ליגה משלו
אליניב ברדה, לשעבר קפטן הפועל באר־שבע, הגשים את חלומו ואת חלומם של כל אוהדי הקבוצה כשהוביל אותה לאליפות ראשונה אחרי 40 שנה

מקווה שהקבוצה והמועדון ימשיכו להצליח. אליניב ברדה. צילום: עוז מועלם

שם: אליניב ברדה
גיל: 37

דבר המערכת: עד לפני העונה האחרונה היה אליניב ברדה קפטן הפועל באר־שבע. ברדה חזר לקבוצה שבה גדל לאחר קריירה מפוארת בבלגיה והגשים את החלום שלו ושל כל אוהדי הקבוצה כשהוביל אותה לאליפות ראשונה אחרי 40 שנה ולשתי אליפויות נוספות שבאו אחריה. בסיום העונה החולפת פרש ברדה ממשחק פעיל ומונה לראש מערך הסקאוטינג של המועדון ולאחראי לפרויקט שיתוף הפעולה עם אתלטיקו מדריד.

הישג בולט: שלוש אליפויות רצופות עם הפועל באר־שבע בשנים 2016–2018, משמש דוגמה לדור הצעיר, מהווה מודל לחיקוי וסמל של באר־שבע.

אני ניצחתי: "זה כבוד גדול ואני רוצה להודות לכולם על הבחירה", אומר ברדה. "כדורגל זה משחק קבוצתי ולהישגים שהגענו בשנים האחרונות אחראים כל השחקנים, ברק בכר והצוות המקצועי. אני מקווה שאנחנו נמשיך להצליח בשנים הקרובות כקבוצה וכמועדון".

נותנת תקווה
תקוה שרבף מתנדבת עם בני נוער, מלווה ילדה חולת סרטן ומפעילה בית חם לקשישים

"מקווה שאוכל להיות מודל לחיקוי". תקוה שרבף. צילום: אשר נחמני, מגנט ליהיא

שם: תקוה שרבף
גיל: 64
מקום מגורים: מושב פטיש
עיסוק: מתנדבת עם בני נוער, מלווה ילדה חולת סרטן ומפעילה בית חם לקשישים.

דבר המערכת: תקוה שרבף היא גמלאית של משרד החינוך, מתנדבת בגני ילדים במועצה האזורית מרחבים, מלווה בשלוש וחצי השנים האחרונות ילדה בת שש חולת סרטן וגם מפעילה בית חם לבני 60 פלוס.

הישג בולט: "אני מרגישה שההישג שלי הוא התרומה שלי לילדה בת השש שאני מלווה כבר שלוש וחצי שנים. בשל מחלתה והטיפולים שהיא עוברת אותה ילדה אינה יכולה להיות במסגרת רגילה של גן ילדים ולכן אני מלווה אותה בבית ומעניקה לה מסגרת חלופית. כך אני גם מכינה אותה לקראת כיתה א'. יש לי סיפוק עצום מזה".

אני ניצחתי: "אני מודה על הבחירה ומקווה שאוכל להיות מודל לחיקוי לאנשים אחרים שיתרמו לחברה, איש איש בתחומו. הנתינה היא מעל ומעבר".

מצעיד את התרבות והמחול קדימה
דדי אלופר הצליח להגשים חזון והקים את להקת המחול "סול" שמייצגת את באר־שבע בארץ ובעולם. הוא מעורב באירועי תרבות רבים בבאר־שבע, מלווה את יצירות המחול בבתי הספר והיוזמה שלו להקים את "הבית למחול" בבירת הנגב קורמת עור וגידים בימים אלה

לא מפסיק ליצור. דדי אלופר. צילום: שי שמואלי

שם: דדי אלופר
גיל: 46
עיסוק: כוריאוגרף, מנכ"ל "הבית למחול" בבאר־שבע ומנכ"ל להקת המחול "סול".

דבר המערכת: מזה שנים שדדי אלופר מלווה את תחום התרבות בבאר־שבע. הוא הקים להקות מחול, הפיק שורה של אירועים גדולים בעיר, וייסד את בית הספר למחול 'דורות' שמכשיר מדי שנה דור חדש של רקדנים ויוצרים. במסגרת זו מאפשר לדור הצעיר להתפתח בתחומי המחול והיצירה ומלווה אותם בדרכם למעלה.

הישג בולט: בשנים האחרונות כמעט שאין אירוע תרבות בבאר־שבע שאלופר וצוותו לא מעורבים בו. החזון שלו להקים "בית למחול" בבאר־שבע קורם עור וגידים בימים אלה, ובנייתו בעיר העתיקה כבר החלה. בנוסף, להקת המחול "סול" שהקים יחד עם המנהל האומנותי והכוריאוגף אייל דדון זוכה להצלחה גדולה, מופיעה בארץ ומייצגת את בירת הנגב במקומות שונים בעולם. לאורך השנים הפיק אלופר אירועים רבים, החל מפסטיבלים קטנים וכלה בהפקות ענק, פופרות בבתי ספר, טקסי יום השואה, ועוד.

אני ניצחתי: "לאורך השנים הצמחנו בוגרים רבים שהיום משתלבים בתעשיית הבידור בארץ ובעולם. אני מאחל לעיר ולי לבנות קהילה צורכת תרבות במתחמים המתפתחים, לעמוד על המקוריות ביצירה, ולהמשיך להפוך את בירת הנגב לשחקנית שיודעת להביא תיירות פנים־ארצית בעקבות איכות הפרויקטים שהיא מובילה. חשוב לי להודות לאשתי רוית ולילדיי רגב, רון ולביא, שהם הכוח שלי ליצור ולעשות בכל פעם מחדש. אני רוצה להודות לעיריית באר־שבע ולראש העירייה, רוביק דנילוביץ', וכמובן לחברת 'כיוונים'. חג עצמאות שמח לכולם".

באושר ובכושר
מאמנת הכושר והמרצה לאורח חיים בריא בר אלבז לא רק עובדת בחדרי כושר אלא מוצאת גם את הזמן להתנדב בשלל גופים ועמותות

"ההתנדבות נותנת לי סיפוק רב". בר אלבז. צילום: הרצל יוסף

שם: בר אלבז
גיל: 26.
מקום מגורים: אופקים
עיסוק: מאמנת כושר אישית ב'אייקון פיטנס' ומרצה לאורח חיים בריא וכלים להצלחה.

דבר המערכת: את עולם הספורט גילתה אלבז כשהיתה בת 20. היא הוכשרה להיות מאמנת כושר במכללה האקדמית. בימים אלה היא סטודנטית שנה שנייה לחינוך גופני באותו מוסד. במסגרת עבודתה בחדרי כושר מאמנת אלבז את כל קבוצות הגיל, החל בילדים וכלה בקשישים.
כמו כן היא מעבירה הרצאות בנושאים של אורח חיים בריא ותזונה נכונה, שמירה על מוטיבציה והצבת יעדים והגעה אליהם. לאורך כל שנות פעילותה, חוץ מלהיות מאמנת, אלבז מדגישה את החשיבות של שמירה על הבריאות: אכילה בריאה ושינה ומצב רוח מרומם. לצד פעילותה הענפה, אלבז מוצאת את הזמן להתנדב, לסייע ולתמוך. היא מתנדבת בעמותת הפרקינסון בישראל, באגודה למלחמה בסרטן, בגני ילדים ובתי ספר, וגם שם היא משרישה את תורתה בדבר אורח חיים בריא בפעילויות תנועתיות מגוונות. "ההתנדבות נותנת לי סיפוק רב", היא מספרת, "זאת הנאה לראות אנשים שמחים, ואני חשה סיפוק מזה שאני יכולה לתרום מהידע שלי ולהעצים את האחר".

הישג בולט: "עליתי מספר פעמים לפודיום בתחרויות ריצה שעבורי זו היתה נקודת מפנה. העיקרון שלי הוא התמדה, שבלעדיה שום דבר לא היה קורה".

אני ניצחתי: "זה גם הישג מבחינתי וגם גאווה, העונג כולו שלי".

הלילה הוא שלו
דן לייבל, מנהל מחלקת תוכן ושיווק בקבוצת הפורום, הוא מהדמויות המובילות בחיי הלילה בדרום ודואג שכל הפקה במועדון תהיה בלתי נשכחת

חשיבה פורצת דרך. דן לייבל. צילום: שי שמואלי

שם: דן לייבל
גיל: 37
עיסוק: מנהל תוכן ושיווק בקבוצת הפורום.

דבר המערכת: כבר שלושה עשורים מועדון הפורום נחשב למוביל בסצנת חיי הלילה בישראל ובליינים רבים רואים בו מקום בילוי ברמה בינלאומית. מנהל מחלקת התוכן והשיווק במועדון, דן לייבל, הוא מהדמויות הבולטות בסצנת חיי הלילה, ומפיק זה שנים רבות את הפקות הענק במועדון.

הישג בולט: החשיבה פורצת הדרך של לייבל, היצירתיות שלו בכל מסיבה, ובעיקר היכולת להפוך את הפנטזיות של הבליינים להפקות חסרות תקדים בארץ, מזכות אותו להדליק את המשואה.

אני ניצחתי: "אני רוצה לומר תודה ולאחל לכולם חג עצמאות שמח ומענג, חשוב לי לומר שהבחירה בי היא למעשה בחירה בצוות של אנשים שעובד בהרמוניה משותפת ועושה לילות כימים לטובת קהל הבליינים, כי אחרת זה לא היה קורה - יוסי שוורץ, אליאנה ארז, יהודה זנו, רפי וענונו, שלמה בוימסטר ורועי שוורץ".

עושה חיל
כבר שנים כרמלה בוכשטב (80) מתנדבת למען החיילים המשרתים בעוטף עזה ודואגת להמתיק להם את השירות

"החיילים הם חלק בלתי נפרד מאיתנו". כרמלה בוכשטב. צילום: הרצל יוסף

שם: כרמלה בוכשטב
גיל: 80
מקום מגורים: קיבוץ נירים
עיסוק: מתנדבת בוועד למען החייל במועצה האזורית אשכול ובבסיס משמר הנגב בתחום הלוגיסטיקה.

דבר המערכת: כרמלה בוכשטב היא מתנדבת בנפשה. לדבריה, "אני נושמת כל הזמן התנדבות. ביום שאני לא מתנדבת, אני לא נושמת". בוכשטב, אחות במקצועה, הקימה בעבר עמותה לסיוע לקשישים והפעילה חנות למשפחות נזקקות. במשך שנים היא מתנדבת ודואגת לחיילים המשרתים בעוטף עזה. היא נמנית עם צוות המתנדבים המפעילים את המזנון לחיילים במועצה האזורית אשכול ומדי יום שישי היא דואגת להביא לחיילים המשרתים על גדר המערכת ובסוללות כיפת ברזל באזור עוגות ודברי מתיקה כדי להמתיק להם את סופי השבוע. "החיילים הם חלק בלתי נפרד מאיתנו", היא מציינת.

הישג בולט: "היוזמה שלי להעניק לחיילים משלוח מנות. בכלל, כל הפעילות ההתנדבותית היא הישג בפני עצמו".

אני ניצחתי: "אני מודה על הכבוד הזה. אני עושה זאת מתוך הצורך שלי לעשייה הזו ולא על מנת לקבל פרס או אות הוקרה. כשאני עושה למישהו משהו טוב, אז אני מרגישה טוב. זה מרגש אותי ביותר".

משחק אותה
השחקן, הבמאי והמנחה אורן כהן חווה השנה קפיצת מדרגה בקריירת המשחק שלו וגם ביים את ההצגה "האסופית" בהשתתפות שחקנים תושבי נתיבות

יופיע על המסך לצד אדיר מילר. אורן כהן. צילום: הרצל יוסף

שם: אורן כהן
גיל: 39
תפקיד: שחקן, במאי ומנחה.

דבר המערכת: קפיצת המדרגה של כהן בעולם המשחק בשנה האחרונה היא מהבולטות בתחום. בשנה שחלפה השתתף כהן בשתי פרסומות בטלוויזיה ובקרוב תוכלו לראות אותו שוב על המסך לצד אדיר מילר, אחד הסטנדאפיסטים האהובים בישראל.

הישג בולט: במקביל לקריירת המשחק המתפתחת שלו עמד הבמאי לפני כחודשיים בראש אחד הפרויקטים המיוחדים בדרום כשביים את הצגת התיאטרון "האסופית'" שכל אנסמבל השחקנים הורכב מתושבי נתיבות ומקדיש מזמנו לקידום התרבות בפריפריה, בה גדל וצמח.

אני ניצחתי: "אני רוצה לומר תודה רבה. הבחירה בי מחממת את הלב, ובכנות אפילו גורמת לי קצת חוסר נוחות ומבוכה. ההערכה הזו תמיד נותנת כוח להמשיך בעשייה ולעודד יצירה מקומית בדרום. אני מאמין ובטוח שיש לנו מה להציע דרך יצירה דרומית מקומית, איכותית, לא מתנצלת ולא מתפשרת. דרך היצירה נוכיח, בראש ובראשונה, שלא חייבים לעבור למרכז הארץ על מנת לעסוק באומנות. נכון שיש עדיין המון קשיים ועוד יש הרבה עבודה לעשות, אבל אנחנו בהחלט בצעדי ענק בדרך לשם. חג עצמאות שמח לכולם".

נגב חדש
ג'מאל אלקרנאווי, מנכ"ל ומייסד עמותת 'השחר החדש', פועל לחזק את הקשרים בין יהודים לבדואים בנגב

פועל למען ערבות הדדית. ג'מאל אלקרנאווי. צילום: באדיבות מכון מנדל, באר־שבע

שם: ג'מאל אלקרנאווי
גיל: 39
מקום מגורים: רהט
עיסוק: מנכ"ל ומייסד עמותת 'השחר החדש'.

דבר המערכת: עמותת 'השחר החדש' היא ארגון בדואי־יהודי המעניק הזדמנויות חינוך, תעסוקה ומנהיגות לילדים, לנוער, לצעירים ולנשים בדואים ומסייע להם לצאת ממעגל העוני ולהפוך לאזרחים פעילים ושותפים בחברה הישראלית. הארגון ממוקם בעיר רהט ועובד עם הקהילה ובתוכה.

הישג בולט: הפרויקט לחיזוק הקשרים בין האוכלוסייה הבדואית לאוכלוסייה היהודית בנגב. שלוש קבוצות מעורבות המשתתפות בסדנאות איכותיות בהובלת מנחים בדואים ויהודים. מטרת התהליך היא שכל קבוצה תפתח מיזם קהילתי שהמשתתפים יתחייבו להפעיל בעצמם, נוסף על היכרות וסולידריות עמוקה שנבנות בין שתי האוכלוסיות במהלך המפגשים. הפרויקט מופעל בשיתוף 'אתגר' - עמותה להתמרת סכסוכים.

אני ניצחתי: "אני מלא התרגשות להיות במעמד הזה. תמיד ידעתי שרק ביחד נוכל להוביל את צעירינו למקום טוב יותר בחברה. החלום שלי הוא השתלבות מלאה של החברה הבדואית בתוך החברה הישראלית ולשבור לחלוטין את המחסומים של האנשים שטוענים שאי אפשר. אני פועל למען נגב שבו כולם אזרחים ערבים זה לזה, ערבות הדדית, כבוד הדדי. זה מה שאני עושה במשך שנים וזה מה שאמשיך לעשות".

בגלל הציונות
פרופ' יצחק אביטל, מומחה בעל שם עולמי בטיפול בסרטן, עזב את ארצות הברית ועלה לארץ כדי לנהל מרכז אונקולוגי בבית החולים 'סורוקה'

עלה מטעמי ציונות. פרופ' יצחק אביטל. צילום: רחל דוד, סורוקה

שם: פרופ' יצחק אביטל
גיל: 53
מקום מגורים: באר־שבע
עיסוק: מנהל מרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה ומחלקה כירורגית א' ב'סורוקה'.

דבר המערכת: פרופ' יצחק אביטל נולד בבאר־שבע והפך למומחה בעל שם עולמי בטיפול במחלת הסרטן. לאחר שנים של הצלחה בארצות הברית החליט פרופ' אביטל לעלות לארץ מטעמי ציונות. מבחינתו לנהל מרכז אונקולוגי בבאר־שבע זו ציונות. מרכז לגסי הריטג' בניהולו הוא מהמובילים בארץ בטיפול וחקר מחלת הסרטן.

הישג בולט: פרופ' אביטל עבד במרכזי הסרטן המובילים בארצות הברית. הוא גילה טיפול חדש בסרטן המכוון לסרטן הלבלב באמצעות תרופות מולקולריות המועברות בננו־חלקיקים נגד תאי אב סרטניים. זאת ועוד, הוא עשה את אחת ההשתלות הראשונות של המעי הדק בסרטן מעי וגילה במעבדה שלו מוטציה חדשה וגן של סרטן קיבה.

אני ניצחתי: "אני מאוד נרגש מהבחירה בי. בחרתי לחזור לארץ ולממש את חזוני. נראה לי טבעי ביותר לעשות משהו עם תוכן ותרומה אמיתית לשמה בהצלת חיי מטופלים - זה לגמרי מימוש הערכים שעליהם גדלתי והתחנכתי".

שולט בלוח
לידן שיינקמן, רק בן 16 וכבר קוצר הישגים מרשימים בתחרויות שחמט בארץ ועולם. במקביל הוא מתנדב בבית אבות ומנעים את זמנם של הדיירים במשחק שחמט

משתתף בתחרויות בארץ ובעולם. לידן שיינקמן. צילום: הרצל יוסף

שם: לידן שיינקמן
גיל: 16
עיסוק: תלמיד כיתה י' בבית הספר מקיף 'עמית' בבאר־שבע ושחקן שחמט.

דבר המערכת: מאז היה בן שש לידן משחק במועדון השחמט בבאר־שבע בהנהלתה של אילנה דוד וקוצר הישגים באליפויות בארץ ובתחרויות בחו"ל, ונחשב לשחקן מצטיין. שיינקמן משתתף קבוע בליגות לנוער.
את אהבתו למשחק המלכים שיינקמן רותם כדי לסייע לקשישים. זה שנה הוא מתנדב בבית אבות "דורות בנגב" בעיר העתיקה, מתיישב מול לוח השחמט ומשחק עם הקשישים הסיעודיים כדי לרומם את רוחם ולהעניק להם שעה של נחת. "עצם התחרותיות", הוא מספר, "גורמת להם להתאמץ כדי לנצח ולהרגיש שהם רצויים והכל באווירה חיובית".
על הקשר ההדוק בין הקשישים לשיינקמן תעיד העובדה שהם ממתינים בקוצר רוח לבואו כדי ליהנות ממשחק פורה ומעניין.

הישג בולט: זכייה במקום השני בדרום לבני 15 וזכייה במקום השלישי בתחרות שהייתה בשנה שעברה.

אני ניצחתי: "אני מאוד גאה וזה כבוד בשבילי, זה עושה לי הרגשה טובה עם עצמי ונותן לי מוטיבציה להמשיך בתחרויות השחמט כדי להגיע להישגים גדולים יותר".

חוויה בחווה
לפני שרפי חדד מונה למנהל החווה לחינוך חקלאי בבאר־שבע, היא כמעט נסגרה בגלל מיעוט תלמידים. היום פוקדים אותה מדי שבוע יותר מ־1,500 תלמידים

"סיפוק עצום". רפי חדד. צילום: הרצל יוסף

שם: רפי חדד
גיל: 68
עיסוק: מנהל החווה לחינוך חקלאי בבאר־שבע.

דבר המערכת: החווה החקלאית בבירת הנגב עברה שינוי דרסטי מאז כניסתו לתפקיד של רפי חדד שנבחר במכרז בשנת 1995 להיות מנהל החווה. לפני כניסתו לתפקיד הייתה החווה על סף סגירה בשל כמות התלמידים המועטה שביקרו בה. עם הגיעו של חדד מספר התלמידים עלה בהדרגה, וכיום פוקדים את המקום כ־1,550 תלמידים מדי שבוע.
הגידול במספר התלמידים נזקף לפיתוח המואץ בניהולו של חדד, במקביל לשדרוג צוות המורים והעובדים ותמיכה מאסיבית מעיריית באר־שבע. ההחלטה של ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', לתמוך בחווה דרך 'אדמה מכתשים' בהכוונתה של רחל לוי הביאו למהפך, כלשונו של חדד. "זה סיפוק עצום, לא רק הגידול במספר התלמידים שמגיעים אלא הפכנו לבית ספר למדעים ששמו ידוע בכל הארץ העוסק במחקרים. בכל שנה אנחנו מגישים 60 עבודות מחקר של תלמידי בתי ספר השונים המגיעים לחווה. בכל שנה עורכים יריד מחקר, סוג של תחרות בין התלמידים יחד עם ההורים", מספר חדד.

הישג בולט: הובלת תלמידים למחקרים ברמות הגבוהות. בשנה שעברה אף עלתה עבודה אחת ליריד החקר הארצי.

אני ניצחתי: "אני שמח שעיתון מוביל בוחר בי להדליק את המשואה, בייחוד כאשר שנתיים לפני כן, ב־2017, זכיתי בפרס מפעל חיים מטעם עיריית באר־שבע. כל העשייה החשובה מאוד שנעשתה בחווה לא הייתה נעשית ללא שיתוף פעולה פורה בין המורים, העובדים ומנהלי בתי הספר, העירייה ואדמה מכתשים".

בעיניים שלו
אוריאל עובדיה (26), צעיר עם צרכים מיוחדים, הגשים את חלומו לעסוק בצילום והיום הוא צלם ועוזר הדרכה במרכז סנאפ

דוגמה ומופת לשילוב חברתי ותעסוקתי. אוריאל עובדיה. צילום: באדיבות סנאפ - המרכז לצילום חברתי

שם: אוריאל עובדיה
גיל: 26
מקום מגורים: באר־שבע
עיסוק: צלם ועוזר הדרכה בסדנאות צילום מטעם סנאפ - המרכז החברתי לצילום.

דבר המערכת: אוריאל עובדיה, בוגר סנאפ - המרכז החברתי לצילום, הוא צלם ועוזר הדרכה בסדנאות המרכז המיועדות לקהל הרחב. לאחר שנת הכשרה במרכז הגשים עובדיה את חלומו להיות צלם. מרכז סנאפ בבאר־שבע הוא חלק מארגון 'ארץעיר' ומכשיר צעירים עם צרכים מיוחדים ברמת תפקוד גבוהה להיות אנשי מקצוע. עובדיה, צעיר בעל צרכים מיוחדים, מגשים את עצמו בזכות נחישותו והצטרף לפני כשנתיים לצוות המקצועי של מרכז סנאפ. מאז הוא יוצא לצד צלמי המרכז לעבודות צילום מגוונות, החל בצילומי אירועים וכלה בצילומי תדמית ועיצוב פנים.

הישג בולט: עובדיה הציב לעצמו מטרה והשיג אותה. הוא עוזר הדרכה בסדנאות צילום ומספק מענה מקצועי לקהלים שונים החל בתלמידי בית ספר, ארגוני עובדים ועד מסגרות של צרכים מיוחדים ברמת תפקוד נמוך. משתתפי הסדנאות רואים עובדיה דוגמה ומופת למקצועיות ושילוב חברתי ותעסוקתי.

אני ניצחתי: "אני מתרגש שבחרו בי ומרגיש את האחריות ואת זה שסומכים עליי. כיף לי לעזור למדריך ולאנשים שמשתתפים בסדנה. אפילו אם בן אדם אחד יתאהב בצילום, עשינו את שלנו".

בהכנת הכתבה השתתפו: יעקב לוי, עודד בר־מאיר, דניאל כהן.