הנשיא אידריס דבי בסורוקה. צילום: הרצל יוסף

נשיא צ'אד, אידריס דבי, שערך בתחילת השבוע ביקור היסטורי בישראל מאז קום המדינה, מה גם שארצו אינה מקיימת יחסים דיפלומטיים עם ישראל זה 46 שנים, ביקר ביום שני בבית החולים סורוקה ועמד מקרוב על פעילות הפגייה בבית החולים.

במשרד החוץ בחרו לשבץ את בית החולים במהלך ביקורו של נשיא צ'אד בארץ בעקבות פרויקט מיוחד שמוביל צוות הפגייה של בית החולים להורדת תמותת יילודים ופגים במדינות אפריקה.

הפרויקט, שפותח על ידי רופאי בית החולים, פרופ' מיקי קרפלוס, המנהל הראשון של מחלקת יילודים ופגים בסורוקה, ד"ר אילון שני, רופא בכיר במחלקה, וד"ר אגי גולן, מנהלת מחלקת יילודים ופגים, מבוסס על בניית צוותים מקומיים ופרוטוקולים טיפוליים המותאמים למקום וליכולותיו.

הגישה כוללת בין השאר את שיטת ה"קנגורו", בה התינוק צמוד לחזה של האם 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע וניזון מחלב אם, לימוד החייאה נכונה בחדר לידה, הזנה מבוקרת ושימוש בחלב אם בכל שלבי ההתפתחות.

מנהלת הפגייה בסורוקה, ד"ר אגי גולן, ציינה כי "הפרויקט בגאנה החל לפני עשר שנים והוא כולל שתי יחידות. היחידה השלישית כבר הוקמה ביוזמות מקומיות, כך שהקמת המנהיגות והצוותים המקומיים הם ההצלחה הגדולה והעיקרית של התכנית. הצוות שלנו סייע בהקמת היחידות ובהכשרת הצוותים המקומיים וממשיך ללוות אותם עד היום. לאור הצלחת הפרויקט נולדה תכנית להקמת יחידות נוספות מסוג זה באפריקה".

נשיא צ'אד התלהב מהפרויקט והביע את רצונו לשיתוף פעולה דומה במדינתו והזמין את ד"ר גולן ואת צוות הפגייה לביקור בארצו.