צילום: mynet

ילדים מתעדים את דור המלחמה: בטקס מרגש סיכמו תלמידי מקיף אמי"ת ב"ש (ע"ש ווסרמן) את פרוייקט התיעוד הייחודי "ילדי המלחמה", להנצחת סיפוריהם של בני משפחותיהם עולים מברית המועצות לשעבר אשר לקחו חלק בלוחמה נגד הנאצים ואשר שרדו את הכיבוש בימי מלחמת העולם השניה.

התיעוד, נערך במסגרת פעילות עמותת "עתיד במדבר", הפועלת לחיזוק המרקם החברתי בנגב. במסגרת תכנית "ילדי המלחמה" נחשפו תלמידי אמי"ת ב"ש למידע רב שנאסף ותועד אודות גבורה יהודית בברית המועצות בזמן מלחמת העולם ה-2.

לאחר הכרות עם הנושא, שיתפו התלמידים את בני משפחותיהם במלאכת התיעוד והעלו על הכתב סיפורי גבורה ותעצומות נפש בקרב בני משפחותיהם בברית המועצות בזמן המלחמה ועד ימינו, בשירות בני המשפחה בצה"ל.

בטקס, הציגו התלמידים בפני כל תלמידי בית החינוך את עבודות התיעוד עליהם עבדו, ואירחו את הווטרנים בני עירם לפעילות משותפת של למידה וחיבור.

את הפרויקט הובילה אירנה קודמן מובילת תכניות לתלמידים דוברי רוסית בעמותת עתיד במדבר, בשיתוף המורות לרוסית בבית החינוך גלינה יומין וטטיאנה סופרפין. קודמן מסכמת: "בזכות שיתוף הפעולה עם המנהל חגי בנסון וצוות ההוראה של בית החינוך- הפרוייקט הצליח מעל המשוער. אני שמחה על החיבור שנוצר עם התלמידים הנבונים של בית החינוך, שלמדו פרק חשוב על תולדות עמם ומשפחתם, ומקווה להמשך למידה משותפת בהמשך".

מנהל חט"ב מקיף אמי"ת ב"ש חגי בנסון אמר למיינט כי "התהליך כולו הוסיף נדבך חשוב בבניין הזהות האישית של התלמידים. הפרוייקט המיוחד פתח בפני התלמידים צוהר להיסטוריה המשפחתית והלאומית והעשיר את ידיעותיהם לגבי התקופה אותה תיעדו, לצד הערכה עמוקה כלפי אלו אשר נלחמו בנאצים ועוזריהם בגבורה וחירוף נפש".

את פרוייקט "ילדי המלחמה" מפעילה עמותת עתיד במדבר בשיתוף יד ושם, קרן ג'נסיס וקרן EVZ הגרמנית.