע עם הפנים לעתיד מוקירה ומעריכה את מייסדיה וותיקיה ותרומתם החשובה לעיצוב דמותה של העיר".

רכזת הפרויקט לנוער בעיר מטעם חברת 'כיוונים', שוש לוי, מספרת: "נוצר קשר מרגש בין התלמידים המראיינים לוותיקי ומייסדי העיר. התלמידים למדו להכיר את עברה של העיר ממקור ראשון, עברה של המדינה ועברו של עם ישראל, החיבור מחבר לעבר מחבר את הנוער לשרשרת הדורות ומחדד להם את ההבנה שהם חלק מחוליה ועליהם להמשיך הלאה בעשייה למען הכלל".