מי החליט להשאיר את חותמו על קירות מאגר מים גדול מהתקופה הרומית, לפני כ-2000 שנה? חרותות (סימני חריצים) של ספינות ובעלי חיים התגלו בחפירות ארכיאולוגיות שמקיימת רשות העתיקות בימים אלה בבאר שבע, במסגרת עבודות הכנה לשכונת רקפות העתידית, ביוזמה ובמימון של החברה הכלכלית באר שבע.

הציורים נחרטו על קירות המאגר. צילום: ד"ר דוידה אייזנברג-דגן, רשות העתיקות

המאגר, אשר היקפו 5X5.5 מטרים ועומקו מגיע לכ-12 מטרים, נראה בתחילה כמו שקע גדול באדמה. לאחר ניקוי ראשוני בחפירה, נחשפו מדרגות חצובות ומטויחות, שהובילו אל עומק המאגר.

בטיח המכסה את פנים הבור זיהו מנהלי החפירה, ד"ר דוידה אייזנברג-דגן ואבישי לוי-חברוני מרשות העתיקות, קווים חרותים.רבים מהקווים אמנם היטשטשו עם השנים, אולם ניתן לראות כי הקווים הדקים שנחרתו מייצגים ספינות, מלח, ומספר בעלי חיים. בקירות המאגר נחרתו לפחות 13 ספינות.

לדברי ד"ר איינזברג-דגן, מומחית לחרותות ואמנות סלע מרשות העתיקות "הספינות כוללות תיאורים של פרטים טכניים, ופרופורציות בין חלקי הספינה המרמזים על ידע ממשי בספנות. אופי בניית הבור וטיוחו מצביעים על כך שהבור נחצב, ככל הנראה, במאות ה-1 או ה-2 לספירה, ויתכן שהוא שימש את תושבי האתר שהתגלה במרחק של כ-800 מטר מהמאגר על ידי ד"ר פביאן וד"ר כהן-ששון מהמחלקה לארכיאולוגיה, מקרא ומזרח קדום של אוניברסיטת בן גוריון".

למרות שהמאגר נמצא מלא באדמת סחף, נראה כי הוא היה פעיל ותוחזק עד לאחרונה. במילוי האדמה התגלו חרסים, וגם תרמילים וחלקי נשק ממלחמת העולם הראשונה. ברשות העתיקות והחברה הכלכלית פועלים לשימור מאגר המים ושרידים נוספים בשטח ציבורי פתוח בשכונה החדשה.