במקום ישיבה ממושכת או רביצה - פעילות גופנית ולמידה. אילוסטרציה: freepik

זה ידוע שהילדים של היום רובצים בבית מול המסכים במשך שעות רבות. מגרש הכדורגל שבחוץ הוחלף ב-Fornite ומשחקים בחצר הוחלפו בהתעסקות בסלולרי. בעיות בריאות שונות, כגון חולשת שרירים ובעיות גב ויציבה, הם בין שאר הנזקים שיכולים להיגרם כתוצאה משהות ממושכת המסכים.

על מנת למצוא פתרון לבעיה, בנו סטודנטים מהמכללה לחינוך ע"ש קיי בבאר שבע במהלך השנתיים האחרונות תכניות לשילוב תנועה במגוון שיעורים - מורשת, מתמטיקה, מדעים, ועוד. השיעורים בתנועה יוצרים רווח כפול: גם למידה חווייתית וגם תנועה ופעילות גופנית. 

בחודש האחרון התוכנית החלה לפעול בבתי ספר מקדמי בריאות במחוז דרום של משרד החינוך בשני מישורים שונים. המישור הראשון הוא הכוונה והדרכה של מורים בבתי ספר והמישור השני הוא הכשרה של סטודנטים בשלב הסטאז' שיחלו להעביר שיעורים כאלו בפתיחת סמסטר ב'.

בכנס ייחודי וראשון מסוגו בנושא "למידה מבוססת תנועה" שהתקיים בשבוע שעבר השתתפו כ-150 סטודנטים לחינוך יסודי וחינוך גופני מהמכללה בהובלת דורית שרף בוסל. הכנס מהווה חלק מתוכנית חדשנית ופורצת דרך שנולדה משיתוף פעולה פורה עם יוזמת "Negev Now"  של הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה.

בכנס השתתפו גם נשיאת המכללה הפרופ' לאה קוזמינסקי, ד"ר מרק ורטהיים - שהרצה על הקשר בין מוח, למידה ותנועה, המפקחת על החינוך הגופני דניאלה מורם, מרכזת ומקדמת בריאות בבתי הספר לסימונה בייזר, נציגת פדרציית פילדלפיה טלי לידר, ונציגת הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה אורית נחמיאס.

פרופסור לאה קוזמינסקי הוסיפה כי "תוכנית 'למידה מבוססת תנועה' מבטאת שני ערכים חשובים שהמכללה מובילה: בריאות לצד חדשנות פדגוגית. אני מאמינה כי התוכנית תוביל לשינוי משמעותי בכיתות הלימוד, הן בחוויית הלמידה והן ברמה הבריאותית".