סמיר אבו עאבד בבית הנשיא. צילום: יח"צ

בהשראת מארי נחמיאס מטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות, הרוצה חברה הרמונית עם יהודים וערבים, נוצרים ודרוזים "כי את כולם ברא אלוהים", התארחו אתמול (ראשון) בבית הנשיא בירושלים 21 נציגי ארגוני הנוער בארץ, שקיבלו אות הוקרה על פעילותם ותרומתם יוצאת הדופן לחברה.

אחד הנציגים הוא סמיר אבו עאבד, 26, רווק, רכז יישובי של ארגון הנוער 'שביבת' אג'יק' ברהט, סטודנט לשיווק טכנולוגי במכללת ספיר.

הסיפור של סמיר פשוט מרתק. הוא נולד וגדל בעיר הבדואית רהט כשלישי מבין שמונה ילדים במשפחה, ונחשב בילדותו כילד בעייתי עם קשיי בלימודים, בעיות התנהגות בבית הספר וגם בבית ובמשפחה. בכיתה י"א פרש סמיר סופית מהלימודים.

השינוי חל כשהתגייס לצה"ל לגדוד הסיור הבדואי, ונשלח לאחר הטירונות ל'מסלול הכוכבים', אליו מגיעים הטובים ביותר. בהמשך יצא לקורס מ"כים ואחר כך לקורס סגני מפקד מחלקה, אבל כשהוצע לו לצאת לקצונה, אביו נפטר והוא חזר הביתה לסייע לאמו בפרנסה. לאחר השחרור מצה"ל, השתלב סמיר בתכנית 'שחף' להשלמת בגרויות של משרד הביטחון, למד במכללת ספיר וסיים בהצטיינות.

כיום אחראי סמיר על רכזי הנוער ברהט ומשמש מודל חיובי לחיקוי, במסגרת פעילותו בארגון הנוער אג'יק. סמיר מעיד על עצמו, כמי שנחשב פעם לנער בעייתי, הוא אמנם מתחבר לקשיי הנוער, אך מעודדם להשקעה בלימודים, להתקדמות בחיים, למעורבות בקהילה, לסיוע לאחר. בשבועות האחרונים, ארגן סמיר שיפוץ מקיף על ידי בני נוער, בבית הקברות ברהט, במסגדים ובמבני ציבור נוספים, חלוקת תמרים לנזקקים לקראת צום הרמאדן ועוד.

"הרגשתי בבית הנשיא כבוד וגאווה", סיפר סמיר, "האמת אני כל כך גאה בעצמי, שמח מאוד שדווקא בחרו בי לקבל את הפרס וזה מעורר בי תשוקה לעשות יותר ויותר, הרגשתי בבית הנשיא כבוד וגאווה" אמר סמיר בשיחה עימו מיד לאחר קבלת אות ההוקרה. סמיר ביקש לציין כי "המפגש עם נשיא המדינה חיזק אותי מבחינת שייכות למדינה, אמשיך לפעול למען החברה".

"אי אפשר לתאר במילים את ההתרגשות, כאשר לאותו החדר נכנסים אנשים מארגוני נוער שונים, שנדמה שלעולם לא ייפגשו, כי הם מייצגים תרבויות שונות ורעיונות קוטבייים, ובכל זאת הם מנהלים דיאלוג ערכי", מספר מנכ"ל מועצת ארגוני הילדים והנוער, שלומי קסטרו.

מבין הארגונים נמנים למשל מהזרמים התורניים, החרדים והדתיים, מרכז הצופים הקתולים, איגי לנוער להט"ב, אג'יק הבדואי, נוער מד"א, חוגי הסיירות של קק"ל ורבים אחרים. מזכ"ל ארגון הנוער שביבת (בני נוער בערבית) אג'יק, סלימאן אלעמור, אמר על היבחרו של סמיר לקבל אות הוקרה: "אנו גאים בסמיר שנבחר לקבל את אות מחנכי ומחנכות השנה של ארגוני הילדים והנוער ומברכים אותו על כך. סמיר, שבהובלתו ארגון הנוער שביבת אג'יק ברהט גדל ומעמיק שורשיו, הוא ההוכחה ליכולת ההשפעה של הפרט על הקהילה והחברה הסובבת אותו".

עוד אמר אלעמור: "שביבת אג'יק הוא ארגון הנוער הראשון שצמח מתוך החברה הערבית, ועל אף גילו הצעיר יחסית, נוכחותו בשטח מורגשת ומתעצמת מדי שנה. הארגון שהחל את דרכו בנגב, פעיל כיום כבר בכל רחבי הארץ, וממשיך לצמוח ולגדול הודות לצוות המצויין שסמיר הוא חלק ממנו".