'רצנית אוליביה'. צילום: ד"ר אורי שלום, המשרד להגנת הסביבה

במשרד להגנת הסביבה מאשרים ומעדכנים כי בימים האחרונים נצפו כמויות גדולות של חיפושיות שחורות ביישובים רבים ברחבי הארץ, גם אצלנו בנגב כפי שדיווחנו כבר אתמול. במשרד מדגישים, כי חיפושיות גדולות אלה אינן מזיקות ואינן מעבירות מחלות לבני אדם, ולכן אין מקום לנקוט באמצעי הדברה.

החיפושית, שגודלה 2.5 ס"מ, היא ממשפחת הרצניתיים (Carabidae) והיא ממין שהגדיר ד"ר לייבעלע פרידמן מאוניברסיטת תל-אביב כ"רצנית אוליביה" (Calosoma olivieri). חיפושית זו מועילה לחקלאות, שכן היא טורפת ביעילות חרקים בשטחים חקלאיים, ועשויה לטרוף גם מזיקים תברואיים (כגון זחלי פרפרים ותיקנים).

החיפושיות מגיעות בתעופה אל הערים משטחים פתוחים בעיקר בשעות הערב, ועם הגעתן הן נוחתות אל הקרקע ומחפשות מקום מסתור. לרוב הן מתות בתוך שעות ספורות. הגעתן בכמויות גדולות עשויה לגרום למטרד, אך הוא עתיד להיפסק תוך זמן קצר.

	 רצנית אוליביה. אינה מזיקה לבני אדם. צילום: ד"ר אורי שלום, המשרד להגנת הסביבה

כך נראית ההתפרצות בעיר הבה"דים. צילום: אלחנן שושן

במשרד להגנת הסביבה מציינים, כי אין לנקוט הדברה נרחבת, אלא רק במקרים מיוחדים: כאשרישנה כמות חריגה והמונית בתחום יישוב, ובמקום שבו היא גורמת בפועל למטרד, ניתן לבצע הדברה ממוקדת בשטח מצומצם כדי למנוע נזק לציבור ולרכוש.

במשרד מדגישים כי מדביר שיפעל בניגוד להנחיות ייחשב כמבצע הדברה רשלנית ואסורה, ויינקטו נגדו האמצעים הקבועים בחוק.

כאמור, כבר אתמול דיווחנו כאן ב'מיינט באר שבע' על הופעתן של החיפושיות בבאר שבע, דימונה, אופקים, נתיבות והסביבה. תושבים סיפרו על כמויות חריגות של החרק השחור והקטן: "זה ממש מפחיד ומגעיל", סיפרה צעירה בשם חנה שנקלעה למתחם 'מבנה' בבאר שבע וחזתה במו עיניה בכמויות גדולות של חיפושיות בחניית כלי הרכב, "האמת שחששתי כי היו כמויות גדולות ולא ידעתי מה זה, נמלטתי ישר למכוניות כי חששתי שידבקו בי".