כניסה קלה יותר לאקדמיה. צילום: דוברות רשות הבדואים בנגב

כשחיילים עומדים לפני שחרור משירות הם מקבלים הזמנה ל"כנס משתחררים", שם הם יכולים לבדוק אופציות של השכלה גבוהה ותעסוקה. לבוגרי תיכון בדואים אירגנו יריד דומה.

מוסדות ההשכלה הגבוהה בארץ הגיעו הבוקר (חמישי) למשכן לאומנויות הבמה בבאר שבע, על מנת לפתוח את שעריהם בפני מסיימי בוגרי תיכון מהמגזר הבדואי, במטרה לעודד את השתלבותם באקדמיה, בתעשייה ובכלכלכה הישראלית.

ליריד החשיפה, חלק מ"תכנית רואד" להשכלה גבוהה, המופעלת על ידי הרשות להתיישבות הבדואים בנגב, הגיעו מאות תלמידי תיכון. "רואד" פועלת בשמונה רשויות במגזר הבדואי ברחבי הארץ ומטרתה לחשוף צעירים בדואים לאקדמיה. התכנית מציעה ייעוץ והכוונה לקריירה, קורסי פסיכומטרי בחינם, קורסי עברית מדוברת, וביקורים במוסדות האקדמאיים.

הרשות גם מפעילה את תכנית "שער לאקדמיה" שמעניקה סיוע וליווי לסטודנטים וסטודניות מהמגזר, כמו למשל פיצול שנת הלימודים הראשונה, תגבורי עברית ואנגלית, שיעורי עזר, הסעות וגם תמיכה חברתית וכלכלית. התכנית פועלת השנה באוניברסיטת בן גוריון, האוניברסיטה הפתוחה, מכללת אחווה, מכללת אשקלון ומכללת ספיר.

ברשות הבדואים בנגב צופים כי בתוך 5 שנים יהיה גידול של 75% במספר הסטודנטים הבדואים בשנה א' בלימודי התואר הראשון, מ-850 סטודנטים בשנת 2016 ל- 1,500 סטודנטים עד שנת 2022.

"הרשות רואה צורך עליון בצמצום הפערים בכל התחומים", אמר מנכ"ל רשות הבדואים , יאיר מעיין, "ההשקעה הממשלתית בפיתוח הכלכלי חברתי עושה צדק עם האזרחים הבדואים בנגב ומקדמת את המשק הישראלי".

הפערים עדיין גדולים. צילום: דוברות רשות הבדואים בנגב

לפי נתוני רשות הבדואים בנגב קיימים פערים משמעותיים בין המגזר הבדואי לאוכלוסיה הכללית: במגזר הכללי ישנם פי 3 ויותר בעלי השכלה אקדמאית מאשר במגזר הבדואי. שיעור בעלי תואר במגזר הבדואי עומד על 8.7% בעוד במגזר הכללי הוא 28.5%. גם כשמדובר בנשירה מתיכון ישנו פער משמעותי, כש-29% אחוזים מבני ובנות ה-17 במגזר הבדואי נושרים מהלימודים לעומת 5% בלבד במגזר הכללי.

גם מי שמתמיד בלימודים, לא תמיד יוצא עם תעודת בגרות. כ-81% מתוך בני ובנות ה-17 במגזר הבדואי אינם זכאים לבגרות כלל. במגזר הערבי הכללי (ללא בדואים ודרוזים) הנתון עומד על 63% שאינם זכאים ובציבור היהודי (ללא חרדים) הנתון טוב בהרבה, כש-39% אינם זכאים לתעודת בגרות.