ביום ראשון האחרון התאסף קהל רב בבית העלמין החדש בבאר שבע, כדי ללוות למנוחות את עו"ד דניאל גרטנר (68), לשעבר ראש לשכת עורכי הדין במחוז דרום, שהלך לעולמו לאחר מחלה קשה.

עו"ד דניאל גרטנר ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

עו"ד גרטנר, אחד הפרקליטים הבכירים במחוז דרום, נולד ברומניה ובהיותו בן 16 עלה ארצה עם הוריו ואחותו והמשפחה התיישבה בכפר סבא. לאחר שירותו הצבאי בחיל הקשר פנה גרטנר ללימודי משפטים באוניברסיטת תל אביב והוסמך בשנת 1977 כעורך דין.

בשנת 1975 נישא גרטנר לגילה, בת באר שבע, והשניים קבעו את ביתם בעיר. בשנת 1977 פתח גרטנר משרד עורכי דין בעיר, אשר בחלוף השנים הפך להיות משרד מוביל בתחומו באזור הדרום ובשנת 1991 נבחר לכהן כראש לשכת עורכי הדין במחוז הדרום, תפקיד בו כיהן במשך 16 שנים. עו"ד גרטנר גם שימש במקביל לתפקידו זה כסגן ומשנה לראש לשכת עורכי הדין הארצית.

עו"ד גרטנר עסק במקביל לניהול משרדו גם בפעילות ציבורית ענפה ובמשך השנים פעל רבות לקידום מעמדם של עורכי הדין במחוז הדרום, להקמת היכל המשפט בבאר שבע ולהקמת בית הספר למשפטים במכללת ספיר.

מלבד עיסוקיו המשפטיים  חטא עו"ד גרטנר, שכולם פנו אליו בשם 'דני', בכתיבה והוציא ספר שירים. "נזכור את דני", ציינו במשפחתו של עו"ד גרטנר, "בראש ובראשונה כאדם עם לב ענק, ידען גדול, אשר לכתו יותיר אותנו עם חלל עמוק".

"מה אפשר לומר על אבא שכבר לא נאמר?", ספד לו בנו יחידו גיא, "הוא היה אדם חכם, משכיל, חזק, נמרץ, אדם ששמו הלך לפניו בכל מקום. אבא עלה ארצה כנער בן 16 ולמרות כל הקשיים הצליח להשתלב בחברה ולהקים עסק משגשג".

"תודה לך, אבא יקר, על טוב ליבך, על העזרה שנתת לכל מי שנזקק, על הגאווה שהענקת לי, על ההשכלה, על רוחב האופקים ומעל לכל על הערכים שהנחלת לי. לא תמיד ידעתי להעריך זאת, אבל עכשיו אני מרגיש את נחיצותם יותר מתמיד. תודה בשם כולם על היושר ששמרת עליו ותודה על האהבה חסרת הפשרות שלא נחלשה גם בתקופות הקשות ביותר. תודה על הכל".

"דני", ציין ראש מחוז הדרום בלשכת עורכי הדין בישראל, עו"ד דני אליגון, בהספדו, "השאיר מאחוריו חותם רב בעל משמעות ועשרות רבות של שנות עשייה. כמעט ואין שני לו בכל לשכת עורכי הדין כולה בתקופת השירות למען הציבור. דני היה איש ציבור בכל רמ"ח איבריו. הוא זרע את הזרעים הראשונים להפיכת מחוז הדרום לגוף אוטונומי ובעל משמעות בלשכה".

"התנהלותו כראש המחוז התאפיינה בידיעה על הנטל הכבד מנשוא שהוטל על כתפיו להוכחה, כי לא בכדי נקבעה בחקיקה עצמאות ייחודית וגורפת ללשכה כמגנה על שלטון החוק ושומרת על שיוויון החוק. בדרך הטבע הוא מצא עצמו נקלע לעתים למחלוקות ולפלוגתאות שלא באשמתו או בטובתו ואלו אף פעם לא הביאו לשיבוש ידידותו גם אם אלו שכונו תחילה כיריביו. כך התחילה היכרותנו ,לפני למעלה מעשרים שנה, משני צידי המתרס. דני היה משפטן בכל רמ"ח איבריו. דני אהב שירה, דני כתב שירה. אני, באופן אישי, לצערי הרב איבדתי חבר".

עו"ד דניאל גרטנר הניח אחריו את אמו סטפניה, אשתו גילה, בנו גיא ואת אחותו שוש. את משפחת גרטנר פקדה ביום מותו טרגדיה כפולה, כאשר שעות ספורות בטרם נפטר עו"ד גרטנר הלך לעולמו אחיינו, בנה של אחותו, לאחר מחלה קשה והוא בן 39 במותו.

יהי זכרו ברוך.