המערכת החדשה תייעל את הדרך בעיר. אילוסטרציה: pixabay

העידן שבו רמזורים יתקשרו עם מכוניות חכמות ויודיעו להן מתי הרמזור הופך לאדום או איך 'לתפוס' גל ירוק, נראה קרוב יותר מתמיד. צעד נוסף אל עבר העתיד נעשה בימים אלו בכבישי העיר באר שבע, במסגרת ניסוי שעורכים חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון בהשתתפות מאה נהגים מקומיים.

במהלך הניסוי, שמתקיים לקראת היום הפתוח ללימודי לתואר ראשון (ב-14.02),  אפליקציה ייעודית שפותחה למכשיר סלולרי חכם תקבל נתונים בזמן אמת מרמזורים בצמתים מרכזיים בבאר שבע. המערכת החדשנית תתריע בפני הנוסעים מתי הרמזור מתחלף לאדום ויש לעצור, וכן תספק לנהג שממתין באור אדום התרעה קולית זמן קצר לפני תחילת האור הירוק בכיוון נסיעתו.

מטרת הניסוי, אותו מובילים פרופ' הלל בר-גרא, ד"ר אבינועם בורובסקי ופרופ' גלעד רביד מהמחלקה להנדסת תעשייה וניהול, היא לבחון את השפעת יישומי תקשורת רמזור-רכב על התנהגות נהגים ולבחון את ההשפעות של כך על התנהגות הנהגים בפועל.  

"המערכת נבדקה במחקר מקדים שבוצע בסימולאטור נהיגה באוניברסיטת בן גוריון, ונמצאה בעלת פוטנציאל גבוה מאד הן מבחינת צמצום המעברים באדום והן מבחינת שיפור האחידות בתגובות הנהגים", מסביר פרופ' בר-גרא את התרומה של המערכת להגברת הבטיחות בדרכים.

"היישום שמתריע על תחילת האור הירוק ברמזור יתרום לצמצום הזמן האבוד בתחילת הירוק, ועל ידי כך לשיפור היעילות של הצומת ולהפחתת העומס בכבישים. כמו כן יישום זה עשוי למנוע בלבול בין ירוקים לכיווני פנייה שונים".

סימולאטור הנהיגה באוניברסיטה. צילום: אוניברסיטת בן גוריון בנגב

במהלך הפיילוט, שמתבצע בשיתוף עם משרד התחבורה, עיריית באר שבע, חברת Autotalks וחברת 'וימאזור', בכבישי באר שבע הנהגים ייסעו ברחובות דרך מצדה, יהודה הלוי, דרך המשחררים ושדרות רגר, יתנסו בשימוש במערכת, כאשר ההתנהגות שלהם בפועל תתועד כל העת, והם יתושאלו על השימוש בה.