סקר של התאחדות הסטודנטים הארצית, שבוצע באמצעות מכון המחקר "מאגר מוחות" לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית, העלה נתונים לא מחמיאים לגבי אוניברסיטת בן גוריון.

סטודנטים בפתיחת השנה של אוניברסיטת בן גוריון. "דרישות גבוהות יותר". צילום: הרצל יוסף

מנתוני הסקר, שבחן את מידת שביעות רצונם של הסטודנטים ממערכת ההשכלה הגבוהה ושהקיף כ־8,000 סטודנטים מכלל המוסדות להשכלה גבוהה בארץ, עלה כי במקום ה־33 והאחרון בדירוג סקר שביעות הרצון הכללית בקרב הסטודנטים באשר לאיכות ההוראה ממוקמת אוניברסיטת בן גוריון עם ציון ממוצע של 3.16 (מ־1 עד 5).

לשם השוואה, במקום הראשון בדירוג ממוקם המרכז האקדמי רופין עם ציון של 4.12, במקום השני האוניברסיטה הפתוחה עם ציון של 3.97 ובמקום השלישי המכללה האקדמית תל חי עם ציון של 3.94.

בקטגוריית המכללות הציבוריות ממוקמת המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון במקום השמיני מבין 14 המכללות הציבוריות בארץ ואילו בקטגוריית המכללות לחינוך מדורגת המכללה לחינוך ע"ש קיי במקום הרביעי מבין שש המכללות לחינוך בארץ.

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה כי "שביעות הרצון מההוראה משקפת מטבע הדברים מרכיבים רבים ולוקחת בחשבון גם את מידת הקושי בלימודים, העומס והדרישות מהסטודנט. דרישות אלו גבוהות יותר באוניברסיטאות מעצם היותן מוסדות המחקר המובילים במדינה והמדורגים כולם בין הטובים בעולם, מה שוודאי משפיע על תוצאות הסקר".

"המתודולוגיה של הסקר אינה ברורה לחלוטין ואף שנויה במחלוקת, בלשון המעטה. לפיכך, קשה לנו להתייחס ברצינות לממצאים שכלולים בו. הממצאים הפנימיים של אוניברסיטת בן גוריון הפוכים לגמרי ומתייחסים לאוכלוסייה הרבה יותר גדולה ותקפה מבחינה סטטיסטית".

"הסקר של ההתאחדות אף לא יודע לוודא, שמי שעונה באמת שייך למוסד עליו הוא עונה, ואין כל ייצוג סטטיסטי סביר של התפלגות הסטודנטים במוסד, ולכן אין לו כל תוקף. הממצאים הפנימיים של אוניברסיטת בן גוריון משקפים בדיוק את המשקל הגדול והחשיבות של איכות ההוראה באוניברסיטה, הן בנושא שביעות הרצון מההוראה שעולה בעקביות והן מאיכותה, וכך גם מיחס הסגל לסטודנטים ופרמטרים נוספים שכלל לא באים לידי ביטוי בסקר ההתאחדות".

מאגודת הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון נמסר כי "תוצאות הסקר מצערות אותנו מאוד, אך הן אינן מפתיעות מאחר שמדובר בתופעה מוכרת בשיח בין הסטודנטים. כדי לתת מענה לסוגיה זו בימים אלה ולאורך החודשים האחרונים מקדמת אגודת הסטודנטים את פרויקט 'ערך בכיתה' אותו יזמנו במטרה ליצור חוויה אקדמית איכותית, חדשנית, המבוססת על שיתוף פעולה בין הסטודנטים והמרצים".

"אנו תקווה כי בשיתוף פעולה עם הנהלת האוניברסיטה ואנשי הציר האקדמי הפרויקט יישא פירות ויוביל לשביעות רצון גוברת בקרב הסטודנטים. כל זאת, במטרה להפוך את החוויה האקדמית בבן גוריון לטובה, לפחות כמו החוויה החברתית והקהילתית שאנו מובילים".