מדרכות מסבירות. צילום: דוברות עיריית באר שבע

מאז כניסת הטלפונים החכמים לחיינו התרחשו שתי תופעות בולטות במרחב הציבורי - האחת, רובנו הולכים עם הסלולרי ביד כשהעיניים מופנות כלפי מטה, והשניה, מי שעסוק בקריאת הודעות וואטסאפ או בגלילת הפיד של פייסבוק ואינסטגרם לא מרים את המבט גם בזמן חציית כביש.

בעיריית באר שבע לא התעלמו מהתופעה המסוכנת הזאת ויזמו קמפיין שמיועד בדיוק לאלה מאיתנו שמתקשים להיפרד מהסלולרי גם בזמן הליכה. מדובר במיזם "מדרכות מסבירות" המשותף לעיריית באר שבע באמצעות המטה העירוני לבטיחות בדרכים ומנהל החינוך, יחד עם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, כחלק מקמפיין הסברתי המתמקד בהולכי הרגל.

הקמפיין מפנה את תשומת הלב לפוטנציאל הפגיעות הגבוה של הולכי רגל, בעיקר בסביבת מוסדות חינוך, באמצעות כתובות כמו: "אל תתפרץ לכביש", "תסתכל לנהג בעיניים" ו"נלחמים על החיים". 

המטרה היא להגביר את הבטיחות בקרב הולכי הרגל והנהגים ולמנוע התפרצות לכביש וחצייה תוך היסח הדעת. המדרכות הצבועות בצבעים בולטים עם מסרים ברורים לבטיחות בחציית הכביש, סומנו בחומרים "ירוקים" ליד מעברי חצייה המצויים בקרבת מוסדות חינוך והן ישמשו את התלמידים וכן את העוברים והשבים.

"בחרנו להטביע את המסר במקום בו עומד הולך הרגל לפני חצייתו", הסביר יעקב אילוז, מנהל מטה הבטיחות העירוני, "באמצעות ההטבעה הצבעונית, המדרכה למעשה 'מסבירה' כיצד לחצות: להרגיש את הכביש, לעצור, להתבונן היטב סביב ורק כשהכביש פנוי לחצות בצורה זהירה".

"מדובר בנדבך נוסף לפעולות הסברה וחינוך רבות להעלאת המודעות והטמעת העקרונות לבטיחות בדרכים. זהו נושא שהחינוך לו נוכח בכל הרבדים. מגני הילדים, בתי הספר היסודיים, החטיבות והתיכונים ועד למועדוני גיל הזהב".

יש לציין כי בנוסף לפעילות זו תוגבר השנה מערך מעברי החצייה הבטוחה בסמוך לבתי הספר אשר מטרתם לסייע לתלמידים בגילאי בית ספר יסודי לחצות את הכביש בבטחה בדרכם לבית הספר. מעברי החצייה משמשים ככוח עזר נוסף למשמרות הזה"ב בשעות הבוקר והצהריים.