מציינים את חג השכנים. צילום: ישראל יוסף

"הקהילה שלנו היא ממש משפחה אחת גדולה, המפגש השבועי שלנו עם הוועד מעלה את מצב הרוח, משכיח את צרות היום ותורם לנשמה", מספרת מונה זכריה, תושבת שכונה ד' בבאר־שבע לקראת 'יום השכן' הבינלאומי שיתקיים מחר (חמישי).

כחלק מהחשיבות של חברת 'עמידר החדשה' ליצור קהילה חזקה, יזמו 'עמידר' ועמותת בינ"ה (תנועה ליהדות חברתית) את 'חג השכנים', מסורת ישראלית חדשה שמלווה בפעילויות מגבשות בקרב התושבים בשכונה.

עשרות שכנים ובהם מבוגרים וילדים נפגשו ברחבת הבניין ברחוב שמחה אסף, כשכל הורה הביא כיבוד, הילדים וההורים נהנו מפעילות עם משחקים נוסטלגיים כמו פעם, מוסיקה טובה ושיח על שכנות ושיתוף פעולה למען הסביבה.

במוקד אחר, ברחוב יצחק שיפר בעיר, יזמו השכנים פעילות גיבוש בבית הכנסת הסמוך. השכנים התכוננו מראש וקישטו את בית הכנסת בבלונים ודגלים, דאגו לכיבוד שכל אחד הביא מהבית וישבו סביב השולחן שיחקו ביחד, העלו זיכרונות על אירועים משותפים, רגעים מהעבר, פעילויות וחגים שחגגו יחדיו ויצרו מפגש כמו בעבר.

הרב דוד עמוס המתגורר בשכונה הוא אישיות מאוד מוכרת ואחד מחלוצי השכונה וכל התושבים מכירים אותו, אמר: "אני שמח להיות חלק מהקהילה הזו, 'חלוצי השכונה'. יש בינינו אחוה ואחדות ועזרה לזולת. עלינו נאמר: "טוב שכן קרוב מאח רחוק"".

'יום השכן' הינו יוזמה עולמית, המעודדת אנשים להתחבר ולהכיר את אלו שגרים בשכנות אלינו. הפעילות היא פרי שיתוף פעולה של חברת 'עמידר החדשה', מרכז פאני קפלן, חברת 'כיוונים', המחלקה לעבודה קהילתית בעיריית באר־שבע ועמותת 'ארץ־עיר'.