ארבעה חיילים, תושבי הנגב, נמנים עם מצטייני הרמטכ"ל. ביום שני נערך הטקס המסורתי לרגל חג הפסח, בראשותו של הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, אשר העניק לחיילים המצטיינים תעודות הצטיינות על שירותם הצבאי.

רב סמל שגיא יצחקוב (29), תושב באר־שבע, משרת במחלקת שליטה ובקרה של שיגור בסוללת כיפת ברזל. יצחקוב, נשוי ואב לילדה, יליד ראשון־לציון, מספר כי חייו בתקופת ילדותו, בעת שהתחנך במוסדות חינוך שונים, היו לא פשוטים עבורו, ולכן הוא גם האמין כי עם גיוסו לצה"ל הוא ייתקל בקשיים וינשור מהמערכת הצבאית.

יצחקוב התגייס בשנת 2008 למערך הנ"מ ולקראת סיום שירותו כחייל סדיר הוא לקח חלק בהקמת סוללה חדשה באחת הערים בדרום הארץ. הכניסה לשירות קבע, הוא מציין, היתה משמעותית מאוד עבורו, כאשר הפך מילד שלא הצליח להסתדר במסגרות חינוכיות לאיש קבע ומפקד בצבא.

את הצלחתו במסגרת הצבאית, הוא מדגיש, הוא חייב למפקדו הראשון, שמעון אלוש, שלדבריו העניק לו תחושת ביטחון והאמין בו לאורך כל הדרך. כיום, אלוש הוא אזרח עובד צה"ל ויצחקוב שומר עימו על קשר.

זו אינה הצטיינותו הראשונה של רס"ל שגיא יצחקוב. בעבר הוא קיבל תעודת הצטיינות על תפקודו במבצע 'צוק איתן'. "הערכים שמלווים אותי", אומר רס"ל שגיא יצחקוב, "הם כבוד האדם ורעות. חברי לסוללה הם בעצם משפחה שנייה ובלי שני הערכים האלה קשה לתפקד כסוללה".

רב סמל שגיא יצחקוב. מצטיין פעם נוספת. צילום: דובר צה"ל

רב סרן אבירן אלפסי (29), תושב באר־שבע, קצין המבצעים של חטיבת גבעתי, מציין בימים אלה חגיגה כפולה. לא זו בלבד שהוא נמנה עם מצטייני הרמטכ"ל, הוא גם עמד מתחת לחופה ונישא לאהובתו.

אלפסי, שגדל בדימונה, העדיף שירות קרבי בחטיבת גבעתי על פני הליכה לעתודה בהנדסת מערכות מידע. הוא החל את דרכו כלוחם בגדס"ר גבעתי, סיים קורס קצינים ושימש כקצין המבצעים של הגדס"ר.

בהמשך יצא ללימודי כלכלה באוניברסיטת בר אילן, אך במהלך מבצע 'צוק איתן' הוקפץ חזרה לגדס"ר ולאחר סיום לימודיו חזר לשרת כמפקד פלוגת ההכשרות בגדס"ר גבעתי. כיום משרת רס"ן אלפסי כקצין המבצעים של חטיבת גבעתי ובסיום תפקידו זה הוא מיועד לתפקיד סגן מפקד גדוד שקד.

"מבצע צוק איתן", מספר רס"ן אלפסי, "היה אבן הדרך בשירות שלי. נלחמנו בעיקר באזור רפיח - חאן יונס. אחי שירת בפלוגת החבלה וההנדסה של חטיבת גבעתי, ולחמנו זה לצד זה. בסוף מבצע כמו זה סופגים המון דלק להמשך".

כשנשאל מדוע בחר להמשיך בשירות קבע, מציין רס"ן אבירן אלפסי, כי "תמיד חונכתי למשמעות ובעיניי המשמעות באה מהצבא. מגיל קטן חינכו אותי לעשות את הטוב ביותר, לא משנה היכן אני נמצא. מה שמוביל אותי זה ערך המסירות והרצון שלי לרתום את החיילים לשירות משמעותי".

רס"ן אבירן אלפסי. חגיגה כפולה. צילום: דובר צה"ל

רב סרן סהר ורשבסקי (27), תושב באר־שבע, משרת כסגן מפקד גדוד בחטיבה 282. הוא התגייס בשנת 2010 למסלול ייעודי לפיקוד בחיל התותחנים. רס"ן ורשבסקי שירת כמפקד מחלקת מפקדי כיתות ומפקדי מחלקות ושירת במהלך מבצעי 'שובו אחים' ו'צוק איתן'.

"בשבילי", מציין רס"ן ורשבסקי, "הפיקוד זו הגשמה עצמית. זו הדרך הכי טובה להשפיע ולהגיע אל החייל בקצה. אני מאמין בהישגים ובלהיות ראשון. כשאני עם חיילים אני מאמין בשיויון כערך עליון. כולם אותו דבר בלי קשר לדרגה".

רס"ן סהר ורשבסקי. הגשמה עצמית. צילום: דובר צה"ל

רס"ר אשרף בחירי (39), תושב רהט, נשוי ואב לשישה ילדים, משרת כגשש בכיר בחטיבה הצפונית באוגדת עזה. בשנת 2000 הוא התגייס לגדס"ר הבדואי ולאחר שבע שנים כלוחם הוא עבר ליחידת הגששים. תחילה היה גשש פלוגתי, גשש גדודי וחטיבתי וכיום הוא מועמד לתפקיד של גשש אוגדתי.

בשנת 2012, לפני תחילת מבצע "עמוד ענן", פגע טיל נ"ט ברכבו. אשרף בחירי נפצע קשה ולאחר אשפוזו ושחרורו מבית החולים הוא התעקש לחזור לשרת בתפקידו בחטיבה הצפונית כנגד כל הסיכויים.

"אני רואה את ההצטיינות שקיבלתי כדבר גדול ומשמעותי בשירותי. אני מאמין שצריך לגייס את כל הבדואים לצה"ל מכיוון שאין לנו מדינה אחרת. אני חושב שכל האוכלוסיות שחיות בארץ צריכות להתגייס, לתרום ולקחת חלק".

רס"ר אשרף בחירי. כולם צריכים לתרום. צילום: דובר צה"ל