אילוסטרציה: שאטרסטוק

בצל הלחימה בימים האחרונים, הערב (רביעי) יצויין ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. האזעקות שפקדו את הדרום בימים האחרונים וגורמות ללא מעט נפגעי חרדה יוחלפו הערב בצפירת זיכרון, אך הסמיכות לאירועים הקשים מהימים האחרונים גורמות ללא מעט אוכלוסיות, בדגש על ילדי הנגב, להיכנס לפניקה בעת הישמע הצפירה.

שמרית כהן-נגרי, תושבת מבאר שבע, היא אמא לשתי בנות צעירות. ביתה הקטנה של שמרית, מאיה, הוגדרה כנפגעת חרדה, ולאחר לבטים רבים, פנתה השבוע שמרית במכתב מרגש לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובו ביקשה לחרוג מנוהג השמעת הצפירה בשעות הערב והבוקר, ולהסתפק בדקות דומייה, בכדי להימנע מחרדה מיותרת בקרב ילדים שעדיין מתקשים לחזור לשגרת החיים לאחר המערכה בימים האחרונים ברצועת עזה.

"לצערי הרב, בתי מאיה, מוגדרת כרגע כנפגעת חרדה" כותבת שמרית בפוסט בעמוד הפייסבוק שלה בצורה גלויית לב. "היא סובלת מכאבי בטן, לא מוכנה לישון לבד, אלא אך ורק לידי. היא סובלת מרעידות בגוף, פחד ללכת לבד בבית אלא רק בליווי שלי לכל מקום, וזאת כשאני עומדת מאחוריה כדי שגבה לא יהיה חשוף ומחבקת אותה חזק. היא נבהלת מבכי של תינוק, רוח שחודרת מבעד לחלון, רכב נוסע ואפילו גרירה של רהיטה גורמת לה להיצמד לקירות. היא מלווה כרגע על ידי צוות בית הספר" אומרת האם.

במכתב לראש הממשלה, מבקשת כהן-נגרי כאמור לכבד את זכר הנופלים בדקות דומייה ללא צפירה בכל יישובי הדרום. "ליבי עם משפחות הנופלים, ויודעת שהצפירה מדמה את הרגע שבו יורד הדגל לחצי התורן. היבט ממלכתי. דקה שבה אנו עוצרים מלכת את חיינו למען שימור והנצחת הזיכרון. אך הילדים שלנו הם רק ילדים! אנו ננחיל בהם את המורשת והכבוד לחללים, ולמי שחרף את נפשו למען המולדת, גם ללא הצפירה שמרעידה את ליבם ונפשם של ילדינו" מסבירה כהן-נגרי.

"אני יודעת שהיו עוד אמהות מיישובי עוטף עזה שפנו לשרה מירי רגב בנושא ולא קיבלו עדיין מענה. לשמחתי, אני רואה שלא מעט אנשים מבינים ומזדהים עם המכתב ששלחתי" מספרת שמרית בראיון מיוחד ל'מיינט באר שבע'. "אני מקווה מאוד שהמכתב שלי יגיע לראש הממשלה והצפירה אכן תבוטל ביישובי הדרום הערב ומחר. אם לא, אני אנסה למצוא פתרון יצירתי אחר לטובת הילדה שלי, שלא תצטרך לשמוע עוד. הדרך שלנו איתה עוד ארוכה, אבל אנחנו חזקים ונעשה הכל כדי להשיב אותה למסלול החיים התקין כמו שכל ילד במדינת ישראל ובעולם צריך לגדול בו".