(משמאל) מרינה צ'רנין ובת דודתה אודיל איזנשטיין. צילום: אלבום משפחתי

מרינה צ'רנין, תושבת באר שבע, שניסתה במשך שנים לאתר קרובים של משפחת סבתה לאחר השואה, פנתה לאחרונה ליחידה לאיתור קרובים וחידוש קשרי משפחה במד"א בכדי לנסות ולברר מה עלה בגורלם. תוך זמן קצר, ליתר דיוק תוך 24 שעות, אותרו לא פחות משלושה קרובי משפחה.

בתחילת הדרך, כשביקשה מרינה את עזרת מד"א, סיפרה כי מדובר במשפחה גדולה של שישה ילדים, כולן, כך סברה, בנות, שהקשר ביניהן אבד. מכיוון שמדובר בנשים שאולי נישאו והחליפו שמות משפחה סברו אנשי היחידה ביחידה כי יהיה קשה מאוד לפצח את המקרה.

סוזן אדל, מתנדבת במחלקת האיתור של מד"א, החלה בחיפוש ובתוך זמן קצר מאוד, בעת חיפוש דפי העד באתר 'יד ושם', מצאה התאמה אפשרית לאישה בשם שרה, ילידת דולגינוב, בתו של שמואל, סבא-רבא של מרינה. בדף העד נכתבו גם שמה של שרה לאחר הנישואים, שמו של בעלה ושמה של בתה, המתגוררת בארה"ב. תגלית זו הובילה למציאת דפי עד נוספים, כולל של אחות אחרת בשם לאה.

מכאן החיפוש התרחב ונמצא מידע נוסף אודות המשפחה. כשסוזן יצרה קשר עם האדם שפרסם את דף העדות של לאה, התברר כי הוא נכדה ומיד שלח תמונות ואת המידע שהיה בידיו, כך הושלמה התמונה עם שמותיהן של כל האחיות. למרבה הצער נודע כי שלוש מהאחיות ורבים מבני המשפחה נספו בשואה. 

כך, ממה שנראה היה כמשימה כמעט בלתי אפשרית, הסתיים תוך 24 שעות עם איחוד של שלושה צאצאיהם של שלוש מתוך שש אחיות של משפחה אחת.

לאחרונה, פגשה מרינה בפעם הראשונה את בת דודתה אודיל אייזנשטיין, בתה של בסיה, הצעירה מששת האחיות. מרינה גילתה כי אודיל הגיעה לארץ מצרפת על מנת להעביר הרצאה באוניברסיטת בן גוריון והייתה בעבר מספר פעמים בישראל.

"הפגישה הייתה מאוד מרגשת, דיברנו וסיפרנו אחת לשנייה על חיינו במשך שעות רבות, אודיל שהייתה בטוחה שהיא נותרה הצאצא האחרון למשפחה. היא סיפרה לי על חייה בצרפת ואני על רוסיה. אין לי מילים להודות על קבלת ההזדמנות הזאת להכיר קרובת משפחה, שאני אפילו לא ידעתי על קיומה", סיכמה מרינה.

"דיברנו במשך שעות". צילום: אלבום משפחתי

במהלך השנה האחרונה, מיום השואה 2018 ועד היום, התקבלו וטופלו במד"א 45 בקשות איתור של משפחות לניצולי שואה ואותרו עשרות קרובי משפחה שהטיפול בהם החל לפני מספר שנים. במהלך השנים בפעילות המחלקה לאיתור הקרובים וחידוש קשרי משפחה במד"א נמצאו קרובי משפחה או מסמכים המעידים על גורל בני המשפחה ובשישה מהמקרים אוחדו זוגות של אחים ואחיות, אשר חלקם כלל לא ידעו האחד על השני.

כמקובל ברוב אגודות ההצלה ברחבי העולם, מפעיל ארגון מגן דוד אדום בישראל, במסגרת הפעילות ההומניטארית, את היחידה לאיתור קרובים וחידוש קשרי משפחה. היחידה מטפלת במאות פניות, רובן של צאצאים לניצולי שואה, והצליחה לחבר בין מאות קרובי משפחה, לאתר מסמכים, לסייע באיתור קברים ועוד. הטיפול בניצולי השואה נמצא בראש סדרי העדיפויות, עקב השנים הרבות שחלפו, גילם המתקדם של הניצולים והסיכוי שיורד עקב כך לאיחוד משפחות. 

"רוב הפניות המגיעות ליחידה הן של משפחות לניצולי שואה המבקשות לאתר מידע אודות יקיריהן", מעידה שולמית רוזנטלר, האחראית על היחידה לאיתור קרובים במד"א, "עקב הרגישות והחשיבות הכללית של נושא איחוד משפחות וקבלת מידע אודות המשפחה ובעקבות השואה בפרט, אנו מתייחסים ופועלים בכל דרך אפשרית ומול כל הגורמים האפשריים על מנת לאתר מידע".