סג"ם ג'.הזירה האווירית השתנתה. צילום: דובר צה"ל

עיניים דרומיות בשמי ישראל. אל בסיס חיל האוויר בפלמחים הגיעו היום (רביעי) בני משפחה גאים של משתתפי קורס מפעילי כטמ"ם (כלי טיס מאויש מרחוק), שציינו בטקס חגיגי את סיומו. בין הקצינים על רחבת המסדרים היו גם שני דרומיים.

סג"ם ר', בן 22, מבאר שבע וסג"ם ג' בן 20 מהמועצה האזורית בני שמעון. שניהם עברו דרך משמעותית וארוכה בטרם הפכו לחלק מאחד המערכים המתפתחים והעסוקים ביותר של חיל האוויר הישראלי.

אחרי שנת שירות בתל אביב התגייס סג"ם ר' לקורס טיס, כמו כל חבריו לקורס מפעילי כטמ"מ, והפסיק השתתפות בשלב בסיסי. בהמשך הגיע ליחידת "זיק" בחיל התותחנים, אז יצא לבה"ד 1 ומשם חזר לחיל האוויר. "יש בקורס אווירה טובה, החניכים מגובשים והוא מפתח אצלך חשיבה מקצועית וביקורתית", סיפר. ל-ר' אח המשרת כמהנדס בלהק ציוד בחיל האוויר ואחות שלומדת לתואר שני בפסיכולוגיה. אמו רואת חשבון ואביו וטרינר.

סג"ם ר' מבאר שבע. חזר לחיל האוויר. צילום: דובר צה"ל

גם סג"ם ג' דחה מעט את הגיוס לטובת שנה במכינה קדם צבאית בקיבוץ כרמים שבעוטף עזה. ג' התגייס לקורס טיס ביולי 2017 והפסיק מיונים בסוף שלב בסיסי. הוא בחר להגיע לקורס מפעיל כי לדעתו זו האופציה הכי טובה.

"בדיעבד אני מבין שהזירה השתנתה והצורך ביכולות של מפעילי כטמ"ם עלה. מדובר בקורס מאתגר, שדורש חשיבה מהירה". לג' שלושה אחים: אחותו הגדולה מדריכת חי"ר ואחותו התאומה שהתגייסה לתפקיד לוחמת ב'כיפת ברזל', נמצאת כעת בקורס קצינים, כך ששניהם משרתים בתפקידי הגנה מזווית שונה על שמי הארץ. אמו מנהלת חשבונות ואביו מנהל שיווק.

לקורס מפעילי כטמ"ם מגיעים חניכי קורס טיס שנשרו אחרי שנה ומעלה, יוצאי יחידת "זיק" בחיל התותחנים, וכן במקרים מיוחדים קצינים מצטיינים או קצינים שבאו מרקע אווירי.

מערך הכטמ"ם נמצא בצמיחה גדולה בשנים האחרונות וכיום המערך מבצע 70% מכלל הטיסות המבצעיות .