מתוך המופע "אקסודוס 1947". צילום: March of Life

שוברים שתיקה, גרסת "אקסודוס 1947". משלחת של כ-50 איש מגרמניה ביקרה במהלך השבוע האחרון בישראל, במסגרת ארגון March of Life, ארגון תהלוכות זיכרון ופיוס של צאצאיהם של נאצים ברחבי העולם. במסגרת ביקורם, העלו המשתתפים את המחזמר "אקסודוס 1947" בבתי ספר ובמקומות ציבוריים בארץ, וביניהם בקריית החינוך במיתר.

העיתונאי נח קליגר ז"ל, אשר היה חבר טוב של הארגון, פגש בשנה שעברה משלחת גרמנים צעירים מטעם March of Life, דבר שהוביל את הארגון להקדיש את ההופעות לזכרו.

המחזמר "אקסודוס 1947" מספר את סיפורה של ספינת פליטי השואה הגדולה ביותר לישראל, עליה היו למעלה מ-4,500 יהודים שעזרו בהקמתה של המדינה במאי 1948, כנגד כל הסיכויים. ההצגה לוקחת את הקהל למסע של תקווה וכמיהה למדינה היהודית, ואת הדרך הקשה משואה לתקומה.

רבים ממשתתפי המחזמר היו בעצמם צאצאיהם של נאצים, אשר תוך כדי דיאלוג עם הקהל סיפרו את סיפורם שלהם ושל משפחותיהם, והסבירו מדוע בחרו להשתתף בפרויקט. בקהל היו עשרות ניצולי שואה וצאצאיהם, ואף נכחו ניצולים מספינת "אקסודוס".

בנוסף למחזמר, רקדו השחקנים למנגינות יהודיות מסורתיות, ושרו שירים מוכרים כמו "התקווה", "אני מאמין" ועוד. אל השירה הצטרף הקהל בהתרגשות, ומספר תלמידים אף עלו לבמה ורקדו יחד עם השחקנים.

חברי המשלחת. צילום: March of Life

שוברים את השתיקה שגדלו עליה. צילום: March of Life

"הגיע הזמן שנשבור את השתיקה עליה גדלנו בבית", מספר יובסט ביטנר, אשר ייסד את הארגון עם אשתו, שרלוט. "בזכות הופעות כמו אלו, ובזכות הקשר שנרקם בין הדורות הצעירים, יהיה ניתן להוביל לשינוי, הן ברמה האישית והן ברמה העולמית, כנגד האנטישמיות ולמען ישראל".

"אנו מתאבלים על מותו של ידידנו הטוב נח קליגר, שנפטר לאחרונה. מלבד זאת ששרד בגבורה את אושוויץ, קליגר אף היווה חלק משמעותי מצוות האונייה האגדית בשנת 1947. במקור היה אמור נח להיות נוכח בהופעות השבוע, אך כעת עם מותו המצער, March of Life מקדיש אותן לזכרו של האיש היקר והמדהים הזה".

ארגון March of Life הינו יוזמה של ג'ובסט ושרלוט ביטנר בשיתוף עם הכנסייה האוונגליסטית שבטובינגן, גרמניה. יחד עם צאצאיהם של חיילי הוורמאכט, אנשי האס.אס והמשטרה הגרמנית, יוזם הארגון תהלוכות זיכרון ופיוס באתרי השואה ברחבי אירופה.

מאז הקמת הארגון בשנת 2007 התקיימו מאות מצעדים ביותר מ-400 ערים בלמעלה מ-20 מדינות שונות, בשיתוף עם קהילות יהודיות וכנסיות נוצריות רבות. מטרתו של הארגון להנציח את העבר על-ידי מתן קול לניצולי השואה, תוך כדי פיוס צאצאיהם עם צאצאי הנאצים. בנוסף, לארגון עמדה פרו-ישראלית מובהקת והוא יוצא כנגד האנטישמיות המודרנית.