בי הכנסת הקטנים נמצאים במצוקה. אילוסטרציה: שאטרסטוק

בתי כנסת רבים נסגרו בתקופה האחרונה בבאר שבע. נושא זה הועלה בישיבת המועצה האחרונה שקיימה עיריית באר שבע על ידי חבר המועצה משה ינאי. לדבריו, ישנם כ־60 בתי כנסת בשכונות הוותיקות ברחבי העיר שנמצאים במצוקה, וסגירתם מהווה בראש ובראשונה פגיעה באנשים מבוגרים.

"בתי הכנסת המדוברים, מעבר להיותם בתי תפילה, הם מועדון לקשישים. למה אנחנו לא יכולים לתקצב את בתי הכנסת, לא מגיעה למבוגרים האלה התייחסות?", שאל ינאי בישיבת המועצה. "הרי נאמר 'אל תשליכני לעת זקנה'". ינאי טען בין היתר כי בתי הכנסת נסגרים בשל חובות לחברות המים והחשמל.

בבאר שבע ישנם כ־260 בתי כנסת שחלקם הגדול ממוקמים בשכונות הוותיקות. חברי מועצה ובראשם ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', סבורים כי סגירת בתי כנסת היא במספרים מינוריים, ואלה שנסגרו הם תוצאה של חוסר יכולת לגייס מניין לתפילות ולא בגלל חובות, מאחר שרבים מהצעירים עברו להתגורר בשכונות החדשות.

ככל הידוע ישנם מספר בתי כנסת שמתקשים להשיג מניין, ולכן סגרו את שעריהם או שעברו לקיים תפילות רק בסופי שבוע. אחד מאלה הוא בית הכנסת ליוצאי רומניה בשכונה ג', השוכן סמוך לבית הכנסת הבבלי 'מגן דוד'. המתפללים המעטים לא מצליחים להגיע למניין, ולכן בית הכנסת פתוח לתפילה רק בסופי שבוע.

בית הכנסת ליוצאי רומניה. ייפתח רק בסופי שבוע. צילום: הרצל יוסף

חברי מועצה לא התנגדו לסייע לבתי כנסת במצוקה, אך הוסיפו כי סיוע לבתי כנסת יצריך חשיבה לגבי סיוע לעמותות נוספות. "למה לתת העדפה לסוג אחד ולא לאחר?", שאלה יסמין סקס־פרידמן. עו"ד מינה קלמן־חדד הסכימה עם פרידמן, "ולמה לא לתת לבית העיוור או למסל"ן?", תהתה.

חבר המועצה גדי מזוז הסכים כי המצוקות של אותם בתי הכנסת הן "לא בגלל הכסף אלא בגלל שהקהילה התרוקנה".

בסיכומו של הדיון הוחלט למפות את בתי הכנסת ולבדוק מה מצבם. דנילוביץ': "ישנה חשיבות בבתי כנסת ברחבי העיר באר שבע מעבר להיבט הרוחני־דתי. לבתי כנסת יש היבט חברתי, הם שייכים לכולם ולא רק לדתיים. העיר הזאת תמשיך לתת מענה לכולם".