הנר עם עיטור המנורה. צילום: ענת רסיוק, רשות העתיקות

בחפירה ארכיאולוגית לקראת הקמת שכונת רקפות בסמוך לכניסה הצפונית לבאר שבע התגלו עדויות לחיים היהודיים שהתנהלו במקום. בין הממצאים - נר עם עיטור מנורה, מהקדומים המוכרים במחקר, כלי גיר שלא מקבלים טומאה, שרידי מגדל תצפית ועוד. באתר, המתוארך למאה ה-1 לספירה ועד למרד בר כוכבא (שנת 135 לספירה) נחשפו גם פתחים שהובילו, ככל הנראה, למחילות מסתור או מילוט, שנחפרו בקרקע.

לדברי מנהלי החפירה, ד"ר פטר פביאן מהמחלקה למקרא, ארכיאולוגיה ומזרח קדום באוניברסיטת בן-גוריון בנגב וד"ר דניאל וורגה מרשות העתיקות, "שרידי הישוב משתרעים על פני שטח של יותר משני דונמים, וכוללים מבנים ומתקנים שונים".

"בין השאר נחשפו מתקני אפייה, בורות אשפה קדומים, ומערכת תת קרקעית שייתכן כי שימשה כמקווה טהרה. סימני השריפה העזה שהתגלו על חלק מהשרידים באתר מעידים על משבר שעבר היישוב, ככל הנראה בתקופת המרד הגדול, סביב שנת 70 לפני הספירה".

כלים בעלי מאפיינים יהודיים שנחשפו בחפירה. צילום: ענת רסיוק, רשות העתיקות

הארכיאולוגית שירה בלוך מחזיקה פך בן 2,000 שנמצא בחפירה. צילום: רשות העתיקות

ארכיאולוג רשות העתיקות אבינועם להבי עם שבר הנר הנושא עיטור מנורה. צילום: ענת רסיוק, רשות העתיקות

ד"ר פטר פביאן מאוניברסיטת בן גוריון באתר החפירות. צילום: יח"צ

האתר נמצא בגבולה הדרומי של ממלכת יהודה הקדומה, בסמוך לתוואי דרך שהובילה מאזור תל שבע אל מישור החוף הדרומי. סביר שהמיקום האסטרטגי היווה סיבה להקמת מגדל תצפית איתן שבסיסו התגלה בחפירה, ומשתרע על 10x10 מטרים. נראה כי גרם מדרגות לולייני הוביל לשתי הקומות העליונות, שלא שרדו. בתקופה הרומית המאוחרת נלקחו אבני המגדל ושימשו לבנייה באתרים סמוכים.

ממצא מיוחד שנחשף בחפירה הוא שבר נר מטיפוס המוכר במחקר כ"נר דרום" יהודאי. זה, עורר התרגשות גדולה כאשר לאחר ניקויו התגלה עליו עיטור של מנורת תשעה קנים.

לדברי ד"ר פביאן וד"ר וורגה, "נראה שזו אחת ההופעות הקדומות המוכרות למחקר של  מנורה באמנות". מעניין לציין, כי בנרות הבודדים שנתגלו  מסוג זה עם דוגמת מנורה, המנורה אף פעם לא מוצגת עם שבעה קנים כפי שהיתה בבית המקדש, אלא עם שמונה עד אחד-עשר קנים. הסיבה  לכך, לפי התלמוד הבבלי, היא שלא יוצרים מנורה בשביל שימוש ביתי, אשר נראית בדיוק כמו מנורת המקדש.

כמו כן, עשרות מטבעות התגלו באתר, כולם עשויים נחושת ומרביתם שייכים לתקופת הנציבים הרומיים. חלקם הוטבעו בעיר אשקלון וחלקם בערים שונות ברחבי האימפריה הרומית.

הציבור מוזמן לסיורים בחפירה הארכיאולוגית ביום שני הקרוב, 08.04, בשעות 17:00-15:00.
הכניסה חופשית. פרטים בעמוד הפייסבוק "רשות העתיקות-לגעת בעבר".