לעולם לא מאוחר. 50 שנה לאחר שעלתה ארצה הוכרה עליזה (שם בדוי), תושבת באר שבע בשנות ה־90 לחייה, כניצולת שואה, ומעתה היא תזכה לקבל קצבה חודשית על פי החוק הנהוג כלפי ניצולי שואה.

לא קיבלה זכויות בגלל המועד שבו עלתה לארץ. אילוסטרציה: freepik

עליזה עלתה ארצה מרומניה בשנות ה־60, אך מעולם לא קיבלה את הקצבה החודשית המשולמת לניצולי שואה על ידי המדינה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהיא עלתה ארצה לאחר חודש אוקטובר 1953, המועד הקובע לקבלת הקצבה האמורה.

לפני חודשים אחדים הגיעה עליזה, שבמהלך מלחמת העולם השנייה הועסקה בעבודות כפיה כתופרת עבור הצבא הגרמני, ל"נקודת הזכות", מרכז מיצוי זכויות בקהילה שמפעילה עמותת "אביב" לניצולי שואה בשיתוף מרכז יום "סביונה" בבאר שבע, שם התברר לה להפתעתה כי בעקבות שינוי החוק היא זכאית לקבל קצבה חודשית מקופת המדינה, וזאת למרות שעלתה לאחר חודש אוקטובר 1953.

לאחר שהתברר כי לעליזה אין כלל פנסיה והיא מתקיימת רק מקצבת ביטוח לאומי, מצאה יועצת הזכויות של העמותה, עו"ד יעל גרטלר, כי עליזה זכאית גם לתשלום נוסף, תגמול מוגדל לפי הכנסה. עו"ד גרטלר הגישה את הבקשות לרשות לזכויות ניצולי שואה, ובתוך מספר חודשים הן אושרו. באחרונה התקבל כבר הקצבה הראשונה בחשבון הבנק של עליזה בסך 7,200 שקל מהרשות לזכויות ניצולי שואה.

"במשך 50 שנה", סיפרה עליזה, "לא קיבלתי זכויות רק בגלל הזמן שעליתי ארצה. בגילי המבוגר כבר לא האמנתי שיהיה שינוי לטובה. פגשתי את עו"ד יעל שבישרה לי שאני זכאית לזכויות ודאגה שאקבל את כולן. זה סכום שיאפשר לי להתקיים בכבוד".

לדברי מנכ"לית עמותת "אבי" לניצולי שואה, אורלי סיון, "אלפי ניצולי שואה בישראל טרם מיצו את זכויותיהם ולעיתים הזכויות יכולות להוות את ההבדל בין עוני לחיים בכבוד וברווחה. אנחנו קוראים לכל ניצולי השואה ובני משפחותיהם לפנות ל'נקודת הזכות' בעירם או למוקד הסיוע הארצי של העמותה. הסיוע כולו הוא ללא תשלום".

בבאר שבע פועלת "נקודת הזכות" במרכז יום "סביונה" ברחוב יהודה הלוי 111. יש לתאם פגישה מראש בטלפון 03-6444851.
מוקד הסיוע הארצי של עמותת "אביב": 072-2424404.