בסך הכל מרוצים. צילום: דוברות עיריית באר שבע

תוחלת החיים בבאר שבע היא 81.2 שנים בממוצע, נתון שמציב את בירת הנגב במקום הלפני אחרון בקטגוריה זו מבין 14 הערים הגדולות בארץ. רק בבת ים תוחלת החיים קצרה יותר ועומדת על 81.1 שנים. באר שבע גם מובילה במדד תמותת תינוקות - 4.1 תינוקות לכל 1,000 לידות חי.

כך עולה מנתוני מדד איכות החיים לשנת 2017 של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו אתמול (שלישי).

היכן דורגה באר שבע בדו"ח הקודם? אכזבה: בירת הנגב מובילה במדדים השליליים של איכות החיים

מבין 14 הערים הגדולות בארץ מדורגת באר שבע במקום השמיני הכללי (עליה של ארבעה מקומות לעומת שנת 2016), לאחר שקלול כל עשרות המדדים שנכללו בסקר של הלמ"ס. מתוך 44 מדדים שנמדדו בסקר, מצבה של העיר פחות טוב מהממוצע הארצי ב-25 מדדים ואילו ב-19 מדדים אחרים מצבה טוב יותר מהממוצע הארצי.

בין הקטגוריות שנמדדו: איכות התעסוקה, רמת הביטחון האישי, בריאות, דיור ותשתיות, חינוך והשכלה, רווחה אישית וחברתית, פנאי ותרבות ועוד.

נתונים: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

בסך הכל אופטימיים
על פי הנתונים, שיעור שביעות הרצון מהעבודה של תושבי באר שבע, בני 20 ומעלה, עומד על 88.2%. הבאר שבעים, כך על פי נתוני הסקר, בסך הכל די מרוצים הן מאזור מגוריהם (79.09%) ועוד יותר מדירת מגוריהם (88.91%).

בשורות טובות לחובבי המיחזור והשמירה על הסביבה - בבאר שבע אחוז הפסולת הממוחזרת הוא מהגבוהים בהשוואה ליתר הערים הגדולות (36.0% לעומת 22.0% בממוצע הארצי).

ובאר שבע היא גם העיר היחידה שבה גרות יותר נשים המועסקות בתפקידי ניהול במגזר הציבורי מאשר גברים (יחס של 1.05 לטובת הנשים).

באר שבע לעומת הממוצע הארצי. נתונים: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

לעומת זאת, ישנה אי שביעות רצון בולטת מהמצב הכלכלי (63%), מהניקיון באזור מגוריהם (39.3%) ומהתחבורה הציבורית בעיר (35.7%).

הפערים בשירותי הבריאות בנגב נותנים את אותותיהם גם בסקר של הלמ"ס. מידת האמון שרוחשים תושבי באר שבע למערכת הבריאות, כך על פי הנתונים, עומדת על 75.6%.

כמו כן, אחוז התאונות הקטלניות בבאר שבע הוא פי-1.3 מהממוצע הארצי (2.14% לעומת 1.59%, בהתאמה). אחוז הולכי רגל שנהרגו בתאונות דרכים הוא פי 2.5 מהממוצע הארצי (5.97% לעומת 2.39%).

חרף הנתונים האלה, תושבי באר שבע נשארים אופטימיים. על פי נתוני סקר מדד איכות החיים, שיעור התושבים בבירת הנגב השבעים רצון מהחיים עומד על 89.6%.