מצביעים ונותנים תקווה. צילום: שלומי כהן

מתברר שהנוער דווקא חושב אחרת. לפני כחצי שעה סערה המדינה אחרי שהתפרסם סקר של החברה למתנ"סים על כך ש-90% מההורים מתנגדים לשילוב של ילד עם מוגבלות בפעילות עם ילדיהם. 

בקלפי מיוחד בו הצביעו בני הנוער שהשתתפו ב"פרלמנט תיקון עולם" של עמותת 'עלה', לא פחות מ-88% מהתלמידים הצביעו כי הם בעד שילוב של תלמיד עם מוגבלות בבית הספר, בלימודים או בפעילויות פנאי. 62.5% מהתלמידים גם סבורים כי שילוב של תלמיד עם מוגבלות אינו מייצר קושי לפעילות בכיתה. כמו כן, בתוצאות הבחירות קבעו 80% מהתלמידים כי היחס בחברה הישראלית כלפי אנשים עם מוגבלות טעון שיפור.

לתלמידים יש גם מסר לחברי הכנסת שייבחרו בבחירות הקרובות: 50% מהתלמידים אמרו שאילו הם עצמם היו אנשי ציבור הם היו דואגים קודם כל להנגשת שטחי ציבור ומרכזי שירות לטובת אנשים עם מוגבלות, 18.5% סברו כי העלאת הקצבאות לאנשים עם מוגבלות היא הסוגיה החשובה ביותר, ואילו 36% מהתלמידים חשבו 'מחוץ לקופסה' וסימנו את כל התשובות האפשריות כמהותיות לשיפור איכות חייהם של אנשים עם מוגבלות.

נבחרת התלמידים המונה כ-180 תלמידים מ-85 בתי ספר, חטיבות ביניים ותיכונים ברחבי הארץ, השתתפו ביום הגיבוש למנהיגות של תוכנית 'תיקון עולם', שפועלת זו השנה השלישית יחד עם משרד החינוך, ובסיומו הצביעו בקלפי שניתן לשנות.

במהלך שנת הלימודים הם ו-13,000 תלמידים בכל רחבי הארץ נפגשים במטרה לקדם מיזמים לשינוי יחס החברה כלפי אנשים עם מוגבלות, הכלה וקבלת האחר, ושילוב אנשים עם צרכים מיוחדים בחברה הישראלית. 

"דור העתיד של החברה הישראלית מוכן לאתגר של קבלת אנשים עם מוגבלות כחלק מהחברה", אמר על התוצאות ההצבעה מנכ"ל הכפר השיקומי 'עלה נגב - נחלת ערן' וממובילי התוכנית, אבי וורצמן, "בתוכנית אנחנו פוגשים אלפי תלמידים מכל רחבי הארץ שרוצים ומאמינים שהשינוי ביחס לאדם עם מוגבלות בחברה אפשרי ובע"ה יגדל בישראל דור שמבחינתו אדם עם מוגבלות הוא אדם שווה בחברה הישראלית".