פרופ' רבקה כרמי. "נרגשת במיוחד". צילום: הרצל יוסף

אוניברסיטת ברנדייס היוקרתית מארצות הברית תעניק תואר ד"ר לשם כבוד לנשיאת אוניברסיטת בן גוריון לשעבר, פרופ' רבקה כרמי, בטקס הענקת התארים המסורתי של האוניברסיטה, שיתקיים באוניברסיטת ברנדייס ב־19 במאי הקרוב.

פרופ' כרמי פרשה מתפקידה כנשיאת אוניברסיטת בן גוריון בסוף השנה שעברה לאחר כהונה בת 13 שנים והיתה האשה הראשונה שעמדה בראש אוניברסיטה בישראל. קודם לכן היתה פרופ' כרמי האשה הראשונה שכיהנה כדיקנית פקולטה במוסד אקדמי בארץ, כאשר עמדה בראש הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון בין השנים 2005-2000.

"לאחר שניפצת פעמיים את תקרת הזכוכית, כדיקנית הראשונה של פקולטה לרפואה והנשיאה הראשונה של אוניברסיטה ישראלית, את מסייעת לנשים אחרות להגיע אל אותם גבהים", נאמר בנימוקי הענקת תואר ד"ר לשם כבוד מאוניברסיטת ברנדייס, "בעשייתך הציבורית, במיוחד כיו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, קידמת מדיניות שהעניקה לנשים הזדמנות שווה לאחוז בתפקידי הנהגה בעולמות הרפואה והאקדמיה. בהוקרה לדוגמה שאת מהווה כחלוצה בעולם ההשכלה הגבוהה, למחויבותך להשגת שוויון בין המינים ולהישגיך בשדה החינוך למדע והגנטיקה".

בתגובה להענקת התואר אמרה פרופ' רבקה כרמי, כי "אני כל כך נרגשת שנבחרתי לזכות בכבוד הזה ונרגשת במיוחד להיכלל בקבוצה מכובדת של מקבלי התואר. כחוקרת צעירה וגם מאוחר יותר כנשיאה נהניתי מרשת נהדרת של תמיכה אישית מקהילת האוניברסיטה וכמובן ממשפחתי. העידוד שלהם אפשר לי להשיג כל כך הרבה, ואני ברת מזל שנפלה בחלקי הזכות לסלול את הדרך להצלחה באקדמיה לעוד נשים".

נשיא אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' דניאל חיימוביץ, ציין, כי "במשך יותר מ־40 שנה קשרה פרופ' כרמי את גורלה עם אוניברסיטת בן גוריון ואזור הנגב. קשה לחשוב על זוכה ראויה יותר בתואר זה".