לא בצמרת. אילוסטרציה: שאטרסטוק

לא בטופ, אפילו לא קרוב. באר שבע ומרבית ערי הנגב לא נכנסו לצמרת דירוג שפרסם היום (שלישי) אגף כוח אדם בצה"ל ובו מדורגות הרשויות המקומיות על פי נתוני הגיוס והיציאה לקצונה. מי כן נכנסו? דימונה שמזנקת ב-11 מקומות בגיוס הגברים והרשויות הקטנות מיתר, עומר ולהבים.

הנתונים מתייחסים לחיילים וחיילות שנולדו ב-1997, התגייסו ב-2015 וישתחררו השנה. הדירוג רלוונטי לחייבי הגיוס בלבד, כלומר לא כולל מראש את מקבלי פטור "דתו-אומנותו", ערבים ופטור על רקע רפואי או נפשי.

הקצונה מחושבת לפי אלה שהשתחררו משירות הקבע שלהם במהלך השנה החולפת. אופי השירות מחושב לפי עדיפות ללוחמים או לבעלי תפקידים משמעותיים, כמו מודיעין, סייבר וחיל האוויר.

הציון המשוקלל של הרשויות מחולק ל-50% שיעור גיוס, 25% מיצוי לקצונה ו-25% אופי שיעור הגיוס בחלוקה לגברים ולנשים.

מכיוון שבניגוד לשנים קודמות צה"ל לא פרסם את הדירוגים האמצעיים והנמוכים ביותר בכל קטגוריה, באר שבע לא התברגה לצמרת דירוג הארצי והיא נמצאת במקום ה-26 בגיוס הגברים ובמקום ה-35 בגיוס הנשים. בדירוג הרשויות באזור הדרום היא ניצבת במקום השלישי (85.71%) אחרי דימונה ואילת בגיוס הגברים, ובמקום השלישי (67.77%) אחרי אילת וערד בגיוס הנשים.

עיר דרומית שהצליחה להתברג לצמרת הדירוג הארצי היא דימונה שמופיעה במקום ה-18 (88.5%) בגיוס הגברים ורושמת עלייה של 11 מקומות מהדירוג הקודם.

נתונים: אגף כוח אדם, צה"ל

נתונים: אגף כוח אדם, צה"ל

מי שכן נכנסו לעשירייה מובילה הן להבים, מיתר ועומר, שמדורגות בקטגוריית הרשויות המקומיות הקטנות. בגיוס הגברים נמצאת מיתר במקום הרביעי ועומר במקום התשיעי. בגיוס הנשים מדורגות עומר במקום השלישי ולהבים במקום החמישי.

נתונים: אגף כוח אדם, צה"ל

נתונים: אגף כוח אדם, צה"ל

עוד מועצות דרומיות שהתברגו גבוה הן בני שמעון, שדורגנה במקום השמיני בגיוס הגברים מבין המועצות האזוריות בכל הארץ ואשכול שמוקמה במקום השישי בגיוס הנשים.

נתונים: אגף כוח אדם, צה"ל

נתונים: אגף כוח אדם, צה"ל

הנתונים מתייחסים גם לתיכונים שכמות בוגריהם שהתגייסו ללחימה, לקצונה או לתפקיד משמעותי, גדולה ביותר באופן יחסי. בין התיכונים המובילים בארץ מצאנו את הפתעת הדירוג: תיכון מקיף אמי"ת לבנות, מהזרם הממלכתי-דתי.

בוגרות התיכון הגיעו למקום החמישי בנתוני הגיוס של התיכונים הדתיים, כש-65.3% מהבוגרות התגייסו לצה"ל, מהן 5.8% המשיכו לתפקידי קצונה. מדובר בהיפוך מגמה מכיוון שבאופן מסורתי בעבר רוב הבנות הדתיות העדיפו ללכת לשירות לאומי.

נתונים: אגף כוח אדם, צה"ל