בשבוע שעבר נחנך בבאר שבע הגן הביומימיקרי הרביעי בעולם, במכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי. בגן הייחודי יכולים המבקרים להתבונן בצמחים ובעלי חיים, וללמוד בדרך של הפעלה ומשחק על ההתמודדות הסביבתית שלהם ואלו שימושים מעשיים יכול האדם יכול ללמוד מהם.

חונכים את הגן הביומימקרי הרביעי בעולם. צילום: יח"צ מכללת קיי

ביומימטיקה הוא ענף בביולוגיה שהחל להתפתח לפני כ-20 שנה, ומשלב ביולוגיה והנדסה, כאשר המטרה היא להביט בטבע מתוך נקודת מבט מכבדת וללמוד ממנו פתרונות לצרכים הנדסיים, או לקבל השראה להמצאות טכנולוגיות.

פיתוחים רבים הומצאו בדרך זו דוגמת המצנח, הטנק והמסוק שהמציא לאורנדו דה וינצ'י באמצעות התבוננותו בטבע.

בין שלל התחנות בגן ניתן לראות את פינת הקקטוס, צמח מדברי שהעיצוב שלו מותאם לחשיפה לשמש ולחום. הצורה ההנדסית של הקקטוס יוצרת מנגנון ההצללה שמאפשר לצמח לשמור על הלחות שלו ולחסוך בנוזלים. לאחר התבוננות מעמיקה בקקטוס, ניתן להבין מדוע הקירות של תחנות האוטובוס בישראל הן בצורה זוויתית, כמו הקקטוס.

תחנה נוספת שנמצאת בשביל היא התחנה של חילזון המדבר. במהלך הקיץ הטמפרטורה של הקרקע במדבר יכולה להגיע ל-70 מעלות צלזיוס, ועל מנת שהחילזון לא ימות מחום, הוא עולה ל"קומה השנייה" בתוך הקונכייה, מה שיוצר שכבת אוויר מבודדת. כך, מהתבונות בחילזון המדבר ניתן ללמוד כי במקומות חמים כדאי לבנות מוגבהת מהקרקע.

הקשר בין התנהגות החילזון לאדריכלות מדברית. צילום אילוסטרציה: pixabay

הגן הושק ביום ראשון שעבר במכללת קיי בבאר שבע, בהשתתפות נציגי פדרציית מונטריאול, אריה לוי ואנה טל שתרמו לקידום הפרויקט, יוזמת הגן וראש תוכנית המצטיינים "רג"ב" (ראש גדול בהוראה) במכללת קיי ד"ר ורד יפלח-וישקרמן, נשיאת המכללה פרופ' לאה קוזמינסקי, נציגות מטעם העירייה וסטודנטים שהשתתפו בבניית הגן ועוד.

במכללת קיי פותחה תוכנית לימודית ייחודית לפרחי הוראה מצטיינים במטרה לחשוף אותם לענף חדשני זה ולאפשר להם להכיר וללמוד את התחום הביומימיקרי מההיבט המדעי והפדגוגי.

תחנת הקקטוס. צילום: יח"צ מכללת קיי

תחנת החילזון. צילום: יח"צ מכללת קיי

ד"ר ורד יפלח-וישקרמן, ראש תוכנית המצטיינים במכללה (רג"ב) ויוזמת הגן, אמרה בהשקה: "תחום הביומימיקרי תופס תאוצה בעולם. החל משנה הבאה הגן אמור לשמש את כלל התלמידים בבתי הספר והגנים בבאר שבע וסביבתה, כך שהבשורה של הביומימיקרי תלך ותצבור תאוצה. אני רוצה להודות לפדרציית מונטריאול על התמיכה וכן להודות לכל הסטודנטים שעמלו בבניית הגן המיוחד הזה".