בית ספר "מיתרים" | צילום: הרצל יוסף

יוזמה לקיים מפגש דיאלוג לתלמידי כיתות י"א – י"ב בבית הספר "ברנקו וייס-מיתרים" במיתר בהנחיית חברי "פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני", מעוררת בימים האחרונים חילוקי דעות. זאת עד כדי איום להשבית את הלימודים בבית הספר במועד בו צפוי להתקיים אותו מפגש.

היוזמה לקיומו של המפגש עלתה בישיבתה האחרונה של הנהלת בית הספר, אשר לאחריה נשלחה הזמנה לצוות החינוכי של בית הספר בדבר הכוונה לקיים מפגש מקדים בהשתתפות מורי בית הספר ונציגי ההורים, כהכנה למפגש דומה עם התלמידים. יש לציין כי תכנית "מפגשי הדיאלוג" מאושרת על ידי משרד החינוך ומופיעה ב"מאגר התכניות החינוכיות" של המשרד והיא מתקיימת בלמעלה מ- 100 בתי ספר בארץ.

"פוליטיקה בבית הספר"

היוזמה הזו, כאמור, מעוררת בימים אלה סערה בבית הספר, הן בקרב המורים והן בקרב הורים לתלמידים.

"זו הכנסה ברוטלית של פוליטיקה לבית הספר", אמר למיינט באר שבע אחד ההורים, אב לתלמיד בבית הספר, המתנגד נחרצות ליוזמה הזו, "אני לא יכול לראות הורה פלסטיני ששולח את בנו לבצע פיגוע התאבדות ואחר כך לקרוא לו הורה שכול. לא מעט הורים וגם מורים מתנגדים למהלך הזה. ברור לי שהמורים לא יכולים למחות בפומבי ולא כולם תומכים ביוזמה הזו. אנחנו לא מתכוונים לעבור על כך לסדר היום. אנחנו שוקלים לקיים הפגנות כדי לסכל את היוזמה הזו ואף להשבית את הלימודים במועד בו אמור להתקיים מפגש כזה".

באופן טבעי, הסערה סביב קיומם של מפגשי הדיאלוג בין משפחות שכולות מהצד הישראלי ומהצד הפלסטיני הגיעה גם לרשת החברתית. "פשוט, בימים בהם מתקיימים המפגשים", ציין אחד ההורים, "לא לשלוח את הילדים לבית הספר עד שהרעיון המעוות הזה יירד מהפרק".

"מדובר בפורום מסוכן ואנטי ציוני", ציין תושב מיתר. "חלק מהתורמים לארגון הזה הם גורמים אנטי ציוניים ואנטישמיים. לא מדובר בעמותה המקדמת סובלנות כפי שהם מציגים את עצמם, אלא במי שדוגל באג'נדה אנטי ישראלית מובהקת. מן הראוי שגורמים אלה לא יתקבלו במחוזותינו ובוודאי לא בשנים הכי קרובות לגיוסם של התלמידים לצה"ל".

מנגד, טוענת תושבת מיתר, כי "מדובר בשיעור בסובלנות, שיעור בדיאלוג. לכו יחד עם הילדים שלכם למפגש כזה. תקשיבו, למדו גם אותם להקשיב. לא חייבים להסכים, מותר להתווכח, אבל צריך לתת מקום לשמיעת קול אחר. לא תמיד האחר הוא כל כך אחר".

המועצה: להרגיע את הרוחות

אמש (ראשון) זימן ראש המועצה, שמעון מזוז, את מנהל "מיתרים", עדו ארגמן, ואת מנהל החטיבה העליונה של בית הספר, אלון גוברין, ללשכתו. זאת כדי לשמוע מפיהם מהי מטרת המפגש, מי אמורים להשתתף בו והאם מדובר בפעילות מאושרת על-ידי משרד החינוך.

במועצה מסבירים כי "מנהל בית הספר ומנהל החטיבה העליונה הבהירו שהמפגש שהם יזמו מיועד למורי בית הספר ולא לתלמידים, שלא משתתפים בו 'משפחות מחבלים' ושהפעילות מאושרת על-ידי משרד החינוך. יו"ר ועד ההורים שהשתתף בשיחה ציין שאין לו התנגדות לקיום המפגש המדובר.

"המועצה קוראת להרגעת הרוחות, להימנעות מהפצת מידע לא מבוסס ומהתלהמות ברשת. עמדת המועצה היא לאפשר את המפגש לצוות המורים בלבד, כאירוע רשות ולאחר שעות הלימודים".

ממחוז הדרום במשרד החינוך נמסר, כי "מדובר במפגש ראשוני של המורים עם פורום המשפחות השכולות, אליו הוזמנו גם נציגי הורים, כדי לברר את התאמת הפעילות לתלמידי החטיבה העליונה בבית הספר. תכליתה של התכנית הוא לקיים שיח בלתי אמצעי בין הצדדים ולעורר דיון על פיוס בין העמים. יודגש, כי התכנית אושרה על ידי משרד החינוך".