צילום באדיבות מכבי שירותי בריאות

מכבי שירותי בריאות, חונכים לראשונה מיזם חדש- קבוצת תמיכה בין מטופלים הסובלים מטרשת נפוצה. המיזם החל להתגלגל באופן מפתיע, כאשר מזכירה רפואית במרפאת נווה זאב בבאר שבע, הפכה את היחסים של מטפל ומטופל ליחסי חברות קרובים ומשם הייתה הדרך קצרה למיסוד העניין.

אלה, אישה כבת ארבעים היא תושבת חוזרת שהתגוררה בקנדה במשך למעלה מעשרים שנה. לפני כחמש-עשרה שנה חלתה בטרשת נפוצה, ומאז מצבה הידרדר והיא נאלצה לעזוב את עבודתה כחוקרת במשטרת קנדה. אלה השאירה את בעלה ואת הילד שלה בן השמונה-עשרה בקנדה ולפני כשנה, חזרה ארצה. כשהגיעה למרפאת מכבי בבאר שבע כדי להצטרף למכבי שירותי בריאות, היא פגשה את טניה, שעובדת במקום כמזכירה רפואית. "בגלל המחלה הכרונית, היו לי הרבה שאלות. התחלתי לשאול אותה את כל הפרטים הקטנים והיא ענתה על כל השאלות בסבלנות רבה, הקשיבה לי והתרגשה". – מספרת אלה.טניה מוסיפה כי אלה הגיעה אליה בפעם הראשונה בכיסא גלגלים מלווה באמה, וציינה שרק עכשיו חזרה מקנדה. תוך כדי, סיפרה אלה שהיא סובלת מטרשת נפוצה וזקוקהלרופא מומחה להמשך טיפול במחלה. השיחה התפתחה וטניה סיפרה לה שיש רופאמומחה במכבי המטפל במחלת הטרשת הנפוצה, שמו ד"ר איברהים אבו-סלאמה. "התקשרתי אליו לפלאפון והוא אמר: 'אין בעיה, שתבוא אלי, אני אקבל אותה'. כך שידכתי ביניהם", מספרת טניה.

מאז הייתה מגיעה אלה מידי פעם למרפאה ומבקשת לקבוע תור, או להוציא טופס התחייבות, כשאמה מלווה אותו בכל פעם. "בשלב מסוים אמרתי לה 'את יודעת מה? קחי את הנייד שלי. אם את צריכה משהו, אין צורך לבוא, תתקשרי ואעזור לך', מאז הפך הקשר בין אלה לטניה ליוצא דופן ואישי במיוחד.
בעקבות ההיכרות עם אלה, למדה טניה לעומק על המחלה ובמפגש עם חולת טרשת נפוצה נוספת, במסגרת העבודה במכבי, עלה אצלה הרעיון למסד מפגש, סוג של קבוצת תמיכה, בין כל החולים במחלת הטרשת הנפוצה. טניה פנתה לעובדת סוציאלית ששמחה על היוזמה אליה הצטרף גם אפילו ד"ר אבו-סאלמה. אחר כך פנתה לרופאה המחוזית בדרום ויחד, בנו תכנית מותאמת לחולי טרשת נפוצה. האגודה לחולי טרשת נפוצה התגייסה גם היא למען המיזם. "זה יעזור לי ולאחרים שלא מכירים את הזכויות שלהם, לדבר ולשתף בקשיי היומיום של המחלה, להתייעץ יחד עם אנשים שמבינים מה עובר ויכולים להסתכל עליך בגובה העיניים כי עוברים עליהם בדיוק אותם דברים ואולי יש גם כאלה שרוצים להתנדב והם קצת יותר ביישנים" – מוסיפה אלה שתתחיל בקרוב לעבוד עם טניה כמתנדבת במכבי.


מזל חדד, מנהלת מכבי בבאר שבע מוסיפה "אנחנו תמיד שמחים לגלות שהעובדים שלנו לוקחים את היחס האישי שניתן ממילא לכל מטופל אצלנו, צעד אחד קדימה. ההיטמעות בתוך הקהילה היא מימד נוסף של שירות שאנחנו שמחים להעניק".