ורד (מימין) מקימה את הריהוט לבית הקפה החברתי. צילום: יח"צ JNF UK

בית הקפה החדש שיפתח מחר (שישי) ברחוב הרצל 28 בעיר העתיקה בבאר שבע הוא לא סניף של רשת מצליחה מהמרכז או של יזם מקומי. זהו בית קפה חברתי שהוקם על ידי נשים למען נשים, והסיפור מאחוריו מעורר השראה.

קבוצת נשים שחוו אלימות במשפחה וניסיונות התאבדות הקימו בעיר העתיקה בבאר שבע בית קפה חברתי המיועד לסייע לנשים להשתקם ולהתחיל מחדש וכל הכנסותיו יחולקו לנשים. בית הקפה ייפתח לרגל יום האישה הבינלאומי שיחול מחר.

חברות הקבוצה נפגשו לפני מספר שנים ב'באר שובע', בית תמחוי מוכר וידוע בבירת הנגב, כשהגיעו לשם יחד עם ילדיהן כדי לאכול ארוחה חמה. במקום הן נחשפו לתכנית ייחודית שיזם בית התמחוי, 'נמ"ש - נשים מובילות שינוי'. מדובר בקבוצה שנפגשת על בסיס שבועי בבית התמחוי, בה הנשים משתפות אחת את השנייה בחוויות, מעבירות בעצמן סדנאות ובעיקר מרגישות בעלות ערך.

אחת מהנשים שיזמו את הקמת בית הקפה היא ורד (52), נכה 100% שחולה במחלת הקרוהן. סיפורה של ורד התחיל לפני כ-30 שנה, אז התחתנה עם בחיר ליבה ונכנסה להריון. ההתחלה הרומנטית נגמרה מהר מאוד וכבר בירח הדבש החל בן זוגה להכות אותה ולהתעלל בה, עד שהפילה את עוברה.

מחכות לכן בבית הקפה החברתי. צילום: יח"צ JNF UK

אחרי שהתגרשה ממנו התחתנה ורד עם בחור אחר, למרות התנגדות משפחתה שניתקה עימה קשר בשל כך. לשניים נולדה ילדה בשם שירי. לאחר שהכניס את הבית לחובות עתק ובגד בה, החליטה ורד להתגרש ממנו בתהליך ארוך וכואב. המצב הקשה אליו נקלעה הביא אותה לבצע ארבעה ניסיונות לשים קץ לחייה. ב-2008 גילתה את 'באר שובע' ואת תכנית נמ"ש.

ורד מספרת שתכנית נמ"ש ממש הצילה אותה: "גיליתי את נמ"ש דרך קרובת משפחה שלי, שהמשפחה שלה החרימה אותה. היא הגיעה לנמ"ש והחיים שלה השתנו. היא הציעה לי להגיע למפגשים ומאז אני חופשייה".

ורד יחד עם ויקי קנפו. נסיבות חיים קשות. צילום: יח"צ JNF UK

מדהים ככל שיישמע, קורות חייה של שירי (29), בתה של ורד, דומים מאוד לאלו שחוותה אמה.  בתחילה נישאה לבחור שבגד בה לאחר שנולד להם ילד. בנישואיה השניים, חוותה אלימות קשה והתגרשה. אחרי הגירושין הכירה בחור שישב בכלא, נכנסה להריון ממנו בזמן ששהה בכלא, וכיום הם ידועים בציבור.

ורד, שירי ויתר הנשים נפגשות ב'באר שובע' על בסיס שבועי ומעבירות אחת לשנייה סדנאות יוגה, תכשיטנות, בישול, הקרנת סרטים ועוד. עם זאת גולת הכותרת היא 120 נזקקים מכל רחבי באר שבע, אשר מדי יום מקבלים שתי ארוחות חמות ביום על ידי נשות נמ"ש.

הארגון הפילנטרופי הבריטי-יהודי JNF UK נרתם למיזם המרגש ותרם את שיפוץ המטבח של 'באר שובע' ואת ריהוט הקומה השנייה שתשמש כבית הקפה החברתי.

ארז נגאוקר, מנכ"ל 'באר שובע': "זו זכות אדירה לתת לנשים האלה את ההזדמנות להבין כמה הן שוות. כמה הן מסוגלות להעניק. אחרי שהן חוו את הקשיים, הענקה לאחר היא חוויה שפשוט שינתה אותן".